Blíži sa vyriešenie záhady - Yetti?

Yetti. Snežný muž. Alebo aj snežný medveď. Tvor vyšší ako človek, dosahujúci výšku niekedy až dva a pol metra. Viac človek alebo viac zviera? Údajne niečo medzi človekom a opicou. Tajomná bytosť, ktorej existencia nebola dodnes vedecky dokázaná.

Slovo „Yetti" pochádza z jazyka horolezeckých šerpov, v preklade to znamená „divoké horské zviera". Yetti bol obyvateľom Himalájí známy už odpradávna. Domorodí obyvatelia si z generácie na generáciu odovzdávajú desivé príbehy o tajomnom tvorovi, podobnom gorile, ktorý je síce veľmi plachý, no občas unesie mladé ženy a ojedinele aj zabíja, ak sa cíti ohrozený. Obyvatelia Himalájí sú neotrasiteľne presvedčení o Yettiho existencii a hovoria o ňom ako o samozrejmosti. Oficiálne záznamy ale hovoria, že Yetti nebol nikdy odchytený, nikdy nebola vedecky skúmaná časť jeho tela, nikdy nebola privezená jeho mŕtvola na rozbor... Téma „dôkazy", veľmi pripomínajúca problematiku U.F.O. alebo klinickú smrť (N.D.E.).

Po stopách Yettiho sa vydalo mnoho expedícií či jednotlivcov, pátrali po ňom celé mesiace, no žiaden dôveryhodný dôkaz nepriniesli. A ak aj niekto Yettiho natočil na video, vraj išlo o prezlečeného človeka, ktorý si robil žarty...

Je teda Yetti len výplodom bujnej fantázie jednoduchých obyvateľov veľhôr sveta?

Je výsledkom ich poverčivosti, sveta duchov a démonov, prepleteného poverami o strašidlách a nadprirodzených silách? Sú správy z budhistických kláštorov, umiestnených vysoko v horách, iba výmyslom mníchov, pomätených zo samoty a odlúčenia od civilizácie? Možno... Odporcovia existencie Yettiho hovoria, že výmysly domorodého obyvateľstva sú len premysleným plánom na zviditeľnenie chudobnej krajiny a prilákanie cudzincov. Avšak desiatky horolezcov tvrdia, že s Yettim prišli do kontaktu, pre šerpov je Yetti reálna bytosť a keď už správy o snežnom mužovi prichádzajú aj z Číny, Ruska alebo zo Severnej Ameriky, tak nejeden človek spozornie. Mnohí horolezci hovorili o obrovských stopách, väčších ako ľudských, ktoré našli v snehu. V roku 1887 takéto stopy videl britský plukovník Waddel, jeho rozprávaniu však málokto veril.

V septembri 1921 narazila britská výprava, ktorá mala za cieľ zdolať Everest, na obrovské stopy vo výške takmer 7 tisíc metrov. Ani oni však nemohli priniesť žiadny dôkaz o tom, čo videli. Angličan Tilman objavil stopy v roku 1937 v pohorí Karakorum. Ďalší Angličan, Shipton, narazil na stopy snežného muža v oblasti Everestu v roku 1951. Mal pri sebe fotoaparát, stopy vyfotil a aby zdôraznil ich veľkosť, položil vedľa nich horolezecký krompáč. Jeho fotografie však boli mnohokrát spochybnené a označené za falzifikát. 

V roku 1970 našli Briti Whillans a Haston pri výstupe na Anapurnu Yettiho stopy. Urobili niekoľko fotografií. V roku 1972 urobili americkí horolezci Mc Neel a Cronin zo stôp Yettiho sadrové odliatky. Ani ich dielo však nebolo uznané ako dôkaz...

O dva roky neskôr sa z Himalájí šírila správa, že Yetti napadol mladú pastierku jakov. Zostali po ňom len stopy... V roku 1980 prialo šťastie aj poľským horolezcom. Pri výstupe na Everest našli aj 35 cm dlhé stopy, so šírkou 17 cm a krok bol dlhý 90 cm. Podľa šerpov išlo jednoznačne o Yettiho. V roku 1984 objavili austrálski horolezci stopy Yettiho dokonca veľmi blízko pod vrcholom Everestu.

Medzi najčerstvejšie správy o snežnom mužovi patrí svedectvo z národného parku Endau Rompin v Malajzii z januára 2006, kde ľudia videli dokonca skupinku týchto tvorov s mláďaťom. Keď sa vedci rozhodli udalosť preveriť, objavili iba stopy. Britský novinár Izzard v roku 1954 konštatoval: „Ak stačia odtlačky prstov na to, aby niekoho dostali na šibenicu, mali by byť stopy dostatočným dôkazom niekoho existencie."

Sú teda správy o Yettiho stopách podvod?

Túžba po senzácii, publicite či zviditeľnení autorov týchto správ? Túžia horolezci po prilákaní sponzorov, ktorí by ich financovali? Opäť to treba pripustiť. Avšak väčšinou sa nejedná o želanú popularitu. Autori správ o snežnom mužovi sa stali terčom výsmechu, niekedy bola spochybňovaná ich odbornosť, utrpela ich dobrá povesť a niektorých to natoľko znechutilo, že do hôr sa už nevrátili a utiahli sa do ústrania. Toto boli následky pre tých, ktorí hovorili o stopách Yettiho alebo ho dokonca videli a o svojom zážitku prehovorili.

O tých, čo snežného muža videli, si povieme nabudúce.

Autorov Blog: http://bis.blog.sme.sk/