Dnes sa Jurapark Krasiejow pýši prívlastkom „najväčší dinopark v Európe“. Na 1,5 km dlhej prechádzkovej trase postupne predstavujú 70 druhov prehistorických zvierat v životnej veľkosti.
Blíži sa. Obrovská biela obluda s vycerenými zubami. Carcharodon. Najväčší žralok, ktorý žil na Zemi. Už by mal spomaliť. Nie, zrýchľuje. Ostrým nosom naráža na sklo. Plechová podlaha pod našimi nohami sa prudko zatrasie. Obluda sa otáča, aby sa stratila v modrej hĺbke. Na skle sa objavujú praskliny. Tieň žraloka sa objavuje znova. Pláva rýchlejšie ako predtým. Priamo na nás. Náraz. Podlaha sa trasie, praskliny zväčšujú, strieka voda. Deti kričia, niektoré plačú a dospelí sa nahlas smejú. Záverečná scéna z Oceanária v poľskom Juraparku Krasiejow. Dostali aj mňa. Zažívam nefalšované detské vzrušenie.
Obec Krasiejow
Veľké dni tohoto neuveriteľného miesta začali v jeden júnový večer roku 1993. Dvoch odborníkov na vyhynutý faunu, Andrzeja Kaima a Jerzyho Dzika (dnes obaja pôsobia v Instytute Paleobiologii PAN vo Varšave) upozornil študent Robert Niedźwiedzki (dnes učiteľ na Univerytete Wroclawski) na bane pri obci Krasiejów. Údajne sa tam mali nájsť skamenené kosti. Po rokoch spomínajú, že v ten večer svietilo slnko akosi inak. Intenzívnejšie, dramatickejšie. Na okrajoch vybagrovanej sutiny ležali kosti. Dobre sa dali rozoznať tmavé hubovité zbytky kostného tkaniva. Jedna oválna časť trčala ešte zo skaly.
Dzik ju uvolnil z lôžka, očistil a nestačil sa čudovať. Objavila sa nosová časť lebky veľkého plaza. Niečo také všetci prítomní videli do vtedy len v nálezoch z púšte Gobi! Pamätnému júnu však predchádzali nálezy Krysztofa Spaleka. V 80.-tych rokoch 20. storočia mladý muž, študent, bol prvý, ktorý našiel kosti druhohorných tvorov. Nálezy odovzdal Vroclavskej univerzite a vďaka tomu obec Krasiejow už rezonovala v povedomí vedcov. Spalek dnes patrí, rovnako ako všetci vyššie menovaní, medzi poľské paleontologické esá.
Tűbengen
Aby bolo jasné, o čom sa tu hovorí, je potrebná posunúť sa v čase o 230 miliónov rokov späť. Všade navôkol sa rozlievala nekonečný močiar s hlbokým bahnom. Kanále, ktorými lenivo pretekala voda lemovali niekoľko metrov vysoké prasličky. Niekde v diaľke sa vlnilo more Thetys. Vôkol bolo pobrežie Pangei, prakontinentu. V delte rieky sa z času na čas miesili sladké a slané vody. Vďaka tomu tu prebiehala rýchla fosilizácia mŕtvych tiel tunajšej fauny. Nechýbali medzi nimi obojživelné fytosauri Paleorhinus, asi trojmetrové plazy nápadne podobné dnešným krokodílom indickým, dvojmetroví metoposauri, suchozemské aetosauri, plazy s dĺžkou asi 3,5 metra, tiež suchozemskí predátori rodu Teratosaurus s dĺžkou 4 metre, ale aj zatiaľ len na tomto mieste objavení Sileasaurus opolensis, dinosaurus s dĺžkou asi 1,5 metra.
Práve s fytosaurami sa spája jeden z vedeckých paradoxov. Phytosaurus v podstate znamená „rastlinný plaz“ alebo voľnejšie a presnejšie preložené “rastlinami živiaca sa jašterica“. K tomu pomenovaniu sa dostala vďaka nálezom z roku 1826 v triasových pieskovcoch pri meste Tűbengen. Spolu s bohatými nálezmi flóry z toho obdobia sa tu našli aj kosti dinosaurov. Spojenie rastlina – plaz v názve druhu sa núkalo ako obed na tanieri. Neskoršie nálezy dokumentujúce dlhé ostré zuby a silné čeluste jednoznačne tieto „jašterice“ zaradili medzi predátorov. Týmto omylom sa dnes už samozrejme nikto nezaťažuje.
Nálezisko v Krasiejowe
To čo trápi poľských vedcov je skutočnosť, že na nálezisku v Krasiejowe sa íly na výrobu tehál ťažili už v prvej polovici 20. storočia. V roku 1974 sa tu rozbehla ťažba materiálu na výrobu cementu. Ako už bolo spomenuté prvý povrchový výskum prebehol v roku 1993. Nikto dnes nezistí koľko nálezov za tie roky zničili obrie rýpadlá a bagre. Systematický výskum začal v roku 2000. Vek náleziska sa pomerne rýchlo ustálil na hranici 230 mil. rokov.
A to je časová os, na ktorú sa kladie vznik samostatného živočíšneho druhu známeho ako dinosauri. Poliaci opatrne, ale s nádejou hovoria, že možno práve tu by sa mohli nájsť pozostatky úplne prvých dinosaurov. Smelšie upozorňujú, že ich nálezisko je najstaršie v Európe a pravdepodobne najstaršie na svete.
Združenie Dinopark
S prvou verejnosti prístupnou prezentáciou nálezov sa začalo v roku 2005. Priamo v mestečku Krasiejow v budove starej školy. Organizátorom výstavy bolo Združenie milovníkov Krasiejowa a Múzeum Opolského Slezska v Opoli. Výstava “Putovanie za najstarším dinosaurom” mala obrovský úspech. Aj preto sa prikročilo k realizácii projektu Jurapark Krasiejow priamo na mieste bývalej povrchovej bane. Priam ukážkovo sa podarilo autorom parku zachovať a verejnosti priblížiť nálezy „in situ“. Teda v podobe a na mieste kde boli nájdené. Paleontologický pavilón sa opiera jednou stenou o svah bývalej bane a južnú má v celej dĺžke a výške presklenú. Pod sklenou podlahou je možné vidieť najväčšie nálezisko mezozoických plazov a obojživelníkov v Európe. Všetko je v pôvodnej polohe, tak ako vzniklo pred 220 miliónmi rokov.
Pavilón bol prvou spoločnou investíciou Združenia Dinopark, ktoré vzniklo na základe dohody samospráv obcí Ozimek, Kolonowskie a Opolského vojvodstva s cielom komplexne predstaviť paleontologické objavy pre potreby vedy, vzdelávánia a turistiky. O ekonomickom prínose netreba ani písať. Na ilustráciu len spomeniem, že v deň našej návštevy bol v Poľsku štátny sviatok. Parkovisko sa zaplnilo už v priebehu dopoludnia. Popoludní v čase nášho odchodu pracovníci parku smerovali autá na parkovanie do okolitých polí. Ich počet sa mohol pohybovať niekde medzi 1000 až 1500.
Najväčší dinopark v Európe
Dnes sa Jurapark pýši prívlastkom „najväčší dinopark v Európe“. Na 1,5 km dlhej prechádzkovej trase postupne predstavujú 70 druhov prehistorických zvierat. Nechýba medzi nimi doposiaľ najdlhší známy dinosaurus Amphicelias so svojimi 60 metrami a najvyšší Brachiosaurovia s výškou 20 metrov. O akých monštrách je reč si človek nevie urobiť dobrú predstavu kým ich neuvidí „naživo“. Potom je to skutočne zážitok. Tisíc krát môžeme vidieť nádherné vizualizácie zo života jašterov z dielne BBC alebo Discovery. Ale až keď sa ocitneme pri nohách takejto „bábiky“, pochopíme o čom je reč.
Samozrejme, že sa tu stretneme so všetkými starými známymi v životnej veľkosti, či už je to T. Rex, stegossauri, triceratopsi, ankylosauri, pachycephalosauri, veloricaptori ... Tento park je absolútne jedinečný. Podoba týchto jašterov láka človeka povedať: Do čerta, tak títo naozaj vyzerajú ako živý. No a potom príde ešte zážitok z Pravekého akvária (Oceanária) J prípadne pre tých odvážnejších ešte z 5 D kina. Nie, nejde o technologickú špičku, ide skôr o nápad a realizáciu. Jediným sklamaním pre návštevníka budú asi obchody so suvenírmi. Tu sa ocitneme opäť v „reálnom Polsku“ a v bývalom socialistickom tábore. Suveníry sú nudné, fádne, nezaujímavé. Staršie deti nad nim ohŕňajú nos a dospelí ... radšej rýchlo opustia priestor. Pokiaľ sa rozhodnete Krasiejow navštíviť je veľmi vhodné naplánovať si návštevu na celý deň. Vzdialenosťou dostupné ubytovanie je možné hľadať v Katowiciach, v Opole, alebo priamo v Krasiejowe. Dobrým riešením je ubytovanie napríklad v Ostrave na Morave. Cesta z Ostravy do Krasiejowa trvá asi hodinu a pol. Aktuálne informácie:
- http://www.juraparkkrasiejow.pl/
- http://www.jurapark.pl/
- http://www.dinopark.info.pl/index.php/cs/component/content/article/65.html