Marseille - čo stihnete vidieť za jeden deň

Marseille - po Paríži druhé najväčšie mesto Francúzska a najvýznamnejší prístav v krajine leží na stredomorskom pobreží. Mesto je charakteristické aj tým, že tu žije zmes národov z okolia Stredozemného mora. Stred mesta je spleťou úzkych uličiek, obklopených modernými budovami a širokými ulicami.

Mesto má aj preslávený ostrovný hrad - pevnosť If (Château d'If) zo začiatku 16. storočia, ktorý bol dlho ťažkou väznicou. Jedným z jej väzňov bol aj legendárny gróf Monte Christo, hrdina románu Alexandra Dumasa. No a konečne, mesto dalo tiež názov francúzskej hymne - Marseillaise.

Marseille

Chrám Notre Dame de la Garde

Mesto bolo významné už aj v dávnej minulosti, nakoľko práve k tunajším brehom smerovali lode z oblasti severnej Afriky. Niet sa teda čo čudovať, že Marseille má naozaj dlhú a na udalosti štedrú históriu. Nachádza sa tu tak veľké množstvo pamätihodností, ktoré stoja za pozretie. A hlavne, Marseille má neodolateľnú atmosféru, pôsobilo na mňa veľmi príjemne, decentne a ako to povedať..., priam voňavo.

Výhľad z chrámu Notre Dame de la Garde

Útulné ulice všetko s historickými budovami bez zbytočných architektonických experimentov pôsobia mimoriadne harmonicky a usporiadane. Jednoducho, Marseille hoci ma neohúrilo obrovskými palácmi, či megalomanskými stavbami, no duch mesta bol neopakovateľný. No predsa, jedna stavba je skutočne pompézna a monumentálna. A to chrám Notre Dame de la Garde, nachádzajúci sa na najvyššom mieste Marseille.
chrám Notre Dame de la Garde, Marseille
 
Sem sa musíte určite vybrať. To je základ pri návšteve mesta.
Z chrámu je ten najkrajší výhľad na celý prístav. Neopakovateľný a jedinečný. Bazilika bola postavená v 19. storočí, vnútorná výzdoba pozostáva z mozaík a na vrcholku veže baziliky stojí socha Panny Márie. Tá symbolicky bdela a bdie nad bezpečím všetkých rybárskych lodí . 

Starý prístav

Centrum mesta tvorí Vieux Port, čiže Starý prístav. Zakotvených je tu obrovské množstvo lodí. Hlavné prístavné ulice sa volajú Quai de Rive Neuve a Quai du Port. V druhej menovanej sa nachádza budova radnice, čiže Hotel de Ville. Od prístavu smerom ďalej do vnútrozemia vybieha ulica La Canebière, najznámejšie trieda v Marseille.  
Marseille
Tu sa nachádza aj takzvané pohodové, či lepšie povedané „kávičkárske“ centrum mesta, nakoľko je tu množstvo reštaurácií a krčmičiek. Na sever od prístavu sa nachádza Le Panier, najstaršia mestská štvrť, tvorená spleťou úzkych uličiek. Ak sa vyberieme opačným smerom na juh, tu sa nachádza opátstvo sv. Viktora, ktoré bolo založené v piatom storočí.
Le Panier, najstaršia mestská štvrť v Marseille
Stalo sa tak na mieste posledného odpočinku mučeníka svätého Viktora. Toto opátstvo, vyzerajúce ako pevnosť nad Starým prístavom, muselo byť v 11. storočia opravené, pretože ho zničili Saracéni. Za Francúzskej revolúcie ho povstalci využívali ako kasárne a väznicu. Kostol zvonku vyzerá ako skutočná pevnosť. V krypte je pôvodná kaplnka, jaskyne sv. Viktora a katakomby.

Pevnosť If (Château d'If)

Na malom ostrovčeku vzdialenom približne poldruha kilometra východne od pobrežia sa nachádza stroho vyzerajúcej pevnosť If (Château d'If). V minulosti tu bolo preslávené väzenie, v ktorom pobýval nebohý Edmond Dantes, hlavná postava Dumasovej literárneho počinu Gróf Monte Christo. Ak máte záujem preskúmať miesto Dantésova nedobrovoľného štrnásť rokov trvajúceho pobytu , lode smerujúce k pevnosti vyplávajú pravidelne zo Starého prístavu.
v pozadí pevnosť If (Château d'If)
 
Milovníci výtvarného umenia by nemali zabudnúť na návštevu Musée Cantini, ktoré sa pýši zbierkou diel maliarskych titanov dvadsiateho storočia ako napríklad Picasso, Bacon a Miró. V impozantnom paláci Longchamp môžu návštevníci nahliadnuť do zbierok Musée d' Histoire Naturelle a Musée des Beaux Arts, teda prírodovedeckého múzea a múzea výtvarného umenia.
 
Na záver si spomeňme ešte dve pamiatky. Cathédrale de la Major, Nová katedrála je kolosálna budova nad Novým prístavom z 19. storočia v románsko-byzantskom slohu. V jej krypte sa nachádzajú hroby marseilleských biskupov.
Cathédrale de la Major, Nová katedrála
 
Ancienne cathédrale de la Major, čiže Stará katedrála je románska stavba z 12. storočia. Bola postavená na posvätnom mieste mesta, je v nej svätyna a románsky oltár zasvätený sv. Lazarovi.
 
V Marseille je však toho samozrejme oveľa viac. Najlepšie, ak sa sem vyberiete aspoň na víkend a trochu detailnejšie si vychutnáte jedinečnú atmosféru tohto mesta.