Festival HORY A MESTO 2014

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO tento rok oslavuje 15 rokov. Od jeho vzniku sa výrazne posunuli možnosti techniky a filmovania, a tým sa rozširuje aj žáner horského filmu.

Ten veľmi často nezobrazuje len samotné výkony, ale býva aj umeleckým spracovaním outdoorových zážitkov a skúseností, originálnym pohľadom na cestovanie a športové disciplíny, berúcim do úvahy aj širší kontext duchovného zážitku a spojenia s okolitou prírodou. Tohtoročný festival, ktorého filmová prehliadka je programovo prepojená s obdobným festivalom vo Vancouveri, sa uskutoční od 2. do 6. apríla 2014 v Cinema City v bratislavskom Auparku.

Slovenský filmový festival Hory a mesto je už od svojho začiatku európskou obdobou Vancouver International Mountain Film Festival. Obe akcie spája ich spoluzakladateľ a programový riaditeľ Alan Formánek, ktorý cestuje medzi dvoma kontinentmi. Bratislavský festival už tradične ponúka to najlepšie z Vancouveru. Tam sa  tohtoročný festival skončil 15. februára a v týchto dňoch sa formuje filmový program pre festival Hory a mesto – ten máva v súťažnej sekcii tradične vyše 50 filmov, z toho viac ako polovica bola tohto roku s úspechom premietaná v Kanade. Hory a mesto väčšinu z nich ponúkne v slovenskej premiére.

„Vancouverské publikum najvďačnejšie reaguje na filmy, ktorú sú autentické, s osobným zainteresovaním hlavných hrdinov. Túto kvalitu filmov oceňujú diváci na celom svete.  Autenticita a pravdivosť sú korením horského filmu,“ povedal Alan Formánek. „Základnú štruktúru filmovej prehliadky Hory a mesto už tradične tvoria  bloky: Zem, Skala,Voda, Vzduch, Sneh  a Bicykle. Výber filmov, ktoré zvíťazili vo Vancouveri alebo sa stretli s pozitívnym záujmom publika, koncipujeme aj podľa toho, aby zapadali do spomínanej štruktúry,“ doplnila dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

Jedným z takýchto filmov je aj pozoruhodný americký film CESTA Z KARAKOLU (THE ROAD FROM KARAKOL), ktorý získal vo Vancouveri Cenu poroty a v Bratislave ho budú môcť návštevníci vidieť v rámci bloku Zem. Snímka je o lezcovi a dobrodruhovi, ktorý prešiel na bicykli naprieč Kirgizstanom 1200 km, aby sa dostal k stene, na ktorú chcel ako horolezec prvýkrát vystúpiť. Kyle Demste absolvoval celú cestu sám, jedinou spoločníčkou mu bola kamera, ktorou sám seba filmoval.  Materiál ponúkol kamarátovi režisérovi na krátky zostrih, ten z neho urobil 25 minútový pôsobivý film. Alan Formánek ho vyzdvihol pre jeho „pravú dobrodružnosť a neštylizovanosť“.

Austrálsky film CROSSING ocenili vo Vancouveri ako najlepší dobrodružný film. Dvaja dobrodruhovia si svojpomocne podomácky zhotovili kajaky na kolesách, ktoré ťahali namiesto sánok viac ako 1000 km krížom cez odľahlý arktický ostrov. Počas výpravy zistili, že cieľ, ktorý si stanovili, je nad ich sily, no nezostávalo im iné ako sa prekonať a pokračovať. Po strastiplnom putovaní zamrznutou divočinou, počas ktorého stretli vlkov aj polárne medvede, však stíhali filmovať a priniesli domov okolo sto hodín materiálu, ktorý zverili profesionálnym filmárom. Strhujúci, 85-minútový dokument je pohľadom do mysle dvoch mladých dobrodruhov, ktorí sa snažili vysporiadať s príliš veľkým sústom. Britský krátky, len šesť minútový film PO JASKYNIACH NA JEDNOM KOLESE (CAVE UNICYCLING) zachytáva novú extrémnu športovú disciplínu, ktorá vznikla spojením dvoch vášní - monocyklovanie po jaskyniach; mnohí ju nazývajú aj „šialenstvom“. Hlavnými aktérmi sú dvaja skúsení jaskyniari, ktorí sa zároveň už roky venujú aj jazdeniu na monocykli – bicykli s jedným kolesom.

V týchto dňoch sa rokuje o írskom filme VRCHOL (SUMMIT), ktorý na festivale vo Vancouveri bezkonkurenčne bezkonkurenčne získal Grand Prix a tiež Cenu za najlepší horolezecký film. Dlhometrážny hraný dokument rekonštruuje jednu z najväčších tragédií horolezeckého sveta, ktorá sa udiala v auguste 2008. Na najnebezpečnejšiu horu sveta K2 vtedy liezlo 24 lezcov a 11 z nich pri výstupe zomrelo. Jedným z tých, kto výstup neprežil, bol aj Ger McDonnell. Za záchranu životov kamarátov zaplatil tým vlastným. Film je venovaný práve jeho pamiatke.

Do filmovej prehliadky tohtoročného festivalu sú zaradené aj ďalšie filmy – napríklad fínsky adrenalínový film NEBESKÁ BRÁNA (HEAVEN’S GATE) o dychvyrážajúcom basejumpovom prelete cez úzke skalné okno v čínskom pohorí Tianmen; ďalší diel klasickej série amerických filmov REEL ROCK 8 o najlepších lezeckých výkonoch sezóny; pôsobivý kajakársky film z mexickej džungle KASKÁDA (CASCADA) o hľadaní dokonalých vodopádov, ktoré sa dajú splaviť; a francúzsky film ANTARTKICKÁ VÝPRAVA (MISSION ANTARCTIC), do jedného príbehu spájajúci horolezectvo, plavbu, snoubordovanie a objavovanie divočiny. Okrem zahraničných filmov sa do filmovej prehliadky zvykne prepracovať až 15 slovenských filmov, ktoré svojou kvalitou často konkurujú tým najlepším zahraničným. Definitívny program filmovej prehliadky HORY A MESTO sa uzavrie v polovici marca.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto je určený aktívnym aj pasívnym milovníkom outdoorových aktivít. Jadrom akcie je filmová prehliadka, ktorá ponúka filmy z celého sveta, pričom vo väčšine prípadov ide o jedinečnú príležitosť tieto filmy vidieť. Dokumentujú športové výkony a nevšedné zážitky a sú tematicky rozdelené na lezecké, vodácke, cyklistické, lyžiarske, environmentálne, filmy o lietaní a turistike. Zároveň približujú bežne neprístupné oblasti sveta. Festival každoročne oslovuje a inšpiruje tisíce mestských ľudí všetkých generácií, ktorým ponúka inšpirácie, ako zmysluplne tráviť voľný čas.

Po skončení v Bratislave sa vybraný program festivalu Hory a mesto ďalej uvedie v Česku, Maďarsku a Poľsku. Na Slovensku ho uvidia aj nadšenci pre hory v mestách: Prešov, Dolný Kubín, Žilina a Zvolen. www.horyamesto.sk