Festival dobrodružných filmov HoryZonty v Trenčíne

Osem amatérskych filmov sa dostalo do finále, víťazné vyberie porota i diváci. Na festivale dobrodružných filmov HoryZonty premietnu 14.-16. novembra okrem amatérskych snímok aj najnovšie filmy z prostredia adrenalínových športov, cestovateľov či prírodných krás. Celkom v piatich filmových blokoch premietnu 28 filmov. Program doplnia prezentácie hostí, výstavy, pútavý sprievodný program.

V Trenčíne sa už o mesiac uskutoční ďalší ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Ako konštatuje riaditeľka festivalu Mária Dutková, štruktúra nosnej časti programu festivalu zostáva zhodná ako počas minulých ročníkov. 

Päť premietacích blokov 

 
Premietnu súťažné amatérske filmy aj nesúťažné profesionálne snímky, ktoré mali premiéru tento či minulý rok, z prostredia hôr, extrémnych športov, vodáctva, horolezectva. V každom z piatich filmových blokov diváci uvidia aj súťažné amatérske filmy. „Filmové dielo musí byť zamerané na dokumentárnu alebo športovú činnosť, faunu, flóru alebo ľudí žijúcich v horách. Podmienkou je, aby sa na filme nepodieľal profesionálny autor ani filmové štúdio,“ upozorňuje Dutková. 
 
Z prihlásených snímok porota vybrala osem, z nich rozhodne o trojici víťazov, hlasovať budú tradične návštevníci festivalu, ktorí vyberú divácky najúspešnejší film. Tento rok bude porota pracovať v zložení Rasťo Hatiar (filmár, lyžiar, horolezec, občasný cestovateľ), Zdenka Pepelová (filmová produkčná a vysokohorská turistka) a  Dušan Bustin (filmár, dramaturg a scenárista).
 
Uzávierka fotosúťaže 20. októbra.
 
Bloky filmov budú striedať multimediálne prezentácie hostí, besedy a diskusie, v dejisku festivalu v priestoroch Posádkového klubu budú vystavené súťažné fotografie. Ako pripomína Dutková, uzávierka fotosúťaže je 20. októbra, tohtoročnou témou sú Prírodné živly a živly v prírode.  Prihlásené fotografie posúdi porota a vyberie  štyridsať najlepších fotografií a z nich trojicu víťazov a víťaza celkovej ceny Grand prix. 
 
Festival Horyzonty sa koná v Trenčíne od roku 2006. Zameraný je na propagácia dobrodružného filmu a športov, všestranná podpora zdravého životného štýlu a podpora alternatívneho využitia voľného času. Festival je miestom stretnutí  širokej  verejnosti, priaznivcov horských športov a filmov, ale predovšetkým mestských ľudí a mládež, ktorí majú radi prírodu, horu a zdravý spôsob života. Okrem prehliadky profesionálnych filmov a súťaže amatérskych filmov prináša festival aj viacero zaujímavých sprievodných akcií (Nosičov sen, Beh trenčianskou Brezinou), workshopy, besedy, prezentácie.
 
Festival navštívili ako hostia mnohí športovci, osobnosti slovenského i svetového horolozectva. Medzi festivalovými hosťami boli významné osobnosti, športovci, vodáci, nadšenci adrenalínových zážitkov, ako Zoltán Demján, Ivan Gálfy, Steve Lichtag, Piotr Pustelnik, Peter Hámor a ďalší. Festival sa teší záujmu návštevníkov.  Minulý ročník navštívilo približne 4000 divákov a ďalších takmer 600 účastníkov sa aktívne zapojilo do sprievodných podujatí.