Indiánske slávnosti Pow Wow

Na slávnosti Pow Wow sa zúčastňuje viac než 500 kmeňov amerických Indiánov od Siouxov, Čejenov, Navahov a Apačov až po menej známych Athabaskov. Festival trvá tri dni a jeho náplňou je oslava pôvodnej kultúry spevom, tancom, bubnovaním, rozprávaním príbehov i predstavovaním tradičných rituálov.
 

Kultúra pôvodných Američanov bola takmer vyhubená storočiami emigrácie a technologickej vyspelosti Európanov, no od sedemdesiatych rokov minulého storočia získali pôvodní americkí obyvatelia odvahu opäť sa hlásiť k svojim dávnym predkom, kultúre i pozemkom. Spúšťačom tejto ich snahy bolo upevnenie občianskych práv v americkej legislatíve práve v tomto období.

Gathering of Nations

 
Výsledkom bol i vznik organizácie Gathering of Nations (Stretnutie národov), ktorá zastrešuje viac než 500 oficiálnych indiánskych kmeňov a ponúka im praktickú výpomoc v oblasti práva, vzdelania a sociálnych vecí. Je i organizátorom slávnosti Pow Wow, na ktorej sú vítaní i tí, ktorí nemajú indiánsky pôvod. 
 
 
Pri stretnutí národov Pow Wow je najdôležitejší rituál a etiketa, v rámci ktorých sa dodržujú pravidlá hierarchie podľa veku, pohlavia a rodinných vzťahov medzi hosťujúcimi bubeníkmi a spevákmi (úloha „hlavného bubna“). Okrem tradičných tancov tu uvidíte mužské i ženské tance, pochopíte význam pierok a ozdôb na oblečení, oceníte vírivú tanečnú zmes „dymových“ alebo „tekvicových“ tancov.
 

Rituál "vrátenia pierka"

 
Festival Pow Wow sa koná v areáli University of New Mexico v Albuquerque v Novom Mexiku koncom apríla. Pokiaľ sa ho rozhodnete navštíviť, mali by ste vedieť, že pokiaľ niekomu počas festivalu spadne na zem orlie pierko, všetci účastníci musia zostať stáť, kým sa nevykoná rituál „vrátenia pierka“.