Strážca divočiny

Tichá dolina vo Vysokých Tatrách patrí k menej navštevovaným dolinám. Podľa odborníkov tu žije najväčšia populácia medveďov v celej Slovenskej republike a každý rok má veľký prírastok.

Medzi turistami preslávil Tichú dolinu spor ochranárov a lesníkov o to, či sa tu má ťažiť drevo popadané po kalamite. Je to miesto, kde žijú tisíce druhov živočíchov, mnohé migrujú v rámci Tatier, no Tichú a Kôprovú dolinu majú rady práve preto, že ide o veľké a málo navštevované územie s tichými zákutiami. A zrejme práve preto si ju za svoj domov vybrali aj - medvede.

Život medveďov v Tatrách

Vždy keď sa k nim človek priblíži, utekajú preč. Človek je pre nich najväčší predátor, poznajú dobre všetky turistické chodníky aj cestičky poľovníkov. Kým niektoré zvieratá, napríklad jelene či srnce, sa kalamitisku vyhýbajú, pretože sa v ňom nevedia pohybovať, medveďom kalamitisko neprekáža. Táto rovnováha prospieva rastu novému lesu, pretože zver neohrýza nové stromčeky, takže sa obnovuje flóra. Priebeh života medveďa je pomerne jednoduchý. Cez deň zalieza do húštiny, kde nie je vyrušovaný a drieme. Na jar vychádza zo svojho zimného brloha vyhladnutý a prvým jeho počinom je, že sa ide napiť vody. Medveď strávi celé hodiny prevracaním kameňov, rozhrabávaním zhnitých kmeňov, lúpaním kôry suchých stromov, pod ktorou hľadá hmyz. Pochutná si aj na lykožrútoch.

Neskôr sa zloženie potravy medveďov vylepšuje, a výrazne sa zlepší aj kondícia medveďov, ktoré postupne prichádzajú do ruje. Po nej je najhlavnejšou úlohou medveďa sa dobre vypásť, pretože bez dostatočných tukových zásob by zimu neprežil. S príchodom zimy sa medveď utiahne do svojho brloha, ktorý zvyčajne nemení a ukladá sa na zimný spánok, z ktorého sa môže po vyrušení veľmi ľahko zobudiť. Deje sa tak spravidla v decembri, ale niekedy až v januári.

Staršie medvede sa zvyknú potulovať po lese už aj vo februári. Medvedice zostávajú v brlohu dlhšie, až do polovice marca, najmä ak vrhnú mláďatá. Keď sú mladé medvede schopné nasledovať matku, vyberú sa spolu za potravou, kde sú priučené lovu.

Keeper of the Wilderness

Film "Keeper of the Wilderness" prináša nezvyčajne autentický pohľad na medveďov v európskych podmienkach. Autori filmu strávili 300 dní v tatranskej divočine aby sa bližšie pozreli na život medveďa, rovnako ako na život ostatných voľne žijúcich živočíchov. Podarilo sa im zachytiť jedinečné okamihy zo života medveďov a oslabiť množstvo mýtov, ktoré stále pretrvávajú medzi ľuďmi. Nenechajte si ujsť tento jedinečný pohľad do života medveďov a pozrite si dokument Strážca divočiny 10. Apríla o 21:00 na Viasat Nature.