Maldives - Maledivy

Ja a moj manzel mame cestovatelske duse, a preto sme sa po takmer dvoch rokoch setrenia rozhodli vycestovat do dialav. Za svoju destinaciu sme si vybrali Maledivy, leziace v strede Indickeho oceanu.

Chceli sme sa presvedcit, ci je to naozaj taka nadhera ako sme poculi z rozpravania ludi navokol nas...a poviem Vam, je to raj na zemi.

Ostrov Biyadhoo na South Male Atoll

Po prilete do hlavneho mesta Male, sme sa prepravili dalsich 30 km motorovym clnom juzne od Male, na malicky ostrov Biyadhoo, situovany na South Male Atoll. Ostrov je tak malicky, ze cely sa da obehnut za 5 minut. Uz po vystupeni z clna sme neskryvali svoje prekvapenie nad rozmanitou vegetaciou, ktorej sucastou boli roznofarebne a krasne vonajuce kvety, a kokosove palmy ktore boli hlavnou dominantou ostrova. Kokosova palma je narodnym stromom Malych Divov.

Taktiez fauna na seba nenechala dlho cakat, a pri zazreti prveho zo stovak "mega" netopierov, ktory sa zivia vyhradne ovocim, sme mali tvare plne uzasu. Ostrov Biyadhoo sa taktiez vyznacuje svojim dobre zachovalym koralovym utesom, ktory sa tiahne okolo celeho obvodu ostrova. Od sekundy ponorenia hlavy pod hladinu, by clovek mohol stravit hodiny a hodiny pozorovanim rozmaniteho podmorskeho sveta, kde sa vam pred tvarami mihaju stovky rybiciek v roznych farbach, kde nie je zriedkavostou stretnut zraloka ciernohroteho, raje ci morske kortynacky, zatial co vas pomaly unasa podmorky prud. Tato lokacia je miestom vyskytu Manty obrovskej, ktora s pravidelnostou migruje tymito vodami. Na ostrove boli lahko spozorovatelne rozne druhy krabov a plazov, a taktiez volavky, ktore vecerami chytali ryby v plytkych vodach.

V jeden pekny podvecer sme sa vydali na malu plavbu klasickou drevenou lodou zvanou Dhoni, kde sme za zapadu slnka mali moznost a stastie pozorovat na sirom mori cele hufy delfinov. Ten zazitok bol neuveritelny, ani sa to neda opisat....boli ich tam stovky. Santili, vyskaklovali, robili piruety, a to vsetko v sirych vodach oceanu. Naj zazitkom bolo vidiet matky s mladatami. Volnost nadovsetko... Piatkovymi vecerami sme boli svedkami tradicnej maldivskej hudby a tancov zvanej Bodu Beru. Text piesni boli mixom domacih a africkych slov, spievanych do rytmu bubnov, ktory sa pomaly zrychloval, az sa tanecnici dostavali do tranzu.

Hlavné mesto Malé

Na tejto ceste sme sa chceli uistit ze nevynechame ani Malé , najmensie hlavne mesto sveta, preto sme sa ho jedneho dna vybrali preskumat. Hlave mesto Malé sa nachadza na Malé Atoll. Mesto Malé je politickym, obchodnym a socialnym centrom celej republiky. Jeho populacia je nieco vyse 100 000 obyvatelov a to vsetko na rozlohe 192 hektarov. Nasou prvou zastavkou v tomto "velkomeste" bola budova a sidlo terajsieho prezidenta. Pre upresnie, Maledivy su mometalne pod vladou vicepresidenta, kedze president Mohamed Nasheed rezignoval a odtupil so svojej funkcie vo february tohto roku.

Ako sme tak prechadzali rusnymi ulicami neminuli sme ani majestatnu budovu parlamentu a Sultanov palac v ktorom v rokoch 1954- 1968 sidlila kralovska rodina zatial co Sultan Muhammad Fareed Diddi bol hlavou krajiny. Jedinou promenadou v meste a zelenou oazou je Sultanov park, ktory je oblubeny ludmi roznych generacii, v zastavanom meste, poskytuje kusok zelene uprostred rusnych ulic velkomesta. Dalsou dominantou mesta, ktoru sme mali to stastie vidiet je mesita zvana Hukuru Miskiij (Piatkova mesita) ktora bola postavena v roku 1656, a jej kuriozitou je, ze je postavena vyhradne z morskeho koralu, z velkych koralovych blokov ktore boli opracovane pod vodou, kde do nich boli vyryte krasne ornamenty. Bolo to este v casoch, ked koralove utesy neboli chranenymi prirodnymi ukazmi.

Maledivy a ekonomika

Ekonomika Malych Divov sa zaklada na rybolove, aj ked bohuzial dost utrpela po tsunami v roku 2004, ako nam povedal jeden z domacih obyvatelov, pocet ryb po tsunami sa velmi znizil, a doteraz sa neobnovili predosle stavy. Rybi a zeleninovo-ovocny trh je velkou zaujimavostou mesta vyhladavany mnohymi turistami, a samozrejme ani my sme tam nechybali. Vsade navokol to tam rozvanalo prave ulovenymi tuniakmi a sardinkami, ktore isli domacimi obyvatelmi na dracku. Ovocny trh nas ohuril rozmanitostu farieb a ovoci, o ktorych sme doposial nemali ani tusenie. Tuto exkurziu mesta sme ukoncili navstevou obrovskej mesity Grand Mosque, kde sa sucastne moze naraz modlit 5000 ludi. Ruch ulic hlavneho mesta Malé, vone vsade naokolo rozvoniavajuceho curry korenia a sviezost oceanskeho vzduchu v nas zanechal prekrasne spomienky a plne hlavy zazitkov z nasej jedinecnej cesty do Azie.