Občianska vojna 360 alebo vojna Severu proti Juhu

Vydajte sa s nami viac než 150 rokov do minulosti na americký kontinent, kam vás v premiére na Viasat History zavedie trojdielny dokument Občianska vojna 360.

Píše sa rok 1861, Abraham Lincoln nedávno zvíťazil v prezidentských voľbách, ale tesne pred jeho nástupom do úradu sa sedem južných štátov odtrhlo od Únie a založilo Konfederáciu. Napätie medzi otrokárskym Juhom a industriálnym Severom týkajúce sa najmä citlivej otázky otroctva vzápätí prerastá do otvoreného konfliktu.

Sever proti Juhu

V nasledujúcej bratovražednej vojne Severu proti Juhu išlo o mnoho – nielen o budúcu podobu Spojených štátov, ale tiež o osudy miliónov otrokov, pre ktorých víťazstvo jednej strany znamenalo slobodu, zatiaľ čo jej porážka, naopak, zotrvanie v pozícii majetku svojich pánov. Seriál sa v troch hodinových dieloch pokúsi priniesť 360-stupňový pohľad na celý konflikt a odhalí tak preslávené, ako aj menej slávne a známe aspekty občianskej vojny Severu proti Juhu. A to nielen z pohľadu štátov Únie a Konfederácie, ale aj jednotlivcov, ktorí v tomto konflikte bojovali za slobodu.

Jednotlivými epizódami vás prevedú herečka Ashley Judd (diel Únia), country spevák Trace Adkins (diel Konfederácia) a herec Dennis Haysbert (posledný diel s názvom Boj za slobodu). Osoby moderátorov neboli vybrané náhodne – občianska vojna silno ovplyvnila osudy ich rodín. Každý z nich sa vo svojom diele pokúsi poodhaliť túto starú históriu, a objaviť tak nové dimenzie amerických dejín. A rozhodne sa pritom nemusíte báť suchého výkladu ani vyčerpávajúcej lekcie dejepisu.

Bitka pri Gettysburgu

Dokument Občianska vojna 360 ukáže okrem iného dôležité artefakty z vojny, napríklad denník otroka popisujúci život pod jarmom alebo fotografiu ženy a dieťaťa vojaka Únie, ktorý padol v slávnej bitke pri Gettysburgu. Uvidíte tiež cylinder Abrahama Lincolna, ktorý si dal na seba do divadla v ten večer, keď bol zavraždený, alebo napríklad zástavu prímeria (v skutočnosti obyčajnú utierku), ktorá bola použitá počas záverečných bojov na rieke Appomattox. S každým z týchto predmetov a s mnohými ďalšími sa spájajú doposiaľ neznáme príbehy, ktoré v dokumente ožijú vďaka neobvyklému spôsobu dramatizácie.

Nenechajte si ujsť možnosť podrobne preskúmať jedno z najkontroverznejších období americkej histórie, v priebehu ktorého na oboch bojujúcich stranách padli státisíce mužov a ktoré rozhodlo o budúcej podobe Spojených štátov a zrušení otroctva. Pozrite sa na vojnu Severu proti Juhu hneď z niekoľkých rôznych perspektív v seriáli s názvom Občianska vojna 360. Každý utorok od 6. mája o 20.00 hod. iba na Viasat History.