Príroda Británie

Veľká Británia je najväčší ostrov v rámci celej Európy a zároveň ôsmy najväčší na svete. Tvoria ju Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko. Sú to jedinečné krajiny s vlastnými zvykmi, kultúrou a tradíciami /+VIDEO/.

Každá z nich má nezameniteľnú atmosféru s rozmanitou krajinou.

Anglicko  

Najväčšou krajinou Británie je Anglicko. Nachádza sa tu najväčšie mesto Európy. Lemuje ju 900 km nádherného pobrežia a žije tu trikrát viac ľudí než v Austrálii. Na každého návštevníka tu čakajú stovky skvelých lákadiel. Od slávnych londýnskych pamätihodností cez staroveký monument Stonehenge, po unikátny ekologický projekt Eden Project alebo skvelých atrakcií pre celú rodinu akými sú zoologické záhrady a safari, či krásne miesta na piknik, alebo pláže, ako stvorené na romantické prechádzky.

Severné Írsko

Severné Írsko je naopak najmenšou krajinou Spojeného kráľovstva. Vďaka jeho veľkosti je možné ho precestova za pár dní a spozna všetky jeho historické i prírodné pamiatky na pobreží i vo vnútrozemí. Po celej zemi je k videniu množstvo starodávnych opátstiev, nádherné záhrady, ve¾kolepé pánske sídla a národné parky.

Škótsko

Ďalší región Škótsko má všetko, čo si len človek dokáže predstaviť - whisky, golf, romantiku klanov i bohatstvo hradov a pamiatok. Je to rozmanitá a mimoriadna zem s fascinujúcou históriou. Každému sa iste vybaví príbeh Willama Wallaca, škótskeho statkára, ktorý sa preslávil ako jedna z hlavných postáv škótskych bitiek o nezávislosť. Oblasť Škótskej vysočiny ale patrí predovšetkým medzi posledné miesta v Európe, kde sa ešte dochovala divoká príroda. Ku Škótsku patrí takmer 800 ostrovov, z nich je už len 300 obývaných. Tunajšia krajina patrí medzi tie najkrásnejšie na svete. Nachádzajú sa tu jazerá, hory a pobrežia, ktorých krása každému doslova vyrazí dych a pri troche šťastia je tu možné vidieť i lochneskú príšeru. Škótsko susedí na juhu s Anglickom, na západe ho ohraničuje Atlantický oceán a na východe Severné more.

Wales

Poslednou časťou je Wales. Malá krajina s pestrou históriou a úžasnou krajinou. I keď Wales leží necelé 2 hodiny jazdy od Londýna, od ostatných zemí Spojeného kráľovstva sa doť líši. Hovorí sa mu "zem hradov", nachádza sa ich tu úctyhodných 641 – to je viac hradov na hlavu než v ktorejkoľvek inej zemi na svete. Wales sa taktiež pýši hneď tromi národnými parkami a piatimi chránenými prírodnými oblasťami. Od severu na juh meria necelých 270 kilometrov a z východu na západ 95 kilometrov, takže do hôr alebo k moru tu nikdy nie je ďaleko.

Seriál na Viasat Explorer

V Británii je celkom 15 národných parkov a veľké množstvo oblastí plných výnimočných prírodných krás. Dokument Príroda Británie spoznáva nie len všetky tieto oblasti britskej prírody, vzťahy medzi krajinou a tvormi, ktorí ju obývajú, ale dáva odpoveď na otázku, aké zvieratá žijú práve tu a prečo? Spoločne so sprievodcom Alanom Titchmarshom si na tevíznom programe Viasat Explorer v seriály Príroda Británie pripomenieme bohatstvo, ktorým britská príroda disponuje a na ktoré môžu byť Briti právom hrdí. Známe zvieratá sa predvedú v novom svetle a niektorí vzácni a skryto žijúci sa ukážu  vôbec po prvýkrát.