Život Juraja Jánošíka

Juraj Jánošík vyrástol pri Terchovej na samote "u Jánošov" a pokrstený bol podľa záznamov v kostole Najsvätejšej Trojice vo Varíne. Juraj Jánošík mal štyroch súrodencov a to troch mladších - bratov Jána, Martina, Adama a staršiu sestru Barboru.

Pravdepodobne v roku 1706 vstúpil do kuruckej armády, kde strávil niekoľko rokov. Bola to doba chaosu, kedy časť uhorskej šľachty bojovala proti Habsburgovcom. Po porážke kuruckého povstania sa stal Juraj Jánošík cisárskym vojakom a členom posádky na Bytčianskom zámku. Bolo tu aj väzenie, v ktorom sedel v tom čase za mrežami zbojník Tomáš Uhorčík. Juraj Jánošík mu pravdepodobne pomohol k úteku. Stalo sa tak v roku 1710 a o rok nato bol už Jánošík aj sám členom zbojníckej družiny. Spoločne s Uhorčíkom zbíjali a pravdepodobne aj pašovali kone z Poľska . Čoskoro sa stal Jánošík vodcom celej skupiny, Uhorčík sa zrejme staral o odbyt lupu predajom na trhu.

Hôrni chlapci zbíjali len od jari do jesene

Na zimu odchádzali do dedín ako napríklad nádenníci, či sluhovia. Jánošík sa takto cez zimu ukrýval aj u Uhorčíka. Prvýkrát ho aj s Uhorčíkom chytili v Klenovci na jeseň 1712, no vraj keď podplatili úradníkov, tak ich prepustili.

Jánošíkova zbojnícka činnosť trvala iba 2 roky, pričom pôsobil nielen nielen na Slovensku, ale aj na východnej Morave, Haliči a v Sliezsku. Jánošíka opätovne chytili u Uhorčíka pravdepodobne začiatkom roku 1713 liptovskí žandári. Dňa 17. marca 1713 podrobili Jánošíka ľahšiemu a potom aj ťažšiemu mučeniu. Po útrpnom mučení súd vyniesol najťažší rozsudok smrti a ešte v ten deň bol Jánošík popravený obesením na hák.

Bohatým bral a chudobným dával

Podľa slovenského ľudového podania Juro Jánošík so svojou družinou pôsobil v lesoch medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom. Podľa poľských legiend rabovala táto skupina aj v Poľsku. Z lupu vraj vždy vyčlenil časť pre chudobných a tak vzniklo povestné: „Bohatým bral a chudobným dával“. Jánošík je dodnes vnímaný ako slovenský národný hrdina. No preslávil sa aj za hranicami Slovenska. Napríklad Poliaci považujú Juraja Jánošíka za svojho legendárneho tatranského hrdinu. Dokonca bol nakrútený aj poľský film o Jánošíkovi ako aj seriál. Len prednedávnom sa stretli v Terchovej historici a odborníci zo Slovenska aj Poľska, kde Poliaci definitívne uznali, že Jánošík bol rodák zo Slovenska a slovenskej národnosti, čiže nemohol byť Poliak. To, že však bola jeho činnosť aj na území Poľska v družine mal aj Poliakov je viac ako pravdepodobné. V roku 1947 bola dokonca vydaná v Československu dvojkoruna s portrétom Jánošíka a známa je aj minca pre šťastie Jánošikov dukát.

Úvodné foto: Jozef Kotulič