Výlet do Salzburgu

Salzburg je známy na celom svete ako rodisko Wolfganga Amadea Mozarta a miesto konania Salzburských slávností. Ak sa pozriete lepšie, nájdete v meste perfektnú harmóniu prírody a architektúry vsadenú do úžasnej panorámy okolitých vrchov.

Salzburg - svetové javisko

Prechádzka barokovým mestom na rieke Salzach, ktoré patrí k Svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO, vás prenesie do minulosti. Zo zámku Mirabell a jeho okolitých záhrad sa vám naskytne úchvatný výhľad na symbol Salzburgu - mohutnú pevnosť Hohensalzburg. Srdcom starého mesta je stredoveká ulička Getreidegasse, kde sa narodil najslávnejší obyvateľ Salzburgu, W.A. Mozart a ktorá dnes patrí k najkrajším a najviac navštevovaným nákupným pasážam na svete. 
Getreidegasse
Salzburg
(c) Tourismus Salzburg
Ľudia sa radi stretávajú v tradičných kaviarňach: v kaviarni Tomaselli - najstaršej kaviarni v Rakúsku alebo hneď naproti v kaviarni Fürst, kde pravnuk autora originálnych Mozartových guliek vyrába tieto sladkosti ešte aj dnes ručne. Pri Mozart Dinner Concert v najstaršej reštaurácii Strednej Európy môžete stráviť príjemný zvyšok večera pri Mozartových áriách a ochutnať jedlá pripravené podľa receptov z jeho čias.

salzburg

(c) Tourismus Salzburg

Kultúra a príroda

 
Originálne Mozartove guľky
 
Pre deti
 
Mozart Dinner Concert
 
Tradičné pivo

Salzburg slávi 20. rokov Unesco

V roku 1997 zaradilo UNESCO historické staré mesto Salzburgu do "Svetového kultúrneho dedičstva": okrem unikátneho charakteru historického jadra a architektúry stavieb kniežat-biskupov bol pritom rozhodujúci význam Salzburgu ako hudobnej metropoly a rodiska  Wolfganga Amadea Mozarta. 
salzburg
salzburg
(c) Tourismus Salzburg
Staré mesto Salzburgu predstavuje jedinečný príklad cirkevného sídelného mesta v srdci Európy, ktorého celkový obraz určuje aj okolitá príroda. Pre Salzburg je typické spojenie historických stredovekých meštianskych a biskupských stavieb, ako aj veľký počet cirkevných a sekulárnych budov rôznych štýlov uplynulých storočí. Kultúrne dedičstvo Salzburgu je výsledkom živej výmeny medzi severnou a južnou Európou, ktorú podnietili najmä talianski stavitelia a umelci, ktorí sem boli pozvaní. Okrem architektonickej krásy spočíva význam Salzburgu v jeho úlohe hudobnej a kultúrnej metropoly.

Rezept

Salzburské halušky, sladké ako láska - jemné ako bozk
 
5 bielkov a 3 polievkové lyžice práškového cukru vyšľaháme na tuhý sneh. Potom pridáme 3 žĺtky, 1 čajovú lyžičku múky a trochu citrónovej kôry.
 
V ohňovzdornej nádobe zmiešame a zohrejeme 3 polievkové lyžice masla, 1 polievkovú lyžicu práškového cukru a 2 polievkové lyžice mlieka.
 
Zo snehovej masy vyformujeme 4 halušky, položíme ich do ohňovzdornej nádoby a pečieme v rúre pri 200 °Celzia do zlatohneda.
 
Posypeme práškovým cukrom a hneď podávame.
Salzburske halusky
(c) Tourismus Salzburg
5 vajíčok
4 pol. lyžice práškového cukru
1 čajová lyžička múky
trocha citrónovej kôry
2 pol. lyžice mlieka
3 pol. lyžice masla
 
1 porcia pre 4-6 osôb