5 faktografických kníh o Jánošíkovi

Výmysly a legendy sú vždy trochu zaujímavejšie a žiadanejšie, ako suché fakty. V prípade nášho najslávnejšieho „outlaw“ hrdinu z Terchovej to platí dvojnásobne.

Ak vás ale začne zaujímať, kde presne je Jánošík pochovaný, alebo len málo veríte tomu, že jeho legendárna sila pochádzala zo zázračného opasku, máme pre vás 5 tipov na knihy či pramene, ktoré by ste v takom prípade nemali obísť.

Jozef Kočiš: Neznámy Jánošík (Martin, 1986)

Alebo ako sa vymaniť z legendy. Historik a archivár Kočiš vám neukáže zbojníka Jurka, ktorý obháňa dedinské dievky a v bútľavých stromoch ukrýva mešce so zlatom, ale predstaví vám osud bývalého kuruca, cisárskeho vojaka, väzňa a nie veľmi rešpektovaného zbojníckeho vodcu. Vďaka dôveryhodným prameňom celkom konkrétne preniknete do pavučiny nepokojných ľudských osudov z dobového Horného Uhorska.

Joanna Goszczyńska: Mýtus o Jánošíkovi vo folklóre a slovenskej literatúre 19. storočia (Bratislava, 2003)

Alebo ďalší level demýtizácie. Jánošík nezbíjal dlho, nenazbíjal veľa a okrem neho po horách behalo veľa „úspešnejších“ zločincov, tak prečo práve Jánošíkovi sa dostáva toľko pozornosti? Mýtus, vážení, to je rebel – má niekoľko životov a nebojí sa ich žiť po svojom! Autorka vám prezradí, aké boli tie hlavné aspekty Jánošíkovho úspechu v našom povedomí.

Stanisɫav Andrzej Sroka: Jánošík – pravdivá história karpatského zbojníka (Bratislava, 2009)

Alebo stručný návod, ako (ne)zbojníčiť. Opäť príspevok spoza severných hraníc, tentoraz ale naozaj v kocke a  populárnym, nenáročným štýlom. Dočítate sa o Jánošíkových predchodcoch, dobových pomeroch a tiež podrobnosti o jeho slávne neslávnom konci. Pre ľudí so živou predstavivosťou veľmi neodporúčame čítať pred spaním.

Andrej Melicherčík: Juraj Jánošík, hrdina protifeudálneho odboja slovenského ľudu (Martin, 1963)

Alebo príručka pre tvrďasov. Profesor Melicherčík je slovenskou osobnosťou, pokiaľ ide o Jánošíka a jeho dobu. Napísal o tejto problematike niekoľko kníh, ktoré vášmu jánošíkovskému štúdiu zaručene neublížia, no prehrýzť sa cez istú dávku ideologického nánosu (za ktorý, samozrejme, autor veľmi nemôže), to bude chcieť tvrdú náturu.

Stanislaw Dzieciolowski: Juraj Jánošik – hetman zbójnicki (Krakow, 2002)

Alebo kam pochovať zbojníka. Dielo poľského historika Dzieciolowského budete asi trochu zložitejšie zháňať i čítať, no už pri obyčajnom využití uja Googla vám vyskočia nové a zaujímavé drobnosti z Jánošíkovho života a toho, čo bolo po ňom. V každom prípade sa vám to hodí, ak by ste sa niekedy z čírej nudy náhodou rozhodli nájsť Jánošíkove pozostatky.