Jánošíkov dukát

Minca pre šťastie - Jánošíkov zlatý dukát. Obľúbený slovenský talizman, či lepšie povedané – dukát pre šťastie. Je vhodný aj ako nenáročný darček. Je na ňom zobrazený motív slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka.

Minca má priemer 2,7 cm a hmotnosť 10 gramov. Mince boli navrhnuté v polovici 20. storočia, pričom sa začali raziť pri príležitosti nakrútenia filmu Jánošík. Stalo sa tak v roku 1963 režisérom Paľom Bielikom. Navyše, v tomto roku bolo aj symbolické, 250. výročie Jánošíkovej smrti.

Hneď po slávnostnej premiére Bielikovho filmu Jánošík tieto spomienkové dukáty zaplavili všetky múzeá v Československu. Predávali sa ako suveníry za vtedajších 10 Kčs (korún).

MFSF Jánošíkov dukát

Slovenská menšina v ČR rozvíja svoju národnú kultúru rôznymi formami. Neoddeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva každého národa tvorí tradičná ľudová kultúra, ktorú prezentujú folklórne súbory. Jednou z prehliadok, ktorá púta každoročne najväčšiu pozornosť našich krajanov v Českej republike, ale zároveň aj odborníkov v oblasti ľudovej tvorby a folkloristiky, je folklórny festival Jánošíkov dukát v Rožnově pod Radhoštěm. Koná sa vždy v auguste a v roku 2014 to bude už celkovo 14. ročník.