Kúpil som si vlastný dažďový prales

Dažďové pralesy kedysi pokrývali 14 % zemského povrchu – prostredníctvom ľudského pričinenia sa však toto číslo postupom času znížilo na 6 %. Ak budeme pokračovať v súčasnom tempe ničenia, nebudeme mať do roku 2060 žiadne.

Charlie Hamilton James strávil celé roky natáčaním dokumentárnych filmov o dažďových pralesoch po celom svete. Stále sa ale neprestáva diviť ich kráse a pozitívnemu vplyvu, ktorý na planétu majú. Kvôli hrozbe úplného zničenia dažďových pralesov ťažbou dreva a rúbaním dolov sa Charlie rozhodol, že dá dohromady všetky svoje úspory a pokúsi sa kúpiť a tým pádom aj zachrániť kúsok dažďového pralesa na okraji Národného parku Manu v peruánskom dažďovom pralese. Je to len bláznivý pokus o záchranu ohrozeného kúsku pôdy, alebo môže Charlie skutočne zmeniť budúcnosť tejto miznúcej biosféry?

Dokument Kúpil som si vlastný dažďový prales je zaujímavou zmesou histórie, vedy a botaniky týkajúcej sa dažďového pralesa. Sleduje ale tiež Charlieho príbeh, keď objavuje, ako zložitý ekosystém, ktorý kúpil, vlastne funguje, čo potrebuje, a ako mu môže zaistiť prosperitu aj do budúcna.

Pôvodne mal Charlie v pláne stráviť rok fotografovaním zvierat na svojom pozemku, než zaháji kampaň za záchranu pralesa. Ale zistil, že kúpiť pozemok po telefóne nie je až tak dobrý nápad. Ukázalo sa totiž, že namiesto zeleného kráľovstva kúpil plantáž koky, ilegálny ťažobný dol a tiež niekoľko odumierajúcich políčok. Behom troch dielov tak uvidíte Charlieho, ako bude čeliť všetkým týmto výzvam a bojovať o svoje zdravie potom, čo sa nakazí tropickou chorobou.

Vedeli ste, že…

  • Tropické dažďové pralesy sú domovom pre viac ako polovicu všetkých druhov rastlín a živočíchov?  
  • Viac než štvrtina liekov, ktoré dnes používame, pochádza z dažďových pralesov – dokonca aj liek, ktorý pomáha liečiť detskú leukémiu. Percento detí, ktoré sa po liečbe uzdraví, sa vďaka nemu zvýšilo z 10 na 95 %?  
  • Viac než 20 % svetového kyslíku pochádza z amazonského dažďového pralesa?

Nenechajte si ujsť ani jediný okamih cesty, ktorá zmení Charlieho život – iba na Viasat Nature!

NOVINKA NA VIASAT NATURE Nedeľa, 14. – 28. septembra, o 18:20