5 najkrajších kráterových jazier sveta

Kráterové jazero je jazero, ktoré sa tvorí v sopečnom kráteri alebo kaldere zhromažďovaním zrážkovej či podzemnej vody v spiacich alebo vyhasnutých sopkách. V ojedinelých prípadoch vzniká pádom meteoritu či umelým výbuchom. 

Farba takýchto jazier je nezriedka až smaragdovozelená, za čo môžu vulkanické plyny i nazhromaždené sedimenty. Jej farebné spektrum závisí i od čistoty a zloženia vody, intenzity a kvality pritekajúcej vody, miery odtekania. Tak či onak, pohľad na kráter naplnený vodou je fascinujúci a medzi tie najobdivovanejšie kráterové jazerá sveta patrí týchto päť.

1. Mount Mazama – Oregon

 
Jedným z najznámejších jazier sveta je Crater Lake v americkom Oregone. Nachádza sa v kráteri Mount Mazama a s hĺbkou 594 m je zároveň najhlbším jazerom Spojených štátov. Zdrojom vody sú iba dážď a sneh bez akéhokoľvek prítoku či odtoku na povrchu, preto patrí k najčistejším svetovým jazerám.
 

2. Quilotoa – Ekvádor

 
Quilotoa je vodou naplnená kaldera v ekvádorských Andách. Priemer krátera je 3 km a vytvoril sa asi pred 800 rokmi, kedy popol z jej sopečnej erupcie zasiahol i Tichý oceán a dokonca sa šíril celými severnými Andami. Kráterové jazero má hĺbku 250 m a v dôsledku rozpustených minerálov krásnu zelenkavú farbu. Na východnom úbočí sopky sa nachádzajú horúce pramene.
 

3. Kelimutu - Indonézia

 
Sopka Kelimutu obsahuje tri výrazné vrcholové kráterové jazerá rôznych farieb. Tiwu Ata Mbupu (Jazero starých ľudí) je modrasté, Tiwu Nuway Muri Koo Fai (Jazero mladých mužov a žien) a Tiwu Ata Polo (Zakliate jazero) sú zelenkavé až červené. I pre geológov je táto hra farieb veľmi zaujímavá, nakoľko všetky tri jazerá sú na vrchole tej istej sopky, oddelené len stenami krátera.
 
 

4. Mount Katmai – Aljaška

 
Katmai je obrovský aljašský stratovulkán, ktorého priemer je až 10 km, pričom centrálna kaldera má od 4,5 do 3 kilometrov a samotný vrchol leží vo výške 2047 m. Jazero v kaldere vzniklo v roku 1912 a je stále bez mena. Jeho dno sa nachádza vo výške 1036 m a sopečné steny, ktoré ho obkolesujú, sú väčšinou pokryté snehom a ľadom. Spadá doň i niekoľko ľadovcov. 
 

5. Mount Ruapehu – Nový Zéland

 
Ruapehu, stále aktívny stratovulkán, nájdeme na Novom Zélande, 23 km severovýchodne od mesta Ohakune. Je súčasťou Národného parku Tongariro a je nielen najväčším novozélandským aktívnym vulkánom, ale i jedným z najaktívnejších sopiek celého sveta. Má tri vrcholy: Tahurangi (2797 m), Te Heuheu (2755 m) a Paretetaitonga (2751 m).