7 najlepších trekov v Gruzínsku pre každý typ turistu

Posledných pár rokov chodím trekovať hlavne do Gruzínska. Na otázku prečo, krčím ramenami. Jednoducho sa tam cítim príjemne. Krajina leží v južnej časti Kaukazu. Hoci je pomerne malá, na turistiku je ako stvorená - či už na prechádzky medzi odľahlými stredovekými dedinami alebo dlhé treky v divočine.

Rozvoj turizmu tu bol dlho brzdený konfliktmi a celkovou nestabilitou, no tá doba je už preč a Gruzínsko sa rýchlo otvára svetu. Zároveň sa nezvratne mení, ale to je na dlhšiu debatu. Každopádne je to dôvod, prečo sem zájsť čo najskôr, kým sú ešte hory relatívne prázdne a miestni neskazení masovým turizmom.

Gruzínsok treky

V tomto článku by som chcel predstaviť sedem viacdňových trekov, ktoré podľa môjho skromného názoru patria k tým najlepším, aké krajina ponúka.

Z Mestie do Ushguli

Tento trek spája Mestiu, centrum regióna Svaneti s horskou dedinou Ushguli. Je to najobľúbenejší trek v Gruzínsku. Dôvody sú celkom zjavné - pekná príroda, nádherné dedinky, trek je dostupný a v podstate dosť krátky. V týchto dedinkách sa navyše dá každú noc prespať, takže ani nepotrebujete stan.

Štyri dni sú síce dosť málo, no trek sa dá jednoducho predĺžiť na takmer 2 týždne, počas ktorých príde aj na odľahlejšie časti Svaneti.

Odporúčané pre: Tých, ktorí hľadajú najkrajšie scenérie, kontakt s miestnymi, pohodlie a nevadí im kopa iných turistov naokolo.

Vzdialenosť: 58 km

Trvanie : 4 dni

Tip: Ak chcete mať ešte lepšie výhľady, skúste alternatívnu, vyššie položenú trasu cez hrebeň Zuruldi s prespaním v Tsvirmi (namiesto klasického spania v dedine Zhabeshi).

Mestia

Z Omala do Shatili

Trek spája dediny Omalo a Shatili, historické centrá horských oblastí Tusheti a Khevsureti. Ľudí sem ťahá nielen príroda, ale aj opevnené stredoveké dedinky, v ktorých sa akoby zastavil čas.

Prvé dva dni sa ide cez obývané údolie, potom už začína “divočina” (aj keď to je dosť silné slovo, chodníček je vidno po celý čas), kde budete stretávať len príležitostných pastierov, turistov či pohraničníkov. Najlepšou časťou treku je prechod cez 3413 m vysoké sedlo Atsunta.

Odporúčané pre: Turistov, ktorí chcú okúsiť kultúru horských národov rovnako ako aj kempovanie v divočine.

Vzdialenosť: 70 km

Trvanie: 5 dni

Omalo, Shatili, Gruzínsko

Prechod z Juty do Roshky

Obľúbená trasa spájajúca regióny Kazbegi a Khevsureti. Prechádza okolo hory Chaukhi, zubatého vápencového masívu známeho tiež ako “Gruzínske Dolomity”. Po prekonaní 3338 m vysokého priesmyku sa schádza k jazerám Abudelauri - sú tri, každé inej farby (modré, zelené a biele).

Kto má viac času, môže ešte odbočiť na sever a preskúmať údolie Arkhoti. Hlavne jeho horná časť stojí za to. Sú tu pekné kaňony, vodopády a minimum turistov. Ďalší deň možno prekročiť priesmyk Arkhoti a vrátiť sa späť do Juty.

Odporúčané pre: Ľudí, čo navštívili Kazbegi, majú ešte pár dní navyše a chcú si prejsť ešte niečo pekné v okolí.

Distance: 21 km (jednosmerne) alebo 52 km (s návratom cez Arkhoti)

Duration: 2 dni alebo 4 dni

Chaukhi masive

Zo Svaneti do Rače

Tento krásny, no veľmi náročný trek prechádza jednou z najodľahlejších častí Kaukazu. Ide po stopách starej cesty, ktorá kedysi spájala región Svaneti s Račou, dnes z nej už ale takmer nič neostalo, pretože bola zničená zosuvmi pôdy a úplne zarastená.

Trek je naozaj náročný, vedie cez dva strmé horské priesmyky a úplne zarastené údolie rieky Tskenistskali. Určite nie je pre každého!

Odporúčané pre: Dobrodruhov, ktorí sa až tak nezaujímajú o výhľady, miestnych či kultúru a namiesto toho radi prekonávajú prekážky. A nevadí im pravidelne sa brodiť dvojmetrovou žihľavou.

Distance: 39 km

Duration: 3 alebo 4 dni

Svaneti, Ratcha

Turistika v národnom parku Lagodekhi

Kaukaz je domovom mnohých živočíšnych druhov, no napriek tomu jeho údolia pôsobia občas akoby prázdne, bez života. Dôvodom je prastarý zvyk mnohých Gruzíncov strieľať po všetkom, čo sa hýbe (z ríše zvierat). Mnohé zo živočíchov, ktoré tu žijú sú preto kriticky ohrozené a opatrenia na ochranu prírody sú zavádzané len pomaly.

Ak chcete preto počas turistiky vidieť aj nejakú tú faunu, odporúčam skúsiť park Lagodekhi, najstaršiu prírodnú rezerváciu v Gruzínsku. Park ponúka viacero trás, najzaujímavejšia z nich mieri k Jazeru čiernych skál na hranici s Ruskom. Trasa vedie cez prastarý, zachovalý les, potom stúpa na horské lúky a otvárajú sa nádherné výhľady rovnako ako príležitosť uvidieť miestne kamzíky, jelene a horské kozy. Cesta končí pri jazere vo výške 2800m.

Odporúčané pre: Turistov, ktorí radi pozorujú nielen neživú, ale aj živú prírodu.

Vzdialenosť: 43 km (tam a späť)

Trvanie: 3 dni

Trek na plošinu Keli

Tento trek, začínajúci v malebnom údolí Truso, prechádza sopečnou plošinou Keli, kamenistou, odľahlou oblasťou ležiacou západne od Gruzínskej vojenskej cesty. Chodí sem len veľmi málo ľudí, pretože oblasť leží v tesnej blízkosti hranice s Južným Osetskom (leží tam jej najväčšia časť vrátane jazera Keli) a človeka tu pustia len s dopredu vybaveným povolením od gruzínskeho ministerstva vnútra.

Ak máte dostatok času, môžte ešte prejsť doliny riek Suatisi a Mna, severne od údolia Truso. Ľudia sem chodia obdivovať zaujímavé skalné útvary, vodopády a hlavne netradičný pohľad na Kazbeg.

Odporúčané pre: Turistov, ktorí už majú prechodené známejšie oblasti Gruzínska, hľadajú niečo nové a stále veľmi zaujímavé.

Vzdialenosť: 37 km

Trvanie: 3 dni

Keli plateau

Trek k jazeru Tobavarchkhili

Jazero Tobavarchkhili (strieborné) leží v srdci pohoria Egrisi, ktoré oddeľuje oblasť Svaneti od nížin. Cesta k nemu trvá 2-3 dni, ďalšie dva dni potom trvá prechod do Svaneti.

Na ceste nie sú žiadne dediny ani veže, je to však viac než dostatočne vyvážené rozmanitým prostredím - nájdete tu ľadovcové jazerá, skalnaté rokliny, vodopády či pastierske chatrče.

Čo je ešte lepšie, stretnete len zopár turistov, väčšinou miestnych. Zahraniční turisti, limitovaní časom (a taktiež neschopnosťou zapamätať si krkolomné gruzínske slová ako napr. Tobavarchkhili) sa sústreďujú na známejšie oblasti a tento klenot Kaukazu ešte stále prehliadajú.

Odporúčané pre: Milovníkov prírody, ktorí sa chcú vyhnúť davom.

Vzdialenosť : 70 km

Trvanie: 5 dní

Tip: Nechajte si 1-2 dni v rezerve, pretože tu dosť často prší. Ak vám vyjde počasie, môžete ostať kempovať pri jazere a robiť odtiaľ denné výlety. Oplatí sa napr. navštíviť pastierov v údolí Magana, robia výborné elarji (kukuričná múka varená so syrom, tradičné pastierske jedlo). Alebo sa vyštverať na niektorý z kopcov okolo jazera, ak sa na to cítite.

Tobavarchkhili lake

Vďaka, že ste to dočítali až sem dole. Ak myslíte, že som prehliadol nejaký trek, ktorý by do tohoto zoznamu patril, podeľte sa s ním v komentároch. A ak vás turistika v Gruzínsku zaujíma a chceli by ste sa dozvedieť viac, môžte navštíviť môj web či lajknúť moju fb stránku. Ešte raz vďaka!

Autori fotiek: Jozef Antala, Pablo Naumkin, Bretislav Fiala, Michal Hajduk, Nela Wurmová, Jesper Ansbaek, Lukáš Novák, Michal Sochor, I. Kurtauli, Irina Paichadze, Max Richter