Vydajme sa po Striebornej ceste v nemeckom Sasku

Saskú a českú oblasť Krušných hôr, ktorá je v nemčine nazývaná Erzgebirge spájajú jedinečné banícke tradície a kultúrne poklady. Vydajme sa spoločne v sérii článkov po stopách striebra z hlbokých baní, užime si malebnú prírodu, ponuku skvelých aktivít, miestne zvyky a tradície. Obe krajiny spája 140 kilometrov dlhá Strieborná cesta /Silver Road, Silberstraße/. Je to vôbec prvá a najdlhšia náučná a poznávacia trasa v nemeckom Sasku.

Na jej trase sa nachádzajú najvýznamnejšie pamiatky a turistické zaujímavosti v Krušných horách a okolí. Miestne tradície majú svoje korene v dolovaní striebra a rezbárstve, najmä vo výrobe hračiek z dreva. Aj preto je oblasť nemeckého Erzgebirge nazývaná aj ako krajina hračiek...

Schneegerg

Začnime naše rozprávanie v mestečku Schneeberg, ktoré sa so svojimi približne 15 000 obyvateľmi nachádza na Striebornej ceste v hornej časti západného Krušnohoria. Schneeberg bol založený v roku 1471 počas veľkej "striebornej horúčky" v Krušných horách. Tamojšie zdroje striebra patrili v tom čase medzi najbohatšie v celom Nemecku. Banícke tradície sú tu vysoko cenené dodnes a ich stopy vidíte všade v meste. Postavy baníkov na priečelí domov, skrížené kladivá alebo svietiace ozdoby v uliciach so symbolom baníctva a samozrejme drevorezby. Počas 16. storočia sa ťažba sústredila  najmä na kobalt a bizmut. Kobalt bol základ modrých pigmentov pre náterové hmoty, napríklad modré vzory porcelánu. Od 1946-1958 sa v tejto oblasti ťažil aj urán, ktorý šiel do výroby jadrových zbraní Sovietskeho zväzu. V lekárstve Schneeberg získal negatívnu slávu vďaka ochoreniu nazývaného "Schneeberg ochorenie", čo je druh rakoviny pľúc spoločný pre baníkov, spôsobený tým, že inhalovali rádioaktívny radón.

 

Sankt Wolfgangs-Kirche

Už z diaľky je vidno dominantu celého mesta kostol - Sankt Wolfgangs-Kirche. Neskorogotický kostol vysvätený v roku 1540, poškodený nízko letiacim lietadlom roku 1945. Kostol bol postavený v rokoch 1516-1540 podľa plánov Hansa von Meltwitz Torgau na najvyššom mieste starého mesta. Najcennejším dielom v Sankt Wolfgangs-Kirche je oltár z dielne Lucas Cranacha, vytvorený v rokoch 1531-1539. Skutočnosť, že je to jeden z prvých oltárov zobrazujúcich teológiu luteránskej reformácie mu dáva veľký zmysel ďaleko mimo Schneebergu a Krušných hôr.

 
Stred a centrum mesta však tvoria dve námestia Marktplatz a Fürstenplatz. Oddeluje ich radnica. Pritom Marktplatz je miesto, kde sa konajú trhy a festivaly. Fürstenplatz je ďalšie hlavné námestie v starom meste. Na tomto mieste si stavali svoje domy rodiny vznešených ľudí, dokonca aj vojvoda Saska. Väčšina budov na tomto námestí bola zničených pri veľkom požiari v roku 1709. Potom boli prestavané v barokovom slohu, v akom ich vidíte aj dnes. 
 

Čipkovanie

Jedným z tradičných odvetví, s ktorým sa tu môžete stretnúť je popri baníctve, drevorezbe a výrobkoch z dreva aj čipkovanie. Táto činnosť ma v oblasti Erzgebirge dlhú tradíciu, pričom sem prišla z Flámska. V minulosti jej už hrozilo zabudnutie, no vďaka nadšencom toto odvetvie opäť ožilo a dnes tvorí jednu z typických činností celého regiónu. V kultúrnom centre mesta Schneeberg - Goldne Sonne sa dokonca organizujú kurzy čipkovania, ktorých sa zúčastňujú záujemcovia z celého sveta. Popritom si samozrejme môžete kúpiť miestne čipkárske výrobky ako suvenír.

 
Počas môjho pobytu v Schneebergu sa mi podarilo navštíviť zaujímavého človeka. Výrobcu kožených rukavíc Nilsa Bergauera. Ide o rodinnú tradíciu, ktorú Nils zdedil po svojich predkoch. Venuje sa výrobe jedinečných kožených rukavíc na mieru. Pri otázke, aký je rozdieľ medzi jeho rukavicami a rukavicami kúpenými v obchode, som pochopil, že ide o "alchýmiu" kože. Základom je výber správneho materiálu - kože, ktorá sa nebude naťahovať a zachová si svoj tvar. A v kombinácii s presnými mierami rúk vznikne výrobok, ktorý vydrží dlhé desaťročia. Nils nie je žiadna veľkovýroba. Ročne vyrobí len niekoľko stoviek párov rukavíc, ktoré sa dnes predávajú po celom Nemecku. Pre súkromné osoby ako aj pre motorkárov, golfových hráčov, športovcov...

Ďalším zaujímavým mestom oblasti je Schwarzenberg

Schwarzenberg je dnes okresné mesto, no v 12. storočí tu bol postavený hrad, ktorý mal chrániť obchodné cesty. Dnes je tunajšou dominantou zámok na skale, v ktorom sa nachádza múzeum Perla Castrum. Za zmienku ešte stojí fakt, že mesto sa až do konca NDR považovalo za najdôležitejšie vo výrobe práčok vo východnej Európe. Pripomeňme si však ešte múzeum Perla Castrum. Na výstavnej ploche viac ako 700 metrov je pútavým spôsobom zobrazená história mesta so všetkými jeho pokladmi zo železa, cínu a čipiek, ktoré sú súčasťou múzejných zbierok.

V jednej z jeho prvých miestností sa nachádzajú umelecké diela rezbára Harryho Schmidta, ktoré tvoria jedinečné svedectvo ľudového umenia tejto oblasti. Harry Schmidt dokázal spracovať drevo ako nikto iný, o čom svedčia jeho rezbárske práce, ktoré sú od miniatúrnej kôstky z čerešne so 75 vyrezanými tvárami, až po otáčajúci sa kmeň stromu s lesnými figúrkami. Výhodou celého múzea je skutočnosť, že všetky exponáty majú popis aj v českom jazyku.