Recenzia Fujifilm X100s

Fujifilm vsadil s designom svojich fotoaparátov na retro design, ale na rozdiel od starých klasík do svojich fotoaparátov dáva moderné technológie.

Praktický hybridný priehľadový hľadáčik, X-Trans senzor a pre mňa najdôležitejšia vlastnosť X100s – centrálna uzávierka v objektíve, vďaka ktorej je fotoaparát schopný fotografovať s bleskom s kratšími synchronizačnými časmi ako iné fotoaparáty s väčšími senzormi. Osobne nie som fanúšikom retro designu a uprednostňujem ergonómiu a technické parametre pred vzhľadom výrobku. Uprednostnil modernejšie ovládanie pomocou dvoch kruhových voličov. Ak fotografujete väčšinu času v manuálnom režime a expozíciu riešite len na celé expozičné kroky, potom vám bude ovládanie ovládanie X100s šité na mieru. Ja často korigujem clonu/čas po 1/3 EV krokoch a to už zďaleka nie je priamočiary postup. Rozmery fotoaparátu sú prijateľné na prenos vo vrecku prechodnej bundy čo z neho robí skvelý fotoaparát na nečakané príležitosti. Kožené púzdro v ktorom som fotoaparát na test dostal som z neho dal hneď dole. Fotoaparát síce dobre chránilo a vyzerá exkluzívne, ale aj tu išla praktickosť používania bokom.

Uzávierka v objektíve je hlavný dôvod, prečo som chcel fotoaparát vyskúšať. S bleskom fotografujem často aj počas denného svetla a zrkadlovky s klasickou uzávierkou pred senzorom sú v takýchto podmienkach veľmi náročné na výkon blesku. Treba veľa cloniť, alebo používať blesk v high speed sync mode, kde jeho výkon výrazne klesne. X100s má uzávierku v objektíve a umožňuje s bleskom fotiť aj pri krátkych časoch (1/1000s do f/4, 1/2000 do f/8 a 1/4000 od f/8) aj bez použitia high speed sync režimu. Šetrí to baterky a na rovnakú prácu stačí aj menej výkonný blesk. Bohužiaľ, firmware fotoaparátu nedovoľuje používať blesk pri sekvenčnom fotení, čo využiteľnosť tejto tejto funkcie obmedzuje.

Klady:

- kompaktné rozmery - obrazová kvalita - hybridný hľadáčik - rýchle časy uzávierky pri fotení s bleskom - veľmi diskrétny tichý režim

Zápory:

- nevie fotiť s bleskom v sérii - malý buffer pri fotení do RAW - neštandardné konektory (USB a káblová spúšť)

Komu by som ho odporučil?

Svetelný pevný objektív s 35mm ohniskom a priehľadový hľadáčik je vhodná kombinácia na foto-prechádzky ulicami, alebo na sociálnu fotografiu do spoločnosti. Centrálna uzávierka robí z fotoaparátu aj veľmi atraktívnu voľbu pre nadšených strobistov. Malé rozmery a nastavovanie len pomocou mechanických ovládačov využijú street fotografi. Aj napriek tomu, že sú to väčšinou nadšený fotografi, ktorý majú už dostatok foto techniky, X100s je tak iná, že sa nestratí v žiadnej foto-výbave.

- Pracovne povinnosti a rodinna situacia nedovolovali ist si v danom case s fotoaparatom zafotit, takze nemam ziadnu fotografiu co by som bol ochotny zverejnit.