1O najextrémnejších miest Severnej Ameriky

Severná Amerika je oblasťou extrémov, od Death Valley až po Mount McKinley. Ktoré z lokalít sa oplatí navštíviť, ak sa chystáte na dovolenku práve sem? Týchto 10 najčudnejších, najosamelejších, najzasneženejších, najteplejších, najsuchších, najvlhkejších, najvyšších, či najnižších miest by ste mali zaradiť do svojho zoznamu.

Ak sa chcete pochváliť, že ste boli na najextrémnejších miestach Severnej Ameriky!

10. Najčudnejšie miesto Severnej Ameriky

V USA, či celkovo Severnej Amerike sa nájde viacero kandidátov do kategórie „čudné miesta“, ale existuje jedno, ktoré vo vás zanechá dojem, ako by ste sa dostali do rozprávkovej krajiny, alebo na úplne inú planétu. To miesto sa vola Fly Gejzír a nachádza sa v najzápadnejšej krajine Nevady. Táto neobyčajná štruktúra vznikla pred 100 rokmi, kedy sa pri vŕtaní studní otvorila podzemná nádrž, ktorá slúžila ako zdroj pitnej vody po niekoľko desaťročí. Počas 60- tych rokov 20. storočia začala z jednej strany chrliť geotermálne ohrievaná voda a čoskoro sa tak vytvoril zhluk divoko sfarbených terás a valov, ktorý stále rastie.Tento prírodný úkaz sa tiež zvykne nazývať „Traja budhovia“, po skupine troch najväčších a najaktívnejších kužeľov, Fly Gejzír sa nachádza na dobre chránenom súkromnom pozemku, ale môžete ho obdivovať z neďalekej štátnej cesty.

9. Najopustenejšie miesto Severnej Ameriky

Ak máte dosť hluku mesta a potrebovali by ste byť aspoň chvíľu osamote, doslova sami môžete byť v národnom parku Wrangell–St. Elias v Yukone na Aliaške. Tu sa vám určite nestane, že narazíte na ďalšieho človeka, pokiaľ ste teda prišli sami. Toto priestranstvo je rozľahlejšie a hornatejšie ako Švajčiarsko, a disponuje tiež niekoľkými sopkami a najväčšími ľadovcami na svete.

8. Najveternejšie miesto v Severnej Amerike

Počas divokej búrky v apríli 1934, bol observatóriom na vrchole Mount Washington v New Hampshire zaznamenaný vietor o rýchlosti 372 kilometrov za hodinu. Táto rýchlosť je doteraz najväčšou rýchlosťou prízemného vetra, aká kedy bola zaznamenaná v Severnej Amerike a druhá na svete hneď po rýchlosti vetrov z Austrálskeho tropického cyklónu Olivia z roku 1996, kedy vietor dosiahol rýchlosť až 408 kilometrov za hodinu. Pre porovnanie z 35 hurikánov nad Atlantickým oceánom, ktoré oficiálne dosiahli piaty stupeň, iba 17 presiahlo rýchlosťou vetra 282 kilometrov za hodinu.7. Najzasneženejšie miesto v Severnej Amerike

Ak sa vám tohtoročná dlhá zima pozdávala a ste skôr snehový ako pieskový typ, určite vás očarí Mount Rainier vo Washingtone. Práve tu totiž majú najväčší ročný počet snehových zrážok z celej Severnej Ameriky, a to priemerne 1757,68 cm za rok. Úplný rekord, ktorý tu zaznamenali bol v zime 1971-1972, ked napadlo až 2849,8 cm snehu.

Najvyšší vrch vo washingtonskom Cascade Range, Rainier, je zároveň nebezpečným stratovulkánom, ktorý môže vybuchnúť a vyraziť masívne bahenné prúdy poháňané topením obrovských snehových polí a ľadovcov, ktoré pokrývajú jeho svahy.

6. Najchladnejšie miesto v Severnej Ameriky

Pre všetkých milovníkov chladného počasia je lákadlom ďalšie extrémne miesto Severnej Ameriky, a to Snag v kanadskom Yukon Territory. V roku 1947, konkrétne 3. februára tu štátna meteorologická stanica namerala teplotu of -63° Celsia, v suchých a bezveterných podmienkach. Príjemné ochladenie počas horúcich letných dní, čo poviete?

Odborníci na počasie v ten deň v Snag hlásili, že ich dych zamrzol a padol na zem ako biely prášok. Vonku mohli zotrvať len 3 až 4 minúty, inak by im zamrzli nosy, pľúvca a uši. Tieto teplotné rekordy prekonávajú len záznamy z antarktickej výskumnej oblasti.

5. Najteplejšie miesto v Severnej Amerike

Teplotný rekord namerala v Severnej Amerike 10. júla roku 1913 meteostanica vo Furnace Creek v Death Valley v Kalifornii, a to až neuveriteľných 56.7 °C. Tak tomu sa povie horúce leto! Rovná, neúrodná zem v údolí a okolité hory v tejto oblasti za dlhé obdobie vytvorili efekt “teplovzdušnej trúby”, čo spôsobilo nadmerné prehrievanie vzduchu nad povrchom tejto spálenej krajiny.   Táto teplota bola nedávno potvrdená ako najvyššia teplota vzduchu nad povrchom zeme, aká bola kedy zaznamenaná. Údajná konkurenčná teplota 58 °C nameraná v roku 1922 v líbijskej púšti južne od Tripoli bola v roku 2011 vyhlásená za neplatnú, potom ako tím meteorologických expertov dostal prístup k pôvodným dátam.

 

4. Najvlhkejšie miesto Severnej Ameriky

Henderson Lake v južnej časti centra kanadského Vancouver Islandu má priemerné  množstvo zrážok 6903 mm. V roku 1997 dosiahlo toto miesto rekord 9307 mm dažďových zrážok, čím sa definitívne zapísalo ako najvlhkejšie miesto na kontinente v tomu roku a najvlhkejšie miesto Kanady vôbec. Teplý dažďový prales, ktorý sa tiahne okolo severozápadného pobrežia Pacifiku neustále zaznamenáva viac spadnutého dažďa ako ktorýkoľvek iný región Svernej Ameriky, hoci niektoré oblasti vrátane dažďového pralesa v Kosta Rike majú priemerné zrážky len do 6100 mm.

 

3. Najsuchšie miesto Severnej Ameriky

Vďaka 4 pohoriam ležiacim medzi Death Valley a oceánom, sa v tejto oblasti vytvoril efekt dažďového tieňa, čo z tohto miesta spravilo najsuchšiu oblasť Severnej Ameriky. Ročne tu spadne len 38 mm zrážok. V niektorých rokoch tu dokonca nenamerali žiaden spadnutý dážď.

Počas poslednej doby ľadovej, ktorá skončila približne pred 10000 rokmi, však voda z roztopených ľadovcov vytvorila v údolí Death Valley veľké jazero, ktoré bolo takmer 100 míľ dlhé a 600 stôp hlboké! Dnes, je dno starovekého jazera neúrodnou slanou rovinou známou ako Badwater Basin.

2. Najvyššie miesto v Severnej Amerike

Vrchol Mount McKinley v národnom parku Denali na Aliaške je so svojou výškou 6194 metrov najvyšším bodom v Severnej Amerike. Mount McKinley je tretím najperspektívnejším „vrcholom smrti“ na svete, čo nie je práve pozitívne označenie, za pohľad však tento obor určite stojí.Domorodí Američania odjakživa nazývali horu “Denali”, čo znamená “veľký.” Toto je zároveň oficiálny názov používaný štátom Aliaška, federálna vláda a Správa národného parku však naďalej používajú názov “McKinley” na počesť amerického prezidenta zavraždeného v roku 1901.

1. Najnižšie miesto v Severnej Amerike

Badwater Basin v národnom parku v Death Valley, ktoré sa nachádza vo výške 86 metrov pod morom je najnižšie položeným miestom v Severnej Amerike. Toto je výsledkom geologických síl, ktoré začali naťahovať západný okraj Severnej Ameriky pred asi 16 miliónmi rokmi a nakoniec zdeformovali oblasť Death Valley na špecifický terén striedajúcich sa korýt a týčiacich sa vrcholkov. Ak sa teda chystáte do Severnej Ameriky, určite navštívte aspoň niektoré miesta z tohto zoznamu. Rozhodne je na čo pozerať!