Seriál Tudorovská farma

Historické obdobie nazývané podľa rodiny Tudorovcov je predovšetkým známe ako obdobie, počas ktorého za vlády tejto dynastie prišlo k náboženskej reformácii a bola vytvorená anglikánska cirkev. Pokiaľ chcete nazrieť do duchovného centra stredovekého Anglicka, nie je na to lepšie miesto než kláštor.

V tejto sérii seriálu zaoberajúceho sa životom v určitom historickom období sa k obľúbeným farmárskym historikom Ruth Goodman a Peter Ginnovi pridá archeológ Tom Pinfold, a všetci spolu prevezmú rolu obyčajného človeka, ktorý na kláštorných pozemkoch zabezpečuje celé farmárčenie a ručné práce. Taktiež preskúmajú základné funkcie kláštora - modlitbu a starostlivosť o duchovné blaho všetkých kresťanov, živých aj mŕtvych. Ruth, Peter a Tom si vyskúšajú skutočne všetko - výrobu vína, šatstva, vodného mlynu alebo aj chov oviec.

Pracovali ľudia ťažšie vtedy, ako je tomu dnes?

Ako vyzeral priemerný deň pre majiteľa farmy ? Aj na tieto otázky hľadali protagonisti tohto seriálu odpoveď. Ako povedal Ginn, „ v priebehu dejín musí vždy niekto robiť ťažkú prácu a aj keď sa napríklad počas Viktoriánskej doby dostávame k zavedeniu strojov, získali len menej ľudí pracujúcich na poliach, ktorí si ale museli odpracovať svoju prácu rovnako ťažko.“

Jeden z najväčších vynálezov v priebehu kláštorného obdobia boli hodiny, nakoľko predtým sa deň rozdeľoval na denný a nočný čas. Mechanické meranie času spôsobilo veľkú virtuálnu revolúciu. Fungovali na závažia a podľa umiestnenia váh išli hodinky buď rýchlejšie alebo pomalšie. Ginn spomína: „ predpokladal som , že to bolo tak preto, aby ste mohli naladiť hodiny . Čo znamenalo , že máte 12 hodín denného svetla a 12 hodín nočnej doby . A v zime , keď je noc oveľa dlhšia , si mohli prispôsobiť tých 12 hodín na dlhšie . A naopak, počas denných 12tich hodín počas zimy, ak boli príliš krátke, mali garanciu, že ich je stále 12. A potom rovnako v lete , mali 12 veľmi , veľmi dlhých hodín denného svetla a 12 veľmi krátkych počas noci. A niekde tu nastal rozkol medzi farmármi a obchodníkmi, ktorí požadovali, aby boli hodiny jednotné, lebo si uvedomovali, že robia oveľa viac práce v lete za rovnakú odmenu a pravdepodobne v zime sa im to až tak neoplatí. Peter Ginn taktiež povedal,  že po návrate do reálneho života využil jeden poznatok, ktorý prebral zo svojich skúseností počas točenia Tudorovskej farmy. „ Vápenec je vlastne materiál, ktorý všetci poznáme z minulosti a potýkame sa s ním už niekoľko rokov. Ohrejete ho na 900st. Celsia, čo následne eliminuje celý oxid uhličitý. Pridáte vodu, materiál sa tým zjemní a keď ho pridáte na stenu, voda sa vyparí a hmota sa premení naspäť na vápenec. Je to veľmi ekologická alternatíva voči cementu alebo konkrétnej betónovej omietke. Takže teraz som si takto znovu omietol všetky steny v mojom dome s trochou domácej vápennej omietky. A tento spôsob som sa naučil práve na farme,“ dodal.

Takisto spomína na to, ako sa počas natáčania liečil s prechladnutia:

„Nemohol som len ísť do postele a dožičiť si šálku horúceho čaju a len tak oddychovať. Liečil som sa len prírodnou medicínou zloženou s trošky medu a horúcej vody. Upokojilo mi to hrdlo, dodalo silu a celkovo sa mi polepšilo. Takisto som sa liečil len bylinkami, ktoré sme si na farme pestovali špeciálne na tieto účely. Nenechajte si ujsť dynamický historický seriál Tudorovská Farma, ktorý Vás prevedie životom ežných ľudí počas tohto historického obdobia a ukáže Vám pestrosť aj náročnosť ich žitia.  Dokumnet môžete sledovať na Viasat History vždy v premiére pondelok od 20. Januára do 24. Februára o 20:00 hod.