Dubaj na vlastnú päsť a lacno

Keď sa povie Dubaj, každý si predstaví luxus, obchody plné značkového tovaru a šperkov, hotely, v ktorých jedna noc stojí horibilné peniaze a bohatých ľudí, ktorí tieto miesta navštevujú. Mnohí si myslia, že Dubaj je len pre tých vyvolených a oni sa tam nikdy nemôžu dostať. Opak je však pravdou.

V Dubaji síce naozaj nájdete všetko, na čo si pomyslíte od automatu na zlato až po noc v najluxusnejšom hoteli, ktorý môže stáť aj niekoľko stoviek eur. Ale dovolenku v ňom si môže dopriať aj bežný smrteľník a vôbec to nemusí byť ani drahé. Je to celkom lacné mesto a dovolenka v ňom Vás môže vyjsť rovnako draho ako napríklad v Turecku, Bulharsku či kdekoľvek inde. Pravda len ak sa tam vydáte na vlastnú päsť.

My sme  sa do Dubaja vybrali v marci minulého roka. Letenky sme kúpili už v novembri s Emirates, najmä kvôli ľahšiemu a lacnejšiemu vybaveniu víz. Keďže sme mali v Dubaji len zastávku v rámci dlhšieho výletu, aj letenku sme mali  do Hong Kongu, s jedným sedemdňovým stopoverom zadarmo v Dubaji, a ďalším v Bangkoku za 50 eur. Celkovo nás letenky stáli 715 eur. Ďalšími nevyhnutnými výdavkami boli víza. Vybavovali sme ich online cez stránku leteckej spoločnosti Emirates a stáli asi 75 dolárov.

Dubaj, centrum mesta

Ubytovanie sme rezervovali cez internet. Najprv sme mali rezervovaný jeden z najlacnejších hotelov za 935 AED (okolo 196 eur), no po čase naň pribudlo celkom dosť zlých recenzií, preto sme ho zrušili a objednali sme si hotel Citimax Bur Dubaj za 219 eur pre 2 osoby a na 6 nocí. S výberom sme ani nemohli byť spokojnejší. Hotel bol krásny, čistý a s reštauráciou, kde sme sa niekoľkokrát výborne navečerali.

Burj Khalifa

V samotnom Dubaji by ste sa nenudili ani keby ste tam boli mesiac. A najlepšie je, že väčšina pamätihodností je zadarmo alebo celkom lacná. Jedinou výnimkou je vstup na najvyšší mrakodrap na svete Burj Khalifa. Ak si lístok kúpite dopredu cez internet vyjde vás približne na 20 eur. Ale výstupnaň stojí za to.

Samotný mrakodrap je úžasný, zo zeme vyzerá úplne neuveriteľne ako keby ani nepatril do tohto sveta a zo 124. poschodia je nádherný výhľad na celé okolie. Pri Burj Khalife sa nachádza aj Dubai Mall, neskutočne veľké nákupné stredisko. Nachádza sa tu aj klzisko, veľké akvárium a vonku pred ním sa nachádza najväčšia tancujúca fontána na svete, ktorá každý večer hrá a tancuje na inú hudbu. Prvé predstavenie začína o šiestej a potom každú polhodinu, my sme si pozreli tri a každé bolo krásne. Fontána hrala typické arabské piesne a bolo to niečo okúzľujúce, čo sa nedá opísať slovami, ale treba to zažiť.

Trhy v Dubaji

Ďalšou kúzelnou časťou Dubaja je staré mesto a trhy. Na ich návštevu sme si vyhradili jeden celý deň, začali sme v Dubajskom múzeu, kde je veľmi zaujímavým spôsobom predvedený tradičný spôsob života v tejto oblasti. Neďaleko od múzea sa nachádza Dubai Creek, kde sa za jeden AED môžete previezť na loďke do časti Deira, kde sa nachádzajú rôzne trhy –bylinkový, koreninový, zlatý. Pri Creeku sa dá výborne najesť a obed vás vyjde okolo 30 dinárov (okolo 10 eur) na osobu. Ceny v reštauráciách, ale aj v obchodoch sú približne rovnaké ako u nás.

Sheikh Zayeds Road

Fanúšikovia zaujímavej architektúry, by si tiež nemali nechať ujsť prechádzku po Sheikh Zayeds Road, kde vás omráčia úžasné mrakodrapy, jeden krajší ako druhý. Skutočne sa s nimi vyhrali. Takisto sa môžete vybrať k najznámejšej ikone Dubaja Burj al Arabu a keďže by bol hriech byť v Dubaji a neokúpať sa, preto sme sa vybrali jeden deň aj na pláž Jumeirah, kam nás zadarmo odviezol hotelový mikrobus.

Dubaj hotel Burj Al Arab

Nezabudnuteľným zážitkom bolo aj púštne safari, kde sme jazdili v džípoch po dunách, vychutnávali západ slnka v púšti,  jazdili na ťavách, vyskúšali si tradičné arabské odevy, či tetovanie henou. Predvádzali tam aj brušné tance a medzitým sme mohli ochutnať rôzne miestne špeciality aj s arabským chlebom.

Predposledný deň sme sa miestnym autobusom vybrali do Abu Dhabi. Lístok stál asi 5 eur a cesta trvala približne hodinu. V Abu Dhabi sme navštívili mešitu Sheikha Zayeda. Do mešity je vstup zadarmo, ale predtým ako tam vojdete, sa ženy musia zahaliť do čiernych hábov a všetci sa musia vyzuť. Mešita bola obrovská a krásna, zvonka aj zvnútra. Vnútri sa nachádza aj najväčší koberec na svete, ktorý váži niekoľko ton a takisto aj najväčší luster.

Dubaj nás celkom očaril svojou  architektúrou a úžasnou atmosférou a pritom nám ani nezruinoval peňaženky. A stále je tam množstvo vecí, ktoré sme ani za týždeň nestihli pozrieť.

Viac o pokračovaní našej cesty ďalej do Ázie ale aj viacej o samotnom pobyte v Spojených Arabských emirátoch si môžete prečítať na našej stránke www.tututravel.eu.