Akceptácia, film o skutočnom príbehu z hôr

Cieľom pripravovaného dobrodružného filmu z dielne Jara Matoušeka - Akceptácia je zachytiť a zároveň divákom priblížiť ojedinelý športový výkon – zopakovanie Tatarkovho extrémneho prechodu na lyžiach Vysokými Tatrami.

Pred 26 rokmi sa Vlado Tatarka, jedna z tatranských legiend, vybral na okružný prechod Vysokými Tatrami. A skutočne sa mu podaril zaujímavý okružný prechod na lyžiach od východu na západ južnými dolinami a späť na východ severnými dolinami, vrátane poľskej časti Vysokých Tatier. Stalo sa tak v priaznivom počasí a za dobrých snehových podmienok. Čistý čas prechodu: 24 hodín 20 minút Nastúpal: 5661 m – Zostúpil: 5661 m.

Až do roku 2012 nedokázal tento výkon nikto zopakovať. Napokon sa dvojica Mišo Malák (slovenský reprezentant v behu na lyžiach – účastník Majstrovstiev sveta a ZOH Torino 2006 a Vancouver 2010) a Miro Leitner (slovenský reprezentant v skialpinizme, medailista z Majstrovstiev sveta a Európy) rozhodla vyraziť v Tatarkových stopách a postupne sa im podarilo výkon Vlada Tatarku napodobniť a absolvovať celý okruh. Film Akceptácia zachytáva ich rozprávanie, pocity a dojmy z tejto cesty. Autenticky, drsne a zároveň aj vtipne formulujú svoje momentálne situácie a rozpoloženie, pričom nie je núdza ani o dobrodružné a nebezpečné momenty. Film zároveň zachytáva aj drsnú krásu tatranskej prírody a vyjadruje obdiv ku športovému výkonu Vlada Tatarku ako aj dvoch jeho nasledovníkov. Viac info o filme TU. Pozrieť si môžete aj trailer: