Filmový dokument Farma počas vojny

Asi každý z nás si vie zhruba predstaviť, ako sa kedysi žilo na bežnej farme. Ale je dôležité si pripomenúť, aký mal tento spôsob života dôležitý vplyv na celkovú vojnovú a povojnovú situáciu počas druhej svetovej vojny.

Televízna stanica Viasat History sa rozhodla priniesť autentický dokument z produkcie BBC, ktorý popisuje skôr opomínanú zbraň v britskom arzenáli. Keď v septembri 1939 stála Veľká Británia na pokraji druhej svetovej vojny, bolo treba zvíťaziť v jednej z najdôležitejších bitiek, aby sa zabránilo porážke. Bola to vojna o produkciu potravín.

Dve tretiny všetkých britských potravín pochádzali z dovozu, lenže naraz hrozilo, že zásobovanie bude odrezané nacistickou blokádou. Pokiaľ ale musíte nakŕmiť národ, musíte najskôr zdvojnásobiť produkciu doma pestovaných plodín, a to jedine za pomoci poľnohospodárskej revolúcie epických rozmerov. To, čo Winston Churchill nazýval “frontom slobody”, v skutočnosti znamenalo pooranie šesť a pol miliónov akrov nevyužitej pôdy, teda územia väčšieho než celý Wales.

Farma počas vojny vracia čas do doby druhej svetovej vojny. Historička Ruth Goodman a archeológovia Alex Langland a Peter Ginnem povedú celý jeden rok farmu v Hampshiru presne tak, ako by to bolo kedysi. Spoločne prežijú boj poľnohospodárov o maximálne navýšenie  produkcie potravín, vysporiadajú sa s nedostatočným zásobovaním, prispôsobí sa sociálnej revolúcii na vidieku a pomôžu brániť južné pobrežie pred hrozbou invázie.

Netradičný pohľad na históriu.

Keď jeden z hlavných predstaviteľov, archeológ Peter Ginnem chodil do školy, na dejepise sa učili hlavne letopočty a významné historické udalosti. Zhruba od 60. rokov sa ľudia ale čím ďalej tým viac zaujímajú o každodenný život. A tento záujem ešte viac ožil s príchodom rôznych skupín, ktoré rekonštruujú, ako sa žilo v minulosti. Podľa archeologičky Ruth Goodsman má už samotné slovo dejiny v sebe základ slova „dej“, teda príbeh a to je to, čo ľudí zaujíma. Čím viac sa zameriavame na konkrétne osoby, tým sú pre nás dejiny zaujímavejšie. Každý predsa rád počúva príbehy o iných ľuďoch.

Vďaka mrkve Briti vedeli o náletoch Nemcov

Počas natáčania sa autori a protagonisti snažili čo najautentickejšie sprostredkovať  atmosféru života na farme, čo sa vo veľkej miere odzrkadlilo najmä na strave. Vôbec najpodporovanejšou potravinou zo strany vlády boli zemiaky. „ Ruth napríklad robila jedno jedlo, niečo ako zemiaková kaša s džemom, mala to byť náhrada koláča, ale chutilo to príšerne, “ spomína Peter. Ďalšou obľúbenou potravinou bola mrkva, ktorá sa používala na množstvo spôsobov. „ Mrkva okrem iného dlho pomáhala našim pilotom – vynašli sme síce radar a vedeli sme tak, keď sa k nám blížili nemeckí piloti, ale vláda tvrdila, že je to vďaka mrkve. Takže naši piloti ich mohli ľahko zostreliť. Vláda sa pokúšala utajiť, že máme nový vynález a propaganda bola plná správ o tom, že práve mrkva pomáha vidieť v tme. Vďaka tomuto drobnému klamstvu sme získali menší náskok – než Nemcom došlo, že máme novú technológiu,“ spomína historička Ruth na zážitky z natáčania.

Holuby – najspoľahlivejší poštári doby

Počas natáčania sa aktéri stretli s rôznymi zaujímavými poznatkami. Pre archeológa Petra bolo zaujímavé zistenie o holuboch. Pokiaľ niekto chcel dostávať prídel na svoje holuby, musel byť členom tzv. holubej služby. A farmári a miestni potom holuby trénovali, takže každý bombardér mal na palube dva poštové holuby. Veľa holubov bolo vysadených v Európe, kde sa dostali k miestnemi odboju a jeho členovia potom po nich posielali správy naspäť. To, čo títo holuby dokázali, je niečo neskutočného. Keď skončilo natáčanie, našli jedného holuba dokonca v komíne pri Parku v lerchley. Kostru holuba, ktorý mal na sebe stále správu, navyše zakódovanú, čo bolo neobvyklé, asi poslal niekto z odboja. A keďže kód už dnes nikto nevie rozlúštiť, jej obsah pozná len odosielateľ.

Ďalšou kategóriu zaujímavých informácií sú príbehy konkrétnych ľudí. Počas nakrúcania členovia tímu spoznali množstvo ľudí, ktorí im hovorili nádherné príbehy. „ Je úžasné, ako títo ľudia dokázali riskovať vlastné životy a koľko z nich vstúpilo do Churchillovej „tajnej armády“. A ešte keď si človek uvedomí, že bolo úplne normálne, ak do armády vstúpil manžel aj manželka, pričom to jeden o druhom nevedeli. Obaja chceli zastaviť inváziu, boli hrdinami, ale nevedeli to o sebe.

Ak aj Vy máte radi históriu a zaujímajú Vás tajomstvá zo života na farme počas vojny, nenechajte si ujsť rovnomerný dokumentárny film, ktorý prináša Viasat History od 7.januára do 25.febrára vždy o 20:00.