Veľké dobrodružstvá vo veľkých formátoch

Fotky z ciest majú v sebe zvláštne čaro – dokážu preniesť atmosféru tatranských velikánov, morského pobrežia, púštnej karavány alebo mayských pyramíd až do bezpečia vášho domova. Najlepšie vyniknú vytlačené vo veľkých formátoch.

Úvodom pár slov k technickému vybaveniu. Výhody digitálnych zrkadloviek – predovšetkým čo sa týka možností nastavenia či výmeny objektívov – sú všeobecne známe. V nečakaných momentoch, keď treba fotiť rýchlo a bez prípravy však môže byť užitočný aj kvalitný kompaktný fotoaparát pripravený v zálohe. V každom prípade ak hovoríme o veľkých formátoch fotografií (a tlače), jedným z parametrov na ktoré netreba zabudnúť pri výbere fotoaparátu sú megapixely.

Megapixely sú dôležité

Rozlíšenie snímača fotoaparátu v megapixeloch zásadne ovplyvňuje v akej veľkosti môžete neskôr svoju fotku vytlačiť. Digitálna veľkoformátová tlač je skutočne veľkoformátová – umožňuje tlač fotografií doslova v metrových merítkach. Pri cenovo dostupných zrkadlovkách ako je Nikon D3200 (24,2 Mpix) alebo aspoň trocha lepších kompaktoch (Nikon Coolpix P 310 Black, 16 Mpix) to nie je žiadny problém.

Čo keď mám len 8 Mpix?

Pri digitálnom digitálnom fotoaparáte s 8 Mpix snímačom môžete počítať s maximálnymi rozmermi vytlačenej fotografie „len“ cca do 40 x 50 cm, pri 12 Mpix máte už na dosah celkom pekný formát cca 61 x 91 cm. Veľkoformátové tlačiarne vzhľadom k svojej cene nepatria k bežnému domácemu vybaveniu hobby fotografa. A ak máte záujem o tlač napríklad v kráľovskom formáte 180 x 120 cm, nezostáva vám už nič iné ako sa obrátiť na špecializovanú tlačiarenskú firmu.

OnlinePoster.sk

Za službami tohto internetového portálu stojí bratislavská firma Plotbase, s.r.o. - veľkoformátovú tlač si môžete objednať cez internet na OnlinePoster.sk. Online systém umožňuje jednoducho uploadovať fotku, upraviť si ju, nastaviť rozmery výslednej tlače a objednať typ produktu. Popri špičkovom fotopapieri 230 g / m2 sú k dispozícii aj iné typy podkladov. Objednať si tak môžete tlač foto na plátno, odľahčenú PVC dosku, samolepku a magnetickú fóliu.

Tipy na záver

Medzi formátmi tlače nechýbajú ani 150 x 50 a 210 x 70 cm vhodné pre panoramatické snímky krajiniek. Zaujímavé sú aj menšie formáty (napr. 45 x 30 cm) ktoré nie sú tak náročné na kvalitu fotografie, ale z nich vytlačené fotoobrazy pritom dokážu vyniknúť v každom interiéri. Po nahraní fotky vám systém automaticky vyhodnotí jej vhodnosť pre konkrétne formáty. Ak chcete k dobrej cene aj  poštovné zdarma, stačí sa stať fanúšikom OnlinePoster.sk na Facebooku.