Cesta po Španielsku a Portugalsku: Slnko, víno a krásne mestá

Ako sa blíži koniec roka, mám možnosť hodnotiť v ktorej európskej krajine sa mi páčilo najviac a ktorá spravila na mňa najväčší dojem. Vždy stretnem skvelých ľudí, u ktorých som šťastný, že som ich stretol, ale čo sa týka krajiny a zážitkov, tak stále vedie u mňa jednoznačne Island. Ale každá krajina ktorú som tento rok videl bola niečím fajn. Čím mne učarovalo Španielsko a Portugalsko?

Krásnymi mestami, pamiatkami jedlom a hlavne aj tým, že Španielsko a Portugalsko môžete objavovať znova a znova a vždy Vás očarí. Začnem od začiatku. Prvé miesto zo španielskeho územia, ktoré som navštívil bolo mesto Bilbao. Naozaj krásne miesto, ktoré veľmi ťaží z rieky, ktorá ním preteká a nedalo mi si nespomenúť na našu Bratislavu, prečo žiaľ nevyzerá podobne...

Santander

Od rána pohoda, ľudia behajúci okolo rieky, bicyklujúci sa pri rieke, detské ihriská, posilňovacie stroje, hudba, pohoda... Ako píšem, využitie potenciálu mesta na 100%... Z mesta Bilbao nasledoval presun do mesta Santander. Priznám sa, že toto mesto ma veľmi prekvapilo a opísal by som ho ako "španielsky Karibik". Krásne prírodné scenérie a veľmi obľúbené miesto pre oddych, ktoré navštevujú najmä samotní Španieli.

Santiago de Compostela

ZO SANTANDERU sme zamierili do mesta s úplne inou atmosférou a "tipom návštevníkov". Mám na mysli celosvetovo známe pútnické miesto SANTIAGO DE COMPOSTELA
Priznám sa, že moja viera v Boha sa dá trefne vyjadriť ako "vlažná" ale toto miesto na mňa urobilo dojem a keď si predstavím, že ľudia prekonávajú stovky alebo tisíce kilometrov pešo len preto, aby sa sem dostali je to obdivuhodné.

Porto a Coimbra

Zo SANTIAGA nasledoval presun do mesta PORTO. Kúzelné a pokojné miesto, znova veľmi úzko prepojené s riekou Douro. Krásne mosty, krásne výhľady, nádherné uličky. Keby som v tomto meste žil, pravdepodobne stojím na jednom s mostov každý deň :-) Nasledovala veľmi príjemná ochutnávka vína... Po nej presun do študentského mesta COIMBRA. Toto mesto nebolo mojim prvým študentským mesto a vždy si hovorím, že by som sa vôbec nehneval, ak by sa aj Bratislava stala študentským mestom.
 
Aj v COIMBRE vládla pohoda, hudba smiech a všade ste videli mladých ľudí. Študentov, živé sochy a mesto priamo vyzýva, aby si človek sadol pomaly "do stredu ulice" do kaviarne a vnímal atmosféru mesta.
Presun do miest NAZARE, neskôr k najzápadnejšiemu výbežku Európy CABO DA ROCA, kde nájdete v podstate jedno a to isté - krásne oceánske výhľady a prírodné scenérie s tým spojené. Každému vrelo doporučujem navštíviť tieto miesta.

Presun do mesta LISABON

Videl som dve krásne štvrte: štvrť Belém a štvrť Alfama... A aby som sa neopakoval, čo mi utkvie v pamäti z tohto mesta? Akýsi symbol mesta, ktorým je bezpochyby električka, ktorá sa dostane doslova a do písmena VŠADE aj tam, kde by ste to vôbec nečakali. Znova presun a to do mnou najviac očakávaného mesta MADRID... Na ktorý som sa naozaj tešil úplne úplne, ale žiaľ prišlo sklamanie... Na Madrid sme mali ŽALOSTNE MÁLO ČASU (NAOZAJ LEN PÁR HODÍN, čo na samotný Madrid potrebujete tak minimálne 4 dni... Ak ste fanúšik futbalu, umenia, architektúry a chcete si užiť mesto a mať z neho aký taký dojem. Ja žiaľ nemám skoro žiadny. URČITE je Madrid ÚŽASNÉ mesto a preto sa tam plánujem čím skôr vrátiť. Pretože niekto, žiaľ neviem prečo, naplánoval ešte v ten deň presun do ZARAGÓZY. V meste sme boli HODINU :-( Majú krásnu katedrálu a námestie. To som videl, takže aspoň to doporučujem. Presun smer BARCELONA.
 
Čim začnete prehliadku mesta Barcelona? No samozrejme prehliadkou štadióna NOU CAMP. Ja  som bol v Barcelone tretí krát, takže mi ani nevadilo, že sme prišli priskoro nato, aby sme sa dostali priamo "na hraciu plochu". Stačilo aj okolie. Nasledovala návšteva olympijského areálu a hneď potom magická architektonická stavba - SAGRADA FAMILIA. Na tretí krát som  sa dostal dnu - hurá:-)
 
Naozaj to stojí zato. Škoda len, že ľuďom zo ZŤP nedovolili ísť aj hore výťahom :-(
Po prehliadke posedenie na LA RAMBLE, asi najfrekventovanejšia ulica Barcelony. Posedenie, nákupy a hor sa v dobrej nálade domov:-)