Turecko: TOP letoviská

Na hraniciach Európy a Ázie, ovplyvnené históriu a tradíciami Západu aj Východu sa rozprestiera jedinečné Turecko, orientálne a plné tajomstiev. Jeho dejiny tiahnuce sa tisícky rokov späť do minulosti ovplyvnili viaceré civilizácie a národy, ktoré po sebe zanechali mnohé pôsobivé architektonické a kultúrne pamiatky, ležia tu napríklad pozostatky bájnej Tróje. Rozlohou rozsiahlu krajinu obmývajú až štyri moria a to Stredozemné, Egejské, Čiernea Marmarské a každé z nich ponúka unikátne pobrežie a lákavé pláže.

Turecká príroda je rôznorodá rovnako ako tunajšia kuchyňa a široká je aj ponuka športových aktivít. Pri ceste do Turecka nepotrebujete víza, stačí vám platný pas a aj vďaka tomu je dnes táto magická zem na hraniciach medzi Západom a Východom dostupná ľahšie než kedykoľvek predtým. 

I. časť: Alanya

Prvá oblasť, ktorú by sme vám chceli v Turecku odporučiť je mesto Alanya a jeho okolie ležiace na okraji Tureckej riviéry. V ňom nájdete rozsiahly Aquapark, ktorý okrem 15 toboganov ponúka aj možnosť bungee jumpingu, minigolf a 300-metrov dlhú umelo vytvorenú divokú rieku, ideálnu na rafting plný adrenalínu. Tento región je bohatý na nádherné pláže, ktoré sa tiahnu v dĺžke až 15 kilometrov po pobreží a ktorých voda sa farebne mení od kráľovskej modrej až po tyrkysovú. Najznámejšia pláž Alanye je pomenovaná po egyptskej vládkyni Kleopatre, ktorá zostala týmto miestom pri jeho návšteve očarená, ako Kleopatrina pláž a jej vyhľadávanou súčasťou je aj pláž Damlataş so svojimi jaskynnými priestormi. Jemný piesok tunajších pláží si môžete na svojich nohách vyskúšať aj na plážach Keykubat, Oba, Kargicak či Ulaş ukrytej pred zrakmi mnohých turistov. Nad mestom Alanya sa zase týči jeho symbol, mohutná ohradená pevnosť, ktorá okrem prednášok z histórie mesta ponúka aj nádherné panoramatické výhľady do širokého okolia. Zaujímavým miestom je aj tunajší prístav s lodenicami a Červenou vežou či pozostatky starodávneho mesta Syedra. V neposlednom rade je Alanya unikátna v množstve exkurzií, ktoré dovolenkárom ponúka, od dobrodružného výletu na lodi, džípe alebo formou raftingu cez túru pôsobivým kaňonom Sapadere až po dokonale relaxačný pobyt v pravých tureckých kúpeľoch nazývaných Hamam alebo jednom z najstarších kúpeľných miest na svete, Pamukkale. 

Side

V stredozemnej Tureckej riviére sa rozprestiera aj mestečko Side, ktoré preslávili hlavne jeho antické pamiatky a ktorého meno znamená „granátové jablko“. Tými najkrajšími pozostatkami starých civilizácií v Side sú amfiteáter a chrámy zasvätené gréckym bohom Apolónovi a Aténe. Veľkú časť histórie tohto regiónu podrobne približuje aj miestne múzeum. Táto oblasť nie je preplnená turistami až tak ako niektoré iné, jej krásne piesočné pláže obmýva čisté more a poskytujú úžasný pohľad na západ slnka nad horizontom. Najobľúbenejšou plážou Side je pokojná Východná pláž a ak túžite po opaľovaní v samote, čaká vás o niečo ďalej na sever pláž Sorgun. Kultúrnym podujatím roka je v Side letný festival priťahujúci hudobníkov a tanečníkov z celého sveta, ponúkajúci modernú hudbu, ale aj jazz či vystúpenia symfonických orchestrov a Štátnej opery a baletu z Istanbulu. V širšom okolí mesta Side sa môžete vydať k zachovanému rímskemu komplexu Agora, obdivovať množstvá kostolíkov z byzantských čias, pozostatky mesta Seuleukeia či súbor prekrásnych vodopádov na rieke Manavgat. Turisticky lákavá oblasť ľahko dostupná zo Side je aj Aspendos, v ktorom zaujme jeho prastarý kamenný most a blízky národný park kaňonu Köprülü plného pôsobivých skalných zoskupení a perfektného pre rafting, horolezectvo a turistické treky.

Belek

Túto lokalitu nájdete v blízkosti známej Antalye a v rámci Turecka patrí k tým luxusnejším. Belek v posledných rokoch preslávilo hlavne mnoho kvalitných golfových ihrísk a klubov, k najvyhľadávanejším patria Montgomerie, Carya a Cornelia. Na svoje si tu prídu tiež vyhľadávači ďalších športov a to nielen v zeleni navôkol ale aj na mori, hlavne ak holdujete jachtingu, surfingu a lyžovaniu na vodných lyžiach. Čistotu a kvalitu pláže v Beleku ocenila aj Európska únia a je tiež miestom, kam sa morské korytnačky vydávajú porodiť svoje potomstvo. Tiahne sa v dĺžke 12 kilometrov a tyrkysové more krásne kontrastuje s jej bielym pieskom a zelenými borovicami a palmami navôkol.  Aj v Beleku podobne ako v ostatných častiach Tureckej riviéry sa zachovali pozostatky rímskych čias, ktoré najlepšie reprezentujú mestské hradby. Ak budete dovolenkovať v Beleku s deťmi, určite sa vyberte do miestneho aquaparku Troy spojeného s delfináriom a spadajúceho pod hotel Rixos Premium. Delfíny tu predvádzajú magickú šou, ktorá poteší a pobaví nielen najmenších. Z Beleku sa môžete vydať aj do mestečka Perge, v ktorom podľa legiend kedysi pôsobil Svätý Pavol a dnes láka svojimi verejnými kúpeľmi. 

Antalya

Tradične najvyhľadávanejší turistický región celého Turecka a dvojmiliónová metropola oplýva množstvom krás a atraktív, aké inde len tak ľahko nenájdete. Nie nadarmo sa tomuto klenotu Tureckej riviéry občas hovorí aj „raj na zemi“. Hlboké modré more tu obklopujú vysoké útesy pohoria Taurus a tunajšie pláže vám nepochybne svojou krásou vyrazia dych, predovšetkým nadmieru reprezentatívna pláž Konyaalti. Práve v jej okolí sa nachádza aj väčšina ubytovacích zariadení a je hlavným lákadlom Antalye pre dovolenkárov túžiacich po oddychu pri vode.

Východne od mesta sa rozprestiera druhá veľká pláž, ktorou je Lara a popod útesmi sa možno kúpať aj na viacerých súkromných plážach, dostupných za nižší či vyšší poplatok. Staré mesto Antalye nazývané Kaleiçi je výborným miestom na prechádzku, počas ktorej sa ponoríte do čias dávno minulých. Vládne v ňom neopakovateľná atmosféra a objavíte tu napríklad hlavné námestie Kale Kapısı, mešitu Tekeli Mehmet Paşa a minaret Kesik. Ten pripomína niekdajšiu mešitu, stojacu na pozostatkoch rímskeho chrámu a neskoršieho byzantského kostola. Do Starej časti mesta sa môžete vydať napríklad cez trojoblúkovú Hadriánovu bránu, perlu Antalye. Starý prístav je lokalitou trhov, drobných butikov, kaviarničiek a luxusných plavidiel a za návštevu stojí aj miestne archeologické múzeum. No a z Antalye sa môžete vydať aj za mnohými prírodnými pokladmi, keďže jej okolie je bohaté na jaskyne, vodopády, kaňony a pobrežné útesy. Nájdete tu množstvo zaujímavých atrakcií napr. akvárium s podvodným tunelom alebo ulicu tienenú farebnými dáždnikmi.

Kompletnú ponuku pobytových a poznávacích zájazdov do Turecka od všetkých renomovaných cestovných kancelárií nájdete na www.bigtravel.sk

V 2. časti tohto článku Turecko: TOP letoviská 2 - Vám predstavíme napr. letoviská Kemer, Bodrum či Izmir.