Matterhorn: Stopäťdesiat rokov od úspešného výstupu

Oslavy stopäťdesiateho výročia prvého úspešného výstupu na jeden z najkrajších vrcholov Európy, ak nie sveta, Matterhorn, sú naozaj grandiózne. Dočítate sa naozaj všeličo. My sme vybrali zopár faktov, ktoré ste môžno inde ešte nečítali...

Matterhorn má výšku 4 4780 metrov, čo ho umiestnilo na šiestu priečku v zozname najvyšších vrcholov v Európe (informácia z wikipedia.com, je teda možná nepresnosť) 
 
Matterhorn sa týči na hranici Švajčiarska a Talianska. Hora má tri názvy. Nemecky je to Matterhorn, kombinácia slov lúka a vrchol. Po Taliansky sa hora nazýva Cervino a vo Francúzštine by ste počuli o Cervin. Tieto názvy sú odvodené z Latinského slova označujúceho les, no stretnúť sa môžete aj s teóriou, že Francúzsky a Taliansky názov pre horu je odvodený zo slova jeleň. 

Prvý úspešný výstup na Matterhorn je datovaný na 14. júla 1865 zo švajčiarskej strany

Tento úspech bol zároveň ukončením desaťročného súboja švajčiarskych a talianskych horolezcov o vrchol. Reprezentanti červenej vlajky s bielym krížom pritom predbehli svojich súperov len o približne 390 metrov. Edward Whymper a Michael Coz z vrcholu zhodili kamene, aby spravili hluk a upovedomili Talianov, že sú prví. “Zľakli sa a utiekli,” píše Whymper vo svojej knihe. 
 
Veľkolepý úspech bol poznačený obrovskou tragédiou, keď počas zostupu štyria zo siedmych horolezcov zahynuli. Pád by zrejme neprežil nikto, keby lano, ktorým sa skupina istila, nebolo poškodené. 
 
Taliani nakoniec dobyli vrchol o tri dni neskôr, 17. júla 1865. Ich cesta nesie názov Lion Ridge.
 
Od prvého výstupu zomrelo na Matterhorne približne 500 ľudí, čo vychádza na tri až štyri nešťastia za rok.

Ročne dosiahne vrchol okolo 3 000 ľudí

Od tohto roku sa však Švajčiari začali pokúšať o zníženie tejto štatistiky. Obmedzili kapacitu chaty v počiatočnom bode najpopulárnejšej výstupovej cesty Hornli Ridge a zakázali kempovanie mimo chát. Cieľom je zredukovať počet horolezcov o tretinu a zabrániť nebezpečenstvu z preplnenej trasy.
 
80% horolezcov na Matternhorne sú klienti a ich horskí vodcovia. 
 
Boli návrhy a plány, ktoré hovorili o zavedení zubačky alebo lanovky na vrchol hory. Roku 1950 sa tesne pred realizáciou zrušil projekt električky z talianskeho mestečka Breuil-Cervina. Dôvodom zrušenia boli masové protesty proti projektu.

Emil Cardinaux navrhol plagát s Matterhornom, ktorý mal prilákať turistov do mestečka Zermatt. Tento plagát bol oficiálne vytlačený roku 1908 a je považovaný za prvý marketingový vizuál na podporu turizmu vôbec. Tiež najvernejšie odráža trendy v dizajne v dvadsiatom storočí.

14. júla 2015, teda presne stopäťdesiat rokov po prvom úspešnom výstupe, bol na celý deň zákaz vstupu na horu. Z úcty k tým, ktorých si hora vzala navždy.