Margo Hayes zdolala La Ramblu a je najlepšou lezkyňou sveta!

Devätnásťročná Margo Hayes zdolala španielsku líniu La Rambla, jednu z najťažších lezeckých ciest sveta. Ako prvá žena vôbec!
Španielske mestečko Siurana láka okrem romantikov najmä športových lezcov. Nachádza sa tu totiž jedna z najťažších lezeckých línií na svete. Bola založená Alexandrom Huberom v roku 1994. Pôvodne bola klasifikovaná ako XI-/X. Deväť rokov od založenia ju Ramón Julián Puigblanque predĺžil, čím ju preklasifikoval na XI+ a stala sa tak jednou z najťažších, ak nie najťažšou lezeckou líniou sveta. V klasifikácií XI+ ju vyliezli štyria lezci, vrátane Adama Ondru. Tomu sa to podarilo na piaty pokus. Devätnásťročná Margo Hayes z Oregonu bola v poradí piatym lezcom, ktorý pokoril La Ramblu a zároveň prvou ženou vôbec. 

Prázdninová zábava 

Margo si na La Ramblu robila zálusk už od minulého roku. Trénovala na líniách s náročnosťou od XI- a X. V rozhovoroch sa netajila tým, že chce tieto obtiažnosti čo najpoctivejšie naštudovať. Za rok ich vyliezla štrnásť, čo je perfektný výkon, v rámci ktorého si pripísala tiež líniu Pure Imagination v Colorade, čo bola dovtedy jej najťažšia lezená línia. 
 

Sympatická lezkyňa svoj výkon okorenila zaujímavým backgroundom. V Španielsku strávila len týždeň, čo boli jej prázdniny v nabitom školskom rozvrhu. Američanka sa svojím výkon stala najlepšou lezkyňou súčasnosti a nechala za sebou dve ženské “mašiny” – Ashimu Shiraishi a Josune Bereziartu, ktoré majú zhodne na konte línie s obtiažnosťou “len” XI.