Železničná trať Fichtelbergbahn a baňa Herkules-Frisch-Glück

Región Erzgebirge, čiže oblasť Krušných hôr na nemeckej strane česko-nemeckej hranice je historicky významná oblasť, ktorá sa preslávila hlavne baníctvom. A nakoľko, kde je množstvo bohatstva pod zemou je ho väčšinou dostatok aj nad zemou, ponúka táto oblasť množstvo historických aj technických pamiatok. Pozrime sa na dve z nich. Prehliadkovu baňu "Herkules-Frisch-Glück a technický unikát, železničnú trať Fichtelbergbahn.

Železničná trať Fichtelbergbahn

Už viac ako 114 rokov supia a vypúšťa paru medzi mestom Cranzahl a kúpeľmi Oberwiesenthal rušne na úzkokoľajnej železnici Fichtelbergbahn. Na trasu 17,4 km potrebujete cca 1 hodinu. Pri ceste do najvyššie položeného mesta v Nemecku zdoláte prevýšenie 238 metrov, 5 mostov a viadukt v kúpeľoch Oberwiesenthal. Výnimočným zážitkom je jazda v príjemnom prostredí bufetového vozu s malým občerstvením alebo s kávou a koláčom. Veľké i malé deti majú možnosť zviesť sa lokomotívou. Odtiaľ budete mať najlepší výhľad a zažijete atmosféru techniky minulosti. Osobne by som tento výlet odporúčal hlavne pre rodiny s deťmi alebo seniorov. Pre mladých a aktívnych ľudí je skôr nasledovné: Kto by chcel urobiť niečo pre svoje zdravie, môže spojiť výlet k úzkokoľajke Fichtelbergbahn s túrou po chodníku Bimmelbahn.

Fichtelbergbahn

Fichtelbergbahn

Od mája do septembra okrem toho máte možnosť spoznať Krušné hory prostredníctvom štvorhodinového večerného programu aj trochu inak. Na nočnej, či večernej jazde zažijete pestrý večer so zaujímavou jazdou parným vlakom, večerným výletom so sprievodcom, romantikou táborového ohňa, živou hudbou, zastávkou na večeru a ďalšími bodmi programu. Zamestnanci železnice vás radi informujú o jednotlivých termínoch a konkrétnom programe alebo info získate aj na webe: http://www.fichtelbergbahn.de/

Prehliadková baňa "Herkules-Frisch-Glück" v dedine Waschleite

Tradičným baníckym pozdravom "Zdar Boh" Vás privítajú v najstaršej bani Saska. Po zostupe do hĺbky až 80 metrov Vás uvíta jedinečná atmosféra podzemia. Uprostred dvoch mramorových sál a podzemných jazier je tu pripravená poučná a zábavná prehliadka, počas ktorej sa zoznámite s drsnými pracovnými podmienkami baníkov v baniach. Každý, kto bude mať záujem si môže v bani Herkules-Frisch-Glück sám vyskúšať ťažbu mramoru. Tiež sa tu organizujú romantické svadby, či koncerty, pričom v bani zažijete neopakovateľne pôsobivú kulisu. Vo mne zanechala návšteva bane hlbkový dojem. Možno aj preto, že som tam bol iba ja a sprievodca. Dosť na mňa zapôsobila skutočnosť, že tie kilometre podzemných chodieb vyhĺbili baníci v krvopotnej drine. 
Po stáročia trvajúca ťažobná činnosť tu po sebe zanechala nezmazateľné stopy. Dnešná prehliadkový baňa "Herkules-Frisch-Glück" bola umelo vytvorená v neskorom stredoveku a v tom čase sa tu tiež začalo s ťažobnými prácami. Okrem železnej a medenej rudy sa tu ťažil aj hodnotný biely mramor, ktorý sa takmer rovnal tomu benátskemu. Počas prehliadky sa zoznámte s pracovnými podmienkami baníkov v baniach, objavte krištáľovo čistá podzemné jazierka aj fascinujúce mramorové sály.

 
Obec Waschleithe so zhruba tromi stovkami obyvateľov, pritom leží neďaleko česko-nemeckých hraníc. Auto je môžné odparkovať hneď naproti vstupu do bane na neplatenom parkovisku. A potom sa už môžete vydať smerom do kopca ku štôlni "Herkules-Frisch-Glück". Táto baňa, v ktorej sa získaval mramor, bola úplne prvým verejnosti sprístupneným banským dielom v Sasku. Otvorené je od utorka do nedele, prehliadky začínajú vždy o 13, 14 a 15 hodín. Vstupné pre deti je 2,50 a pre dospelých 6 eur.