Cestovné poistenie a lyžovačka v Rakúsku: Nehoda vás môže vyjsť draho!

Ak chodíte každoročne plachtiť na more, intuitívne tušíte, že vzhľadom na rizikovosť jachtingu vám obyčajné cestovné poistenie stačiť nebude. Uvedomíte si to prinajmenšom vtedy, keď vás charterová spoločnosť donúti zložiť kauciu za loď alebo dokonca zaplatíte mastnú spoluúčasť za poškodenie lode.

Lyžovačka sa však v našich končinách vníma ako bežný šport a neraz sa stane, že dovolenkár akosi pozabudne na mieru rizika, ktoré sa s týmto športom spája. Mnoho slovákov láka lyžovačka v Rakúsku, no neuvedomujú si, koľko ich táto zábava bez doplnkového cestovného poistenia môže stáť.
 
Bežný dovolenkár, ktorý vie, že Európsky preukaz zdravotného poistenia mu nezaručuje žiadny nadštandard (a veru neraz ani ten štandard, ktorý pozná zo Slovenska), rutinne uzatvorí cestovné poistenie online a ak jeho dovolenka dopadne dobre, do konca pobytu si na poisťovňu už ani nespomenie. 
 Nad samotným princípom poistenia a výlukami sa  turista možno pozastaví iba pri čítaní o tragických prípadoch, keď vzniknú obrovské problémy s prepravou pacienta z ďalekej cudziny. 
 
Klienti sa radi rozčuľujú nad neochotou poisťovní poskytnúť im plnenie, avšak ako vieme, každá minca má dve strany. Lebo domáhať sa plnenia v kritickej situácii, keď je váš blízky zranený a za hranicami, je veru dačo iné ako pomerne banálne rozhorčenie nad tým, že vám poisťovňa nechce preplatiť čelné sklo z PZP. 
 
Tisíckrát sa už ukázalo, že nemyslieť dopredu sa nevypláca a môže to mať katastrofálne dôsledky. 
Ak sa nechcete spoliehať na to, že poistné plnenie si vynútite až nadprácou médií na základe podnetu pobúrených blogerov a diskutérov, ako to bolo vo vyššie uvedenom prípade, čítajte ďalej.
 
Aby ste od svojej poisťovne dostali bez prieťahov, čo vám náleží.

Opäť lyžiarska sezóna, opäť cestovné poistenie online, opäť tie isté chyby?

Ak vás láka lyžovačka v Rakúsku a chcete sa vyhnúť nepríjemným nepredvídaným nákladom, ako racionálny a zodpovedný turista iste nezabudnete na cestovné poistenie: najmä keď už ho dnes môžete uzatvoriť online a zaberie vám to doslova pár minút. 
Pri vypĺňaní online formulára sa však určite nezabudnite oboznámiť aj s výškou poistného krytia, najmä ak si so sebou beriete drahé predmety, napríklad exkluzívnu fototechniku. V takomto prípade  je dobré sa pripoistiť. 
 
Odporúčame uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje všetky riziká: menovite liečebné náklady v zahraničí, poistenie batožiny, zásah horskej služby, poistenie zodpovednosti za škodu a doplnkovo aj úrazové poistenie pre prípad smrti následkom úrazu a pre prípad trvalých následkov úrazu. 
 
Pri kúpe poistenia v každom prípade uveďte, že sa na dovolenke chystáte lyžovať. 
Keď si objednávate cestovné poistenie online, nezabudnite uviesť, že chcete pripoistenie na šport, a dokonca uveďte aj to, či sa mu plánujete venovať na rekreačnej alebo výkonnostnej úrovni. Základné cestovné poistenie totiž nekryje úrazy, ktoré sa vám stanú počas lyžovačky.  
 
Tip 
Ak ste si dojednali zájazd s cestovnou kanceláriou a máte možnosť prikúpiť si aj cestovné poistenie, nezabudnite si overiť, aké riziká toto konkrétne poistenie kryje. 
 
Možno máte uzatvorené celoročné cestovné poistenie a kladiete si otázku, či sa naň môžete spoľahnúť aj v prípade lyžovačky v zahraničí. Platí to isté, čo v prípade zájazdu cez cestovnú kanceláriu: treba si preveriť rozsah poistného krytia. Poisťovne totiž spravidla považujú lyžovanie alebo skialpinizmus za aktívny a rizikový šport, ktorý poisťujú v rámci inej kategórie ako bežnú letnú dovolenku, ktorú poistený z väčšej časti preleží pri mori alebo bazéne. 

Cestovné poistenie, nedbalé vybočenie zo zjazdovky a veľa piva

Možno nerobíte skialp ani extrémne lyžovanie, ale občas si povyrazíte aj mimo zjazdovky. Zabudnite, že by vám prípadný úraz krylo cestovné poistenie – a to dokonca aj s krytím štandardnej lyžovačky. Potrebujete špeciálnu, vyššiu kategóriu, ktorá vám pokryje aj eventuálny úraz mimo vyznačenej trasy: ak si nie ste istý, jednoducho si zavolajte, poisťovne tie svoje call centrá neprevádzkujú pre parádu. 

A pozor na ďalšiu typickú situáciu, ktorú mnohí z nás nepovažujú za hodnú ďalších úvah: áno, môžete si dať v après-ski bare varené víno alebo vypiť niekoľko pív. Ale ak takáto situácia spadá do výluky z poistenia, môžete rátať so znížením plnenia. Zopakujme si to znova: oboznámte sa s podmienkami a vyhnite sa nepríjemným prekvapeniam, ktoré vám hrozia, keď už poistná udalosť nastane. 

Lyžovačka v Rakúsku znie lákavo, no naozaj by ste tam nechceli nikoho zramovať na svahu (bez poistenia)

Podľa rakúskych právnych predpisov ste povinný uhradiť náklady na ošetrenie a lekársku starostlivosť, ak inému lyžiarovi spôsobíte na svahu úraz. Preto jednoznačne potrebujete mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. Nepodceňujte to, mohli by vás čakať extrémne nepríjemné komplikácie, ako sú napríklad súdne trovy, keby ste čelili žalobe. A to sme sa ešte nezmienili o takých finesách, ako keď sa niekto snaží zbaviť viny na váš úkor. 

Desaťtisíce eur verzus pár eur za pripoistenie

Nie, určite nechcete platiť za prepravu vrtuľníkom, do nemocnice alebo dokonca do vlasti z vlastného vrecka. 
Poistenie je predsa obojstranne výhodný obchod: vy chcete svoje poistné plnenie a poisťovňa svoj zisk. Poisťovňa má svoj poistný kmeň a je v jej obchodnom záujme, aby vám v legitímnom prípade vami požadované plnenie nevyplatila. A keďže žijeme v právnom štáte, nemôžete jej to mať za zlé. 
 
Informovaný klient sa nenechá nalákať na kúpu hocičoho, čo mu poisťovňa ponúkne. A zároveň si je vedomý toho, že je v jeho záujme, aby sa oboznámil s tým, na čo má naozaj nárok.
 
Aby mohol celú dovolenku prelyžovať v úplnom pokoji.