Haslital a región Jungfrau vo Švajčiarsku sú rajom pre turistov

Môžete tu využiť sieť pohodlných turistických chodníkov pre rodiny, vysokohorských túr pre horolezcov, či lezeckých trás pre alpinistov. Sú aj eldorádom pre bikerov, ktorí môžu využiť celý rad náročných trás pre jazdu na horských bicykloch, či širokú ponuku elektrobicyklov.

Priatelia adrenalínových a zábavných športových disciplín, ako je paragliding, si prídu na svoje rovnako ako dovolenkári, ktorí si chcú pokojne zaplávať v niektorom z horských jazier na pozadí impozantných hôr. Skvelé je, že športovci si môžu zvoliť rôzne stupne náročnosti. Dovolenkári sa môžu vybrať na ľahšie výlety, ako napríklad z horského sedla Grimsel Passhöhe až po Nägelisgrätli, či prejsť okruh Wenige – Hunnenfluh – Leiterhorn – Wengen. V ponuke sú však aj viacdenné vysokohorské túry okolo končiarov Eiger, Mönch a Jungfrau či okolo masívu Wetterhorngruppe, alebo  do oblasti Grimselgebiet či Sustengebiet. Spolu možno v údolí Haslital a regióne Jungfrau absolvovať takmer 1000 kilometrov značených turistických a cyklistických chodníkov. To však nie je všetko, miestna príroda plná kontrastov ponúka objaviteľom mnoho ďalších atrakcií.

Atraktívne výlety vo vysokohorskom prostredí

Haslital a región Jungfrau ponúkajú množstvo výletov do vysokohorského prostredia. Hostí láka napríklad panoramatická reštaurácia Alpen Tower s jedinečnou vyhliadkou, lanovka Gelmerbahn, so sklonom až 106 % najstrmšia pozemná lanovka v Európe, známy rezort Jungfraujoch - Top of Europe a oblasť Schilthorn s množstvom atrakcií, medzi ktoré patrí vyhliadka Piz Gloria View, plošina Skyline View Plattform, Bond World 007, nový Skyline Walk pri stanici lanovky Birg aj nové detské ihrisko Flower Park Allmendhubel.

Európskym unikátom je adrenalínová lanovka First Flieger, ktorá vynesie návštevníkov vysokou rýchlosťou do výšav. Príjemné osvieženie počas horúceho leta naopak ponúka výlet do ľadovcovej priepasti Gletscherschlucht Rosenlaui, do rokliny Alpbachschlucht alebo k vodopádom Trümmelbachfälle. Jedná sa o skutočné zázraky prírody. Grimselwelt je priestorom plným príbehov a pokladov, ktoré sa oplatí spoznať. Vtiahne vás do sveta vodnej energie, naplní záujemcov energetizujúcimi zážitkami a dokonca predvedie, ako vzniká elektrina. Iný druh energie možno načerpať z vody jazera Engstlensee, zdroja sily regiónu Haslital. V polovici septembra v doline Haslital pribudne ďalšia atrakcia. Presne pred sto rokmi zomrel Melchior Anderegg, známy ako „King of the Guides“, preto sa od jari do septembra koná v múzeu obce Meiringen špeciálna výstava a následne bude odhalená socha, pripomínajúca tohto priekopníka horského vodcovstva v Haslitale. Oslavy sa však nebudú konať iba v obci Meiringen, počas leta sa v regiónoch Haslital a Jungfrau uskutoční celý rad ďalších akcií.

HASLITAL Berner Oberland: Skvelá destinácia pre rodinné dovolenky v mnohotvárnom prostredí hôr

Dolina Haslital v regióne Berner Oberland sa nachádza v srdci Švajčiarska, obklopená štyrmi slávnymi alpskými priesmykmi Brünig – Grimsel – Susten – Große Scheidegg. Tri najvýznamnejšie turistické obce Meiringen, Hasliberg a Innertkirchen spolu s prázdninovými strediskami Brienzwiler, Gadmen, Guttannen a Schattenhalb sú známe svojim výrazným folklórom a bohatými tradíciami. Služby pre rodiny, ocenené pečaťou kvality „Familien willkommen (Rodiny vítané)“ spolu s pestrou ponukou rekreačných a športových aktivít robia z doliny Haslital mimoriadne vhodné miesto na celoročné dovolenkovanie. Kolorit krajiny dotvárajú malebné salaše a slnečné pasienky, vysoké štíty, rozoklané bralá, zurčiace potoky a strmé vodopády. V doline Haslital je v prevádzke sedem rôznych lanoviek.

V lete umožňuje táto široká sieť množstvo výletov a rôznorodých športových aktivít. Haslital je popretkávaný 300 km turistických chodníkov a 300 km trás pre všetky kategórie cyklistov. Stredisko zimných športov Meiringen-Hasliberg ponúka bohatú paletu zážitkov aj počas zimných mesiacov. Skihäsliland, určený pre najmenších hostí, sa ráta medzi najkrajšie detské lyžiarske areály v Alpách. 60 km zjazdoviek, 15 km sánkarských dráh, 38 km bežkárskych stôp, 40 km zimných turistických chodníkov, 20 km trás určených pre milovníkov snežníc – tým všetkým Haslital rozprúdi krv v žilách zimných športovcov. Haslital má pre návštevníkov okrem pohodlných dovolenkových apartmánov pripravenú aj širokú ponuku ďalšieho ubytovania, počnúc štvorhviezdičkovými hotelmi, pokračujúc kempami a horskými chatami až po jednoduché penzióny.

Región JUNGFRAU: Legendami opradené útočisko športových nadšencov na pozadí štítov Eiger, Mönch a Jungfrau 

Región Jungfrau ponúka jednu z najkrajších vysokohorských scenérií sveta. K najznámejším obciam regiónu Jungfrau patria Grindelwald, Wengen, Mürren a Lauterbrunnen. Obce Isenfluh, Stechelberg a Gimmelwald  obľubujú najmä tí, čo hľadajú pokoj, spolu s milovníkmi idylických gazdovstiev vysoko v horách. Hlavné atrakcie regiónu, končiare Eiger (3970 m), Mönch (4099 m) a Jungfrau (4158 m), majestátne vystupujúce z krajiny, pozná celý svet. Spolu so svojimi príbehmi sa už dávno stali súčasťou legiend. Šesť lanových dráh, napríklad známe Jungfraubahnen a Schilthornbahn, umožňujú spoznať región Jungfrau, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, celkom zblízka. Celoročná ponuka nadchne predovšetkým aktívnych dovolenkárov. V lete možno využiť 500 km turistických chodníkov, 160 km tratí pre horské bicykle, 12 lezeckých areálov, trasy pre nordic walking či sa venovať  adrenalínovým športom, ako je rafting, canyoning, bungy jumping a paragliding. V zime láka hostí 213 km zjazdoviek, 110 km zimných turistických chodníkov, 20 km trás pre túry na snežniciach, 90 km sánkarských dráh, 30 km bežkárskych stôp a navyše heli-skiing, zjazdy v hlbokom snehu  či vysokohorské zjazdy a skialpinizmus v ľadovcových terénoch. Počnúc 5-hviezdičkovým hotelom, pokračujúc početnými 4- a 3-hviezdičkovými zariadeniami, kempami, apartmánmi, horskými chatami až po penzióny ponúka región Jungfrau vhodné ubytovanie pre každý vkus aj dovolenkový rozpočet.

Ponorte sa do víru eventov

Leto nabité podujatiami najprv Haslital rozozvučí hudbou. Počas festivalu Musikfestwoche budú od 4. do 12. 7. 2014 v kostole Michaelskirche hosťovať svetoznámi umelci. V rámci úvodného  koncertu 4. 7. 2014 získa jedna z vynikajúcich osobností hudobného sveta ocenenie „Zlatý sláčik“. Divadelné umenie pod šírym nebom poteší dovolenkárov od 9. do 23. 8. 2014 na scéne Landschaftstheater Ballenberg. Inscenácia hry „Via Mala“ od Johna Knittela je považovaná za mimoriadny kultúrny zážitok. V Haslitale sa 16. 8. 2014 uskutoční jeden z najdlhších pretekov v horskom behu (trail running) vo Švajčiarsku. 5. Mountainman je výzvou pre extrémnych a vytrvalostných športovcov, ktorí trénujú, aby v rekordnom čase prekonali 80 kilometrov dlhú trať s prevýšením 5000 metrov. Maratón a polmaratón v rámci súťaží Mountainman sa konajú na skrátenej trati. Okrem medzinárodných pretekov sa v rámci podujatia Mountainman uskutočnia aj Majstrovstvá Švajčiarska v horskom behu na ultradlhej trati. Mekkou cyklošportu sa Haslital stane v rámci Alpenbrevet 23. 8. 2014. 2500 amatérskych cyklistov a cyklistiek sa vtedy vydá na dobrodružnú cestu, dlhú až 276 kilometrov, ktorá vedie cez päť alpských priesmykov. Všetky tri trasy spoločne ponúkajú úchvatné výhľady. Navyše každá z nich skrýva osobitné momenty. Vysokohorskú cestu cez priesmyk Furkapass v rámci Striebornej trasy, dláždenú cestu Val Tremola priesmykom Gotthardpass na Zlatej trase a priam stredomorské scenérie s palmami v kantóne Tessin počas absolvovania Platinovej trasy. Hostia aj domáci by v žiadnom prípade nemali vynechať podujatie 12. Eidgenössisches Scheller- und Trychlertreffen od 29. do 31. 8. 2014, teda celošvajčiarsky zraz v zvonení kravskými zvoncami. Po roku 2002 sa táto jedinečná slávnosť v roku 2014 opäť vracia do Haslitalu. Stretnú sa tu skupiny hráčov na spiežovce v typických, bohato zdobených krojoch, aby oživili staré kultúrne tradície.

Aj v regióne Jungfrau sa koná jedno podujatie za druhým. Okrem iných 4. Boulder Happening od 10. do 18. 5. 2014, ktorého súčasťou je Svetový pohár v boulderingu, majstrovstvá Švajčiarska, Mont Bell Boulder Open a detský turnaj Raiffeisen Kids Boulder Open, ktoré umožnia zmerať si šikovnosť najmenším lezcom aj svetovej špičke v tejto športovej disciplíne. „Švajčiarsko hľadá vraha“, tak znie motto eventu od 7. do 9. 6. 2014. Už po druhý raz sa vydajú po čerstvej stope účastníci akcie Miesto činu Jungfrau a spoznajú pritom tento región vlakom a pešo formou interaktívnej kriminálky. Počas veľkej jarnej slávnosti Bergfrühlingsfest v Männlichen 29. 6. 2014 zažijú návštevníci švajčiarske tradície z bezprostrednej blízkosti. Trubači na alpské rohy a krojované, jódlovacie a hudobné súbory sa predstavia v rámci folklórnych vystúpení. Preteky Eiger Ultra Trail 2014 sa po minuloročnej premiére stali pevnou súčasťou športového kalendára. 19. 7. 2014 bude na účastníkov čakať trať dlhá 102 kilometrov s 6700 m prevýšenia. Spomedzi množstva športových akcií v regióne Jungfrau nemožno vynechať mimoriadne rázovité a tradičné podujatie, ktoré sa tu bude konať 27. 7. 2014. Folklórny festival Trachtenfest am Männlichen nadchne typickými krojmi z najrôznejších kantónov. O rámcový program tejto kultúrnej udalosti sa postarajú ľudová hudba a folklórne tance.

Eiger Bike Challenge ponúkne 17. 8. 2014 tri náročné trate s dĺžkou až 88 km a prevýšením až 3900 m. Pre nadšených detských cyklistov je pripravená špeciálna krátka trať a pestrý parkúr ako súťaž v šikovnosti. Za najkrajšie a najnapínavejšie vytrvalostné preteky v švajčiarskych horách sa považuje Inferno Triathlon. Táto súťaž sa bude konať 22. a 23. 8. 2014, s prevýšením 5500 metrov patrí medzi najťažšie triatlony sveta. V jeho rámci sa navyše uskutočnia aj tímové preteky, polmaratón a fun maratón. Zrejme najkrajšiu maratónsku trať sveta na pozadí jedinečnej scenérie horských masívov Eiger, Mönch a Jungfrau pripraví účastníkom Jungfrau Marathon. 22. ročník prebehne 13.09.2014 a okrem klasickej trate ponúkne 12. 9. 2014 aj Jungfrau-Minirun, Minimarathon/Charity Run, míľové preteky Jungfrau-Meile a Jungfrau-Pararace. Samozrejme sa nezabúda ani na labužníkov. V septembri, kedy sa na salašoch pomaly končí letná sezóna, sa v oblasti Große Scheidegg na hranici medzi Oberhasli a Grindelwaldom koná Alpkäsefest – slávnosť horského syra s ľudovou hudbou a občerstvením. Predávať sa budú typické regionálne špeciality, plné letných chutí a vôní. Je to ideálny darček, ktorý poteší blízkych doma, alebo pripomenie letnú dovolenku.