5 NAJ seriálov o cestovaní

Áno, dobrodružných cestopisov a dokumentov vo forme celovečeráku zaiste vysype každý zbehlejší dobrodruh, ktorý sa nevyhýba ani pohovke v obývačke, na počkanie zo desať. A čo tak skúsiť nejaký "long-term" cestopis, povedzme vo forme televízneho seriálu?

Nič? Nevadí, máme pre vás niekoľko klasických tipov bez obmedzenia roku výroby. V bežnom TV vysielaní sa k nim asi len tak nedostanete, ale veď kde je vôľa...

Full Circle with Michael Palin

Tohto týpka budú poznať najmä priaznivci monthypythonovského humoru, Palin sa však preslávil nielen ako komik, ale aj ako dokumentarista, ktorý sa rád vŕta takmer vo všetkom – od histórie cez cestovanie až po umenie. Jeho desaťdielny Full Circle mapuje cestu okolo Tichého oceánu – štartujeme na Aljaške a cez Rusko, Čínu, Austráliu, Južnú a Severnú Ameriku sa vraciame späť na miesto, odkiaľ sme vyrazili. Záznam z tejto 250 dní trvajúcej cesty odvysielala britská BBC v roku 1997. Ak budete mať šťastie, možno narazíte na českú verziu "Kolem Pacifiku s Michaelem Palinem".

Full Circle with Michael Palin

Stephen Fry in America

A ešte jeden komik na cestách. Opäť Angličan. Stephen Fry, ako sám hovorí, púšťa z klietky svoje americké ja a v šesťdielnom dokumente (opäť zo stajne BBC) vám ukáže USA tak, ako ju nepoznáte. A že to nie je iba prázdna fráza pochopíte, keď sa namiesto Sochy slobody, Chodníka slávy a ostatných turistických dávno vyžuvaných žuvačiek, budete pozerať na rozhovor s odsúdeným vrahom, či na konkurz na kasínového krupiéra. Šarm a humor Stephena neopúšťajú a práve to je okrem iného jeden z highlightov tejto šou z roku 2008, ktorú určite nechcete nevidieť.

Stephen Fry in America

Trabantem Jižní Amerikou

Aj naše zemepisné šírky budú mať svoje zastúpenie. Možno ste zachytili šuchot okolo Dana Přibáňa a jeho partičky. Tento pán sa okrem lásky k netradičným (až bláznivým) cestám netají ani láskou k trabantom. A tak na nich prešiel ázijskú Hodvábnu cestu i Afriku. Kiná momentálne dobýja ďalšia odviazaná výprava - tentoraz naprieč džungľami a kopcami Južnej Ameriky. Ak sa vám však trabantov bude po návšteve kina máliť, určite si pozrite túto rozšírenú, seriálovú verziu.

Trabantem Jižní Amerikou

Long Way Round

Pri tomto titule sa vám možno v hlave vynorí známa osemdesiatdňová verneovka. A možno sa vám to trochu pomieša aj s filmom Easy Rider zo šesťdesiateho deviateho. Herec Ewan McGregor a jeho priateľ Charley Boorman totiž vyrážajú z Londýna do Londýna... na motorkách! Európa, Kazachstan, Mongolsko, Aljaška, Kanada. Najkrajší pohľad na svete je vraj zo sediel koní, McGregor a Boorman vám to v tomto sedemdielnom seriáli predvedú naživo.

Long Way Round

The Amazing Race

A na záver trochu odľahčenia. Je libo reality show? Už od roku 2001 beží na americkej stanici CBS adrenalínová akčná jazda, v ktorej sa jedenásť súťaživých a cestovania chtivých dvojíc musí prehrýzť takmer celým svetom. Čo za to? Obyčajný miliónik. Musíte len sledovať stopy, správne rozlúštiť inštrukcie, dokázať sa zorientovať v neznámej oblasti. A samozrejme, zniesť pri tom všetkom kamery a svojho partnera a byť rýchlejší, ako ostatní...

Ak poznáte iný dobrý seriál o cestovaní, budeme radi ak ho spomeniete do Komentárov

The Amazing Race