Film Neviditeľná hora

Tento dokument z Elbrusu  zachytáva výstup nevidiaceho Juraja Prágera a Zoliho Pála na najvyššiu horu Európy severnou stranou...

Prečo som ja ten, komu Juro tak dôveruje? Prečo oslovil práve mňa? Neverím na náhody a preto hľadám odpoveď prečo sa naše osudy na krátko skrížili. Juro, na ľavo kameň, na pravo dvadsať metrov nič. Na pravo kameň potom schod a zase kameň, v pravo kameň a zase, teraz v ľavo schody. Zavrite si oči a predstavte si, že toto počúvate denne osem až desať hodín, v neznámom teréne v daždi, snežení, vo vetre a vo výškach, kde je už o 50% menej kyslíku. Musíte sa sústrediť na každý krok, na každý pohyb. Schod? Aký je vysoký? Kam došliapnem? Ako je široký tento chodník? Bude tam trhlina? Jurajov mozog musí extrémne rýchlo vyhodnocovať každý pohyb a uistiť telo, že je v poriadku. Po každom takomto dni bol úplne vyčerpaný fyzicky aj psychicky.

Ako by ste opísali panorámu hôr, oblaky plávajúce nad sebou? Ako by ste opísali všetko to, čo vidíte. Predstavte si neustále opisovať v krátkych vetách všetky nerovnosti a nástrahy komplikovaných horských chodníkov, kde je ledva počuť od hučiacej ľadovcovej rieky. Od silného vetra v snežení pri silnom mraze, kde omŕza tvár, prsty na rukách a nohách. Úzke hrebene, strmé traverzy, pri ktorých malé zaváhanie by malo fatálne následky. Ten tlak zodpovednosti, ktorý tlačí na život svoj a život svojho parťáka na lane, ktorý dokáže rozlíšiť iba svetlo od tmy. Ktorý je vydaný napospas úplnej dôvery. Tá sila dôvery je tak silná, že sme prekonali naše hranice a tá sila nás spoločne dostala na Mont Blanc, Gerlach a teraz na východný vrchol Elbrusu.

Začalo to nevinným snom, ktorý bol tak silný a úprimný, až sa rozhýbal nejaký zvláštny mechanizmus, ktorý pospájal ľudí, ktorí boli ochotní podporiť neviditeľný sen Jura Prágera. Celý náš projekt je o sile dôvery a prekonávaní neviditeľných hraníc. O tom, že aj s hendikepom sa dá plnohodnotne vychutnávať život a žiť svoje sny. Juraj vidí oveľa ďalej ako vidia mnohí z nás. Film Vás prevedie aké to je vidieť srdcom.

Tento dokument z Elbrusu  zachytáva výstup nevidiaceho Juraja Prágera a Zoliho Pála na najvyššiu horu Európy severnou stranou. Po prekonaní seba samého na Mont Blancu cez “najnáročnejšiu normálku” chcel Juraj skúsiť niečo ďalšie a opäť posunúť svoje hranice. Toto dobrodružstvo vám ponúka cestu prvovýstupcov, bez akejkoľvek podpory. Uvidíte ako sa dá spojiť sila, viera, dôvera a nekonečná túžba po sebapoznaní a objavovaní svojich hraníc. Sledujte ako sa zo Zoliho očí stali oči nevidieceho a ako zvládol ťarchu zodpovednosti nie len za svoj život? Pozrite si prežitie ďalšieho neuveriteľného Jurajovho sna.

Tierra SNOW FILM FEST přináší ty nejlepší snímky uplynulé sezóny ze zimního prostředí. Festival probíhá ve více než 140 městech ČR a 40 Slovenska. V mnoha městech se můžete těšit na nabitý doprovodný program. Podrobné informace o filmech a místa promítání najdete na www.SnowFilm.cz. Děkujeme partnerům, kteří umožňují konání festivalu v tolika městech, zejména značkám Tierra, Marmot, Loap, Rock Point, Devold a Petzl, dále Švýcarsku a zimnímu středisku Les Menuries.