Jánošík - pravda alebo legenda?

V tejto téme je diskusia k článku: http://www.dobrodruh.sk/historia/janosik---pravda-alebo-legenda

Veľa nesprávnych údajov: napr.narodenie, motívy a uskutočnenie prepadov, počet obetí...atď. Dokumenty a svedkovia z dokumentov hovoria niečo iné. K narodeniu: do knihy narodení sa písal dátum, ktorý práve bol. Dieťa v tom čase už malo spravidla minimálne 7 dní. Dokumenty hovoria, že v tom roku bola tuhá zima a bolo veľa snehu takže Juraj Jánošík sa s veľkou pravdepodobnosťou narodil dokonca až 10-15 dní pred dňom, ktorý bol zapísaný ako dátum jeho narodenia. Takže dátum jeho narodenia je medzi 10. až 20. januárom.Jánošíkova družina naozaj nikoho nezabila. Iba raz zomrel miestny dedinský farár, až po mesiaci od napadnutia, ale na jeho následky. Jánošík však pri tomto prepade nebol. Inak nezabili nikoho.

Daj mi zdroje na svoje informácie. Čakam

pltí pre nick

Tento článok sa mi zdá hlúpy a neobjektívny. Ste Maďar alebo iný šovinistický cudzinec? alebo sa nebodaj nudíte? Drahý autor, vaše pohŕdanie osobnosťou ma zaráža. Jánošík nemal na výber. Aj keď bol vojak, nikoho nezabil. Poznal biedu, špinu, hlad aj chorobu. Vyvraždili mu rodinu, zabili ženu a zabili mu veľa kamarátov. Páni sa ho nesmierne báli, prečo si myslíte, že mu vymerali taký strašný trest?! Viete vôbec, že organizoval povstanie?! Čo všetko ste si o ňom zistili? Aj napriek výslovnému zákazu vrchnosti bol kresťansky pochovaný pod výslovným menom na kuruckom cintoríne v Liptovskom Mikuláši. Či to nie je dôkaz?! A okrem toho, aj napriek hrôzostrašnému mučeniu prezradil len mená mŕtvych, čo pandúrov ešte viac rozhnevalo. Považujete sa za lepšieho než hociktorý štúrovec, že o Jánošíkovi tvrdíte toto?!

Súhlasím že tento článok má veľa nepresností... Ale to je nič s porovnaním keď sa pozriete čo píšu o Jánošíkovi na Wikipédií s českým jazykom.

Nie datum, ktory prave bol, ale den krstu sa pisal ako den narodenia a robilo sa tak este velmi dlho po Janosikovi. Protestantske fary matriky neviedli. Liptovská stolica mala veľký záujem na zlapaní Jánošíka, preto lebo v Liptove ozbíjal grófku von Schardon medzi Východnou a Važcom, a za tento čin musela stolica platiť grófke odškodné. Ďalšie prepadnutie oravského zemana Ladislava Zmeškala v Svätjánskej doline ešte viac zaktivizovalo liptovskú stolicu. Vyslali na neho zveda E. Kubínyiho , aby pátral po jeho stopách.Jánošík sa z prvého zatknutia dostal pomocou úplatku Podplatili spolu s Uhorčíkom župana Lányiho a to nebol hocikto.Nikoho sám nezabil, však ani Černák nie, mal na to ako šéf svojich ludi...

"Aj keď bol vojak, nikoho nezabil" to kde mas na toto tvrdenie dokazy? A to, ze by bol Janosik zenaty je tiez z kategorie razpravok starej matere. Az po jeho smrti mu popravili brata za to, ze ukryval zbojnikov a asi aj sam mal podiel na zlodejcine.Jeho rodicom sa nic nestalo

dobry den.Som Hrajnoha a Janosika som osobne poznal.Zabijali sme,pili,znásilnovali...a teraz je Jurko hrdina

Ahoj, zde jsou nejake informace.

http://ilcik.cz/tradice/janosik/index.htm

Si dobrodruh? Daj to o sebe vedieť!

Podeľ sa s novou témou s Dobrodruhmi