Ako sa stal z martinského chalana majiteľ outdoorovej cestovky

ROZHOVOR: Stana Tomku alias Sancha sme požiadali pre Dobrodruh.sk o krátky a motivačný rozhovor. Aby bolo raz a navždy jasné, že každý si je sám strojcom svojho šťastia. Tu je výsledok...

Stano Tomka, ktorého poznajú všetky pod prezývkou Sancho, už od roku 2002 takmer každoročne navštevuje jeho srdcovú  krajinu Nepál, kde v Himalájach uskutočnil množstvo trekov a horských výstupov. Je spoluzakladateľom a spolumajiteľom outdoorovej cestovnej kancelárie SANCHO TOUR, pre ktorú aktívne sprievodcuje.

Čav Sancho, my sa síce poznáme, ale chcel by som ťa predstaviť aj čitateľom Dobrodruh.sk. Povedz nám o sebe zopár viet...

To je ťažká otázka hovoriť sám o sebe, v každom prípade rád používam  túto vizitku o sebe ktorú spravil niekto   pred pár rokmi na nejaký  festival horských filmov kde som premietal. Takže som: Pútnik po vysokých horách, fotograf, muzikant a tak trochu aj  horolezec. Narodený v roku 1973 v Martine, prešiel z hrebeňov rodnej  Veľkej Fatry cez  väčšinu európskych pohorí, až do najvyšších hôr  tejto planéty, do magických Himaláji, ktoré mu pred desaťročím  učarovali natoľko, že sa do nich každoročne vracia. Je  spoluzakladateľom a spolumajiteľom outdoorovej cestovnej kancelárie  SANCHO TOUR, pre ktorú aktívne pracuje ako sprievodca.

V súčasnosti je tvoje meno vo svete slovenského cestovania najviac spájane s tvojou cestovkou SANCHO TOUR. Znamená to, že táto cestovka  je "one man show", čiže, robiš si všetko sám alebo máš aj spolupracovníkov?

Nie, nie, aj keď to možno podľa názvu tak vyzerá ale "one man show" to  už dávno nie je. V súčastnosti okrem mňa sprevádza pre CK Sancho  Tour minimálne sedem slovenských sprievodcov  a ďalší štyria -  piati potencionálni sprievodcovia sú s nami v komunikácii pri príprave nových zájazdov a nových destinácií, ktoré práve pripravujeme. To nerátam ešte minimálne troch nepálskych  sprievodcov ktorý sú pevnou  oporou našej CK na trekoch v Nepále.

Určite veľa ľudí zaujíma, ako sa z chalana, ktorý rád cestoval stal podnikateľ vo svete dobrodružných expedícii. Skús nám popísať tento  tvoj životný príbeh...

To je taky divný príbeh ktorý mam pocit že som ani nejako  neovplyvňoval, že to bolo všetko riadené nejako z vrchu, že to  proste prišlo samo lebo to takmalo proste byť.

Pred desiatimi rokmi by ma ani vo sne nenapadlo že teraz budem robiť to čo teraz robím. Vtedy som bol zamestnaný v jednej známej  slovenskej outdoorovej firme a bol som veľmi spokojný  so svojim životom.  Potom ale prišla pre mňa taká dosť osudová  chvíľa a to keď som po prvý krát v roku 2002 navštívil Nepál a ten  zážitok bol taký silný a niečo sa vo mne pohlo. Dal som vo firme výpoveď a začal som byť strojcom  svojho šťastia. Začiatky boli, tak ako všade ťažké, okrem výškových prác  som sprevádzal pre slovensku cestovku AAC tour a českú cestovku  PERISCOPE Skandinavie, a niekedy v roku 2006 sme založili Sancho  Tour s.r.o.  Odvtedy robím to čo robím na 100 percent a neviem si už predstaviť že by  som robil niečo iné. Sprevádzanie ľudí ma veľmi baví, neviem či to nevyznie ako klišé priam ma to naplňuje a svojim spôsobom som sa v tej práci našiel. Dúfam a verím že sú spokojní  aj naši  klienti.

Pred nedávnom sa z teba stal "tata" :) Stíhaš to teraz všetko?

Je to náročné skĺbiť prácu s rodinou, vždy je niekto viac menej  ukratení. Teraz cez zimu je menej zájazdov a tak mam  viac volného  času sa venovať rodine a  vynahradiť jej to čo som počas roka zanedbal.

Chrbticu tvojich zájazdov tvoria výpravy do oblasti Himaláje, čiže najviac Nepál a okolie. Prečo?

Uz som hovoril že Nepál a Himaláje na mňa hlboko zapôsobili, myslím že takmer každý kto navštívil Nepál ma podobne pocity. Sami Nepálci vravia že... do Nepálu človek príde iba raz, potom sa už len neustále vracia. Je to asi naozaj pravda, túto jeseň som navštívil Nepál štrnásty krát. Je to krásna  a zaujímavá krajina s nádhernou  prírodou a najmä s výbornými ľudmi. Samozrejme  všetko sa dynamicky mení, pokrok nezastavíš,  napriek tomu je Nepál alebo Himaláje  dostatočne veľké aby v nich človek mohol nájsť sám seba.

Ktoré su tvoje najoblúbenejšie miesta, kam sa najradšej rád vraciaš a kde podľa teba ešte civilizácia najmenej zaťala svoje "zúbky"?

Okrem Himalájí  ako takých a  Nepálu mam veľmi rád napríklad taký Island, aj keď   sú to dve diametrálne odlišné krajiny ale majú v sebe pre mňa určitý magnetizmus, určitú energiu ktorá ma priťahuje. Ak by som mal  zachádzať do krajností  možno by sa to dalo prirovnať až k spojitosti s  nejakými bývalými životmi ........

Kde civilizácia najmenej zaťala svoje zúbky???? Tých krajín na svete som zatiaľ neprecestoval až toľko, ja nie som zberač krajín  ktorý si doma na mape sveta zapichuje červené vlajočky do krajiny ktoré  navštívil.  Určite sú miesta na svete podstatne neporušenejšie  ako  tie čo navštevujem ja, napríklad niekde na Borneu alebo v Južnej  Amerike, tam som bohužiaľ zatiaľ ešte nedostal. S tých krajín ktoré som  doteraz navštívil v ktorej bola najviac neporušená príroda a najväčšia symbióza medzi prírodou a človekom bola Grónsko.

Okrem toho, že rád vyrážaš na miesta, o ktorých ľudia len snívajú je z teba aj chalupár na Slovensku. To je parádna záľuba. Máš teda zrejme dobrý prehľad o Slovensku, jeho prírode a tradíciách. Ak by si mal porovnať - Slovensko verzus svet okolo Himaláje, čo by si nám k tomu úprimne a od srdca povedal?

Myslím že Slovensko poznám dosť dobre, v mladosti som prešiel slovenskými horami krížom krážom. Porovnávať Slovensko s Himalájami je veľmi ťažké a ťažko objektívne. Žijeme úplne v inom kultúrnom svete ako ľudia tam a naopak, takisto  náboženstvo a tradície u nás a tam sú diametrálne rozdielne. No napriklad sliepka sa po nepalsky povie kukura a maso sa povie maso.

V každom prípade úplne od srdca by som každého Slováka  ktorý nadáva a sťažuje sa ako sa máme u nás na  Slovensku zle poslal tak na jeden dva dni na ulicu do Indie a viac by si vážili toho kde žijeme.  Napriek určite ťažšiemu životu v Himalájach oproti nám sú títo ľudia z  hôr poväčšine stále usmiati a vedia sa tešiť naozaj z maličkostí, ako napríklad zo  slnka ktoré vyjde na oblohe a ktoré im osuší čerstvo umyté vlasy v  studenej vode.

Na záver máš možnosť povedať zopár hrejivých a povzbudivých slov pre čitateľov Dobroduh.sk. Nech sa páči...

Želám čitateľom Dobrodruh.sk  nech si žijú naplno svoje sny a nech sa  neboja vykročiť tým smerom kam ich to naozaj ťahá. A nech nezabúdajú  na to že hory sú síce krásne ale ľudia sú podstatnejší.