Tulipán, symbol Holandska

Tulipány patria k  Holandsku rovnako ako syr či veterné mlyny. Nie len, že sú už tradičným symbolom Holandského kráľovstva, zároveň sú i jedným z  najznámejších vývozných artiklov tejto krajiny. V  tomto smere sa však Holanďania neobmedzujú iba na tulipány. Podiel Holandska na celosvetovom vývoze rezaných kvetov je celých 60 percent, a  tak Holandsko je ich najväčším vývozcom na svete. Približne 85 percent kvetín je pritom určených pre európsky trh.
Holanďania sú už odjakživa vášnivými milovníkmi kvetín, kvetinovej výzdoby a dekorácie. To je jasné, každému, kto už túto krajinu navštívil. Môžeme tu vidieť umne upravené záhradky a predzáhradky domov, debničky a ozdobné kvetináče na oknách alebo kytice vždy čerstvých rezaných kvetov, ktoré nesmú chýbať na žiadnom stole. Holandské kvetinové trhy ponúkajú nepreberné množstvo najrôznejších druhov kvetín, najobľúbenejší ale predsa vždy bol a bude práve tulipán.
holandsko

Kvetinové Holandsko

Pôvodnou domovinou tulipánov je Čína, odkiaľ sa postupne dostali do Turecka, severnej Afriky a Japonska. Existuje niekoľko verzií, ako sa tulipán dostal cez Turecko do Európy. Jedna z  nich hovorí, že prvé tulipány sa objavili v  Európe koncom 16.  storočia v  cisárskej záhrade vo Viedni. Odtiaľ sa ako veľká rarita dostali na dvor cisára Rudolfa II. Z  Čiech tulipány doputovali až do Holandska, kde sa hneď stali extrémne populárnymi. Nech už to bolo tak alebo inak, Holanďania si tulipány nesmierne obľúbili a v  rokoch 1634-37 ovládla Holandsko dokonca „tulipánománia“. Cena cibuľky sa rovnala cene domu na grachte a niekoľkonásobne prevyšovala ročný plat bežného remeselníka. V  Amsterdame bola dokonca otvorená prvá tulipánová burza na svete. Málokto vtedy vedel, že príčinou najobľúbenejších škvrnitých a žíhaných variácii je vírus. Ako sa tulipán rozmnožoval a udomácňoval, jeho cena klesala. Za druhej svetovej vojny, v  dobe takzvanej „hladovej zimy“, vyhladovaní obyvatelia Amsterdamu cibuľky tulipánov dokonca jedli.

Burza v Alsmeere

Dnes patrí Holandsko medzi najväčšieho exportéra týchto kvetín na svete. Tulipány sa pestujú predovšetkým v  provincii Severné Holandsko (Noord Holland), v  tzv. Bollenstreeke, kde je pre ne vhodná klíma i pôda. Lány rozkvitnutých tulipánov zberajú stroje podobné kombajnom, kvety zrežú a tie putujú rovno na kvetinovú burzu. Jedna z  najznámejších je burza mestečka  Alsmeer. Každý deň sa tu dražia kvety nielen z  Holandska, ale z  takmer päťdesiatich krajín sveta, predovšetkým z Južnej Ameriky a Afriky. Ešte v ten deň sú vydražené kvetiny expedované z  blízkeho letiska Schiphol do celého sveta. Alsmeer sa nachádza necelých 15 km juhozápadne od Amsterdamu a burza sa dá navštíviť. Táto nevšedné divadlo a tunajšia atmosféra rozhodne stoja za to. Dražby začínajú už od siedmej hodiny ráno a z  vyvýšených galérii tu môžete pozorovať celý proces od samotného vydraženia kvetín až po ich okamžité expedovanie zástupmi vrtkých vozíkov. Draží sa elektronicky špeciálnym holandským spôsobom, keď sa vyvolá najvyššia možná cena kvetín, ktorá následne klesá. Obchodníci musia byť veľmi ostražití, aby nekúpili kvety príliš draho, ale zase aby im ich nevyfúkol niekto iný. Priestory burzy sú nádherne prevoňané vôňami najrôznejších kvetín a z  ich pestrých farieb vám bude prechádzať zrak. Dopraviť sa sem dá z  Amsterdamu i priamo z Alsmeeru autobusovou linkou 172. Ďalšiu možnosť predstavuje samozrejme aj bicykel.
holandsko
Nie všetky kvety sú však určené na export. Mnohé skončia na miestnych trhoch, kde si potom môžete kúpiť za pár eur veľké zväzky tulipánov a  iných kvetín. Kvetinový trh je i v  Amsterdame, zoženiete tam samozrejme i cibuľky a iné sadenice. Skúsenosť bohužiaľ hovorí, že darčekové balenia cibúľ vo vysoko dekoratívnych dreváčikoch nemusia byť vždy „čerstvé“ a lepšie je si cibuľky vybrať zvlášť.

Prehliadka jarných kvetín v Keukenhofe

Milovníci kvetín by si rozhodne nemali nechať ujsť návštevu kvetinovej záhrady Keukenhof. Keukenhof sa nachádza medzi mestami Leiden a Haarlem, pri mestečku Lisse. Tento známy kvetinový park sa rozkladá na ploche 32 hektárov, a na jeho území každoročne vykvitne 6–7  miliónov kvetín, ktoré predstavujú najväčšiu kolekciu cibuľovitých rastlín na svete. K  dispozícii je tu celých 15 km ciest a cestičiek. Môžeme tu vidieť najrôznejšie druhy, tvary a veľkosti tulipánov, hyacintov, krókusov, narcisov, ľalii a nielen to. Obdivovať tu môžete úžasne rozkvitnuté záhony a kvetinové dekorácie, ale i sprievodný program, ktorý je každý rok zasvätený inej téme. O celý park sa pritom stará iba 24  záhradníkov.
holandsko
Verejnosti bol tento park sprístupnený až v roku 1950. Pôvodne sa jednalo o záhradu, ktorá bola súčasťou hradu Keukenhof a  jej rozľahlé plochy boli používané na pestovanie zeleniny a byliniek. Keukenhof sa od tej doby otvára každý rok vždy iba na niekoľko týždňov v  období približne od polovičky marca do polovičky mája, a každý rok ju navštívi bezmála 800  000 návštevníkov. Verejnou dopravou sa sem dá dopraviť expresným autobusom 54, ktorý vychádza od vlakovej stanice v  Leidene alebo expresnou linkou 58 priamo z  letiska Amsterdam Schiphol. Priamo u vodiča si môžete zakúpiť zvýhodnený Keukenhof pass, ktorý zahŕňa spiatočný lístok a vstupné. Aj tu sa opäť samozrejme ponúka možnosť prejsť sa na bicykli krásnou krajinou tulipánových polí ako bonus.
 
Autor: Klára Řezníčková, sprievodkyňa CK Mundo, ktorá ponúka poznávacie zájazdy do Holandska a  Belgicka.