Tatry ako Božia túžba po kráse

Podľa legendy Tatry vznikli z Božej túžby po kráse. Keď sa Boh v siedmy deň stvorenia sveta pozrel na svoje dielo, mal pocit, že ho treba ešte trochu prikrášliť. Preto vyslal jedného zo svojich anjelov, aby nabral do vreca priehrštie krás a dotvoril nimi novučičký svet.

Nebeskému letcovi sa do cesty postavilo vysoké horstvo a on krídlom zavadil o krajný žulový končiar a skrivil ho. Vrece sa roztrhlo a jeho krásny obsah popadal dolu do horskej pustatiny...

Takto začína svoju knihu fotografií a zaujímavých textov známy slovenský cestovateľ a fotograf Ján Lacika. Novinka Tatry má necelých 100 strán, ktoré však predstavujú naše veľhory v celej svojej kráse.

Ale vráťme sa k tej legende

Keď sa vrece roztrhlo, na skalnaté vrchy a doliny sa rozsypalo množstvo prírodných krás. Do krajiny, ktorá sa zazelenala sviežim lesom a kosodrevinou, sa rozutekali kamzíky, svište, medvede, jelene a mnoho inej horskej zveri.

Vo vreci bolo i dosť osviežujúcej vody, ktorá sa premenila na čarovné jazerá a horské bystriny padajúce cez skaly v podobe úchvatných vodopádov.

Skrivený vrch, ktorý zapríčinil nebeskú nehodu, dostal meno Kriváň a pohorie, ktorého je veľkou okrasou, ľudia nazvali Tatry.

„Poďme spolu objavovať podmanivú krásu karpatského horstva, ktoré je právom považované za jeden z najväčších prírodných skvostov Európy,“ vyzýva autor knihy Ján Lacika. Novinka Tatry vás určite navnadí spoznávať ho na vlastné oči.

V pohostinných Tatrách ste vždy vítaní

A tak si hneď na prvých stranách môžete pozrieť vlak, ktorý v roku 1871 doviezol do tatier prvých turistov. V Tichej doline nájdete odtlačok trojprstého chodidla, ktorý je dôkazom existencie tatranského dinosaura. Kniha je rozdelená na niekoľko častí – Tatry, príroda a človek. Štrbské Pleso a okolie. Starý Smokovec a okolie. Tatranská Lomnica a okolie. Jasná a okolie. A napokon Krajina pod Tatrami.

Nádherné fotografie, výstižné popisky, zaujímavé fakty a pikošky.

Kniha Tatry je ako stvorená do kresla, keď sa večer doň usadíte unavený po náročnom dni, pri sebe teplý čaj, malá dobrota, vyložíte si nohy a listujete...