Maldivy určite odporúčam na zresetovanie hlavy

V roku 2015 som podnikol veľa zaujímavých ciest. Jedna z  nich trvala od 23. októbra 2015 do 3. novembra 2016. Naše letecké zastávky boli jasné: Praha - Dubaj - Male (Maldivy) a cestou späť Male - Kolombo (Srí Lanka) – Dubaj - Praha. Cesta prebehla pod záštitou leteckej spoločnosti Emirates, ktorá je sama o sebe zárukou veľkej pohody na palube jej lietadiel.
Prvýkrát sme z Dubaja nevideli nič. Prileteli sme večer a nestihli sme sa v normálnom čase  (kým ešte premáva metro) dostať z letiska. Našli sme si celkom pohodlné miesta na spanie a ráno nás už čakali raňajky zdarma, čo je jedna zo skvelých služieb spoločnosti Emirates. Dokonca je možné vybrať si miesto, kde si voucher uplatnite. Jedinou podmienkou využitia tejto služby je, že máte prestávku medzi letmi na letisku viac ako 4 hodiny, hoci tým časom si nie som istý. 

Nasledoval odlet na Maldivy

Konkrétne do hlavného mesta Male, kde prišiel prvý šok. V Male som sa cítil tak, ako keby som práve navštívil Indiu, hoci som tam ešte nikdy nebol, ale asi takto si ju predstavujem. Toto mesto pôsobilo tak, akoby sa v  ňom nič nikam nezmestilo. Na všetko je tam príliš málo miesta, ale žiaľ áut, domov a ľudí je tam dosť. Ostali sme tam jeden deň, prešli sme sa mestom, ale nič zaujímavé, čo by stálo za zmienku sme nenašli.
Rycholoďou sme sa presunuli na náš ostrov. Vôbec som nevedel čo mám očakávať,  pretože hotel nás troch stál „iba“ 800 USD na týždeň s plnou penziou. Keďže som si vopred nepozeral fotky hotela ani ostrova a rezerváciu som nerobil ja, o  to silnejší som mal zážitok. Po vystúpení z lode som uvidel ostrov, ktorého dominantou bol obrovský wifi vysielač posiaty "taniermi", ktoré používame aj u  nás na príjem TV signálu. Takto nás privítal ostrov Rasdhoo. Otočil som sa na kamarátku s  vystrašeným výrazom v  tvári a  so slovami: „Jani, toto sú Maldivy?“ Neskôr sa však moja nálada zlepšila, pretože hoci bol hotel malý, bol pekný,  útulný a  čistý. V  raji sa naozaj neoplatí šetriť. 
Keďže ostrov sme navštívili v  októbri, boli sme tam široko ďaleko jediní turisti. Veľkou výhodou ostrova, na ktorom sme boli ubytovaní bolo, že sme si tu mohli kúpiť lacné suveníry. Keď sme obchodníkovi so suvenírmi povedali, že bývame priamo na ostrove, dostali sme ich za dva až osemkrát nižšie ceny než turisti ubytovaní v  rezortoch. Na Maldivách je alkohol povolený iba v  turistických rezortoch, takže na tomto ostrove sme sa k  nemu nedostali.
Môžem spokojne povedať, že fotky, pre ktoré sa na Maldivy chodí som si priniesol. Podnikli sme rôzne výlety a z  diaľky sme videli turistické rezorty. Na tomto mieste platí zákaz prepravy ľudí z  iných ostrovov, preto sme sa vybrali aspoň na opustený „piknikový“ ostrov. 

Mimo sezóny by si turista na Maldivách mal dať pozor na počasie

Nám našťastie pršalo iba vtedy, keď sme spali. Čo sa týka hmyzu a  chorôb, treba si dávať pozor na kliešte, mravce a  horúčku dengue. Maldivy určite odporúčam na zresetovanie hlavy, ale určite neradím ísť tam na svadobnú cestu, keďže po skončení dovolenky by mohol prísť rozvod. :-) 
 
Čakala nás cesta späť do „civilizácie“ trasou cez Male, Kolombo a  nočný Dubaj, ktorý mňa osobne vôbec neohúril. Srílanské hlavné mesto Kolombo podľa mňa tiež nemá čo ponúknuť. Boli sme tam asi 18 hodín a  väčšinu času sme strávili v  nákupnom centre so suvenírmi, kde sa však dá kúpiť všeličo. To isté platí aj o  letisku, kde sa dá nakúpiť čokoľvek, napr. práčka, chladnička alebo mikrovlnná rúra. 
Aj samotný taxikár z  Kolomba, ktorý nám urobil trojhodinovú prehliadku mesta priznal, že hlavné mesto žiaľ nemá čo ponúknuť. Samozrejme to neplatí o  celej Srí Lanke. Jedinou vecou v  Kolombe, ktorú však musím vyzdvihnúť je hotel Cinnamon Red, ktorý bol nový, lacný a  mal bazén na streche. :-) 
 
Nasledoval odlet do nočného Dubaja, ktorý sa mi ako som už spomínal celkom nepáčil, ale stihli sme návštevu Dubai Mall a  nočný výhľad z  Burj Khalifa. 
Celý tento "trip" bol super ,ale ešte raz opakujem, že ak si vyberiete exotickú destináciu, určite sa neoplatí prehnane šetriť na cene ubytovania. 
 
PS : Ľudia boli vo všetkých troch krajinách veľmi milí a nápomocní. Na Maldivách bol občas problém sa dohodnúť anglicky, ale rukami a nohami to vždy ide. :-)