Paríž: Ulica mačky, ktorá loví ryby

Mestá, ktorými preteká rieka, sú bezpochyby tie najkrajšie. Nie je tomu inak ani v  prípade mesta nad Seinou – Paríža. Rieka Seina rozdeľuje Paríž na dve časti – na ľavú a pravú. A  ako to už býva, medzi oboma je akási rivalita. Hovorí sa, že na ľavom brehu Seiny leží ten pravý Paríž a Latinská štvrť je jeho srdcom.
Tá je už od nepamäti centrom kultúry a vzdelanosti, štvrť priťahuje básnikov a spisovateľov. Dámy žijúce v  tejto časti sa obliekajú elegantne, vkusne a umiernene, zatiaľ čo ich protivníčky z „pravého brehu“ rady ukazujú okázalé modely a drahé šperky. 

Parížsky šarm

Sledujem ženu sediacu vedľa mňa. Tak ako je v  Paríži zvykom, hoci si dopriava pohár vína sama, sedí natočená smerom do ulice a pozoruje okoloidúcich. Potiahne cigaretu a dym sa zmieša s  okolitým vzduchom. Priťahuje moju pozornosť, pretože je pravou Francúzkou. Má šmrnc. Krátke, precízne strihané vlasy na chlapca, veľké hnedé oči, bieločierne kvetinové sako a drevené korále, pohojdávajúce sa na jej hrudi. 

Ako to len preložiť? 

Odkloním svoj pohľad a pozriem sa pred seba. Znovu ma zaujme obitá tabuľa s menom ulice a obrázkom mačky, ktorú mám pred sebou, a ktorá mi už niekoľko minút vŕta hlavou. Síce sa francúzsky učím, ale toto nie som schopná preložiť. „La Rue  du  Chat qui Pêche“ … „ulica mačky, ktorá …“. A ďalej neviem. „Excusez-moi,“ využívam prítomnosť mojej šarmantnej susedky. „Čo, prosím, znamená názov tej ulice?“ Zatlačený nedopalok cigarety zasyčí v  popolníku a žena sa usmeje. „Ryba, poznáte to slovíčko?“ vysvetľuje. Kývam hlavou a dávam si dve a dve dohromady. „A keď mačka je rybu, tak predtým…,“ vysvetľuje ďalej. „Ju uloví,“ dopĺňam, pre mňa teraz už známe sloveso „pêche“. Ako bonus sa dozvedám, že celá ulica sa volá „Ulica mačky, ktorá chytá ryby“ a je so svojou šírkou 1,80 metra považovaná za jednu z  najužších ulíc Paríža. Juliette, ako sa mi táto dáma predstaví, dodáva, že ulica svoje meno naozaj získala vďaka mačke, ktorá sa tu vždy ráno elegantne prechádzala a v  zuboch niesla čerstvo ulovenú rybu zo Seiny. 
Pariz latinska stvrt

Sorbonna, Pantheon, St. Séverin, Notre Dame a ďalšie

Z  nevinnej otázky sa vykľuje príjemne strávená polhodinka. Juliette rozpráva, ako sa sem prisťahovala a  dodáva, že tunajšiu Latinskú štvrť miluje. Má malý podkrovný byt s  výhľadom na Notre Dame a inde by vraj žiť nemohla. Toto miesto – Latinská štvrť plná kaviarní, reštaurácií, malebných uličiek a živej hudby má pre ňu neopakovateľné kúzlo. Básni o tom, ako Quartier Latin (francúzsky „Latinská štvrť“) je miestom kníh a básnikov. Rozpráva o histórii a  dávnych dobách – o  tom, že kedysi sa tu stretávali gladiátori s  krvilačnými zvermi v  amfiteátri Arene de Lutece, ktorý bol postavený Rimanmi. A radí mi, čo ďalej navštíviť. A že je toho dosť. Synonymum parížskej vzdelanosti, univerzita Sorbonna, bola založená už v  roku 1253 a láka k  prechádzke okolo jej budov. I preto okolité miesta žijú čulým študentským ruchom. „Zabudnúť nesmiete na Pantheon, kostol St. Séverin s  prekrásnymi modernými vitrážami a potom sa konečne vydajte na  prechádzku smerom na Sainte Chapelle a Notre Dame. Tam je to nádherné,“ vymenováva Juliette. 
Notre Dame
Po niekoľkých ďalších minútach už sedím na brehu Seiny a počúvam hudbu. Traja chlapci tu hrajú na gitaru a osadenstvo okolo pripomína malý súkromný festival. Pod mostom preplávajú výletné lode a nad riekou sa vznášajú vtáci. Keď kráčame ďalej, pred nami sa zrazu nádherne zatrbliece slávna katedrála – Notre Dame. Zapadajúce slnko je dôvodom jej zlatého osvetlenia a v  kombinácii s  tmavými mrakmi príčinou, pre
o z  nej na nasledujúcich pár minút nespustíme oči. A vlastne – všetko najlepšie k  narodeninám! V  roku 2013 je to totiž už 850 rokov, čo táto obdivuhodná pamiatka zdobí jednu z  najstarších častí Paríža. A na jej ďalšie roky si pôjdeme dať pohárik. Kam inam ako späť do Latinskej štvrti. Pekný večer!
 
Autor: Hanka Dekojová, píše články o dovolenke v  Paríži a sprevádza zájazdy pre CK Mundo