Panónia a Balaton - nedocenená krása

Vždy, keď poviem, že idem do Maďarska, “národní buditelia”v mojom okolí zbystria pozornosť. Však, čo už tam môžem vidieť, v Budapešti a na Balatone som bol...Tak, ako sú mýty o slovenskej pohostinnosti a chýbajúcom mori, lebo ostatné máme, tak sú aj maďarské predpojatosti.

 
Balaton je vybavený výbornými hotelmi, pláže sú upravené, voda voňavá a osviežujúca. Budapešť je veľkomesto, ktoré ponúka všetko - zhon, zábavu, kultúru, pamiatky, ale vidieť môžeme oveľa viac. Maďar sa bojí kopnúť na záhrade hlbšie motyčkou, lebo mu vystrekne prameň termálnej vody a o rok je tam kúpalisko. V Maďarsku nie je hrdosť predpísaná v škole pri tabuli preambulou, štátnym znakom a slovami hymny, ale možno ju zažiť na vlastnej koži. Opravené hrady a zámky ponúkajú interaktívne expozície, aj bitky s “Turkom”. Vinári organizujú ochutnávky vín aj pre ubytovaných turistov. Kláštory sa pred svetom nezatvárajú, ale ponúkajú svoje poklady, napríklad aj bylinky. Mohol by som ešte teoretizovať ďalej, ale poďme niečo zažiť aj “online”.
 

Veszprém

 
Nebudem zakladateľov mesta obviňovať z plagiátorstva, ale aj Veszprém je hrdý, podobne ako Rím, na to, že sa rozprestiera na siedmych pahorkoch. Stredom mesta preteká rieka Séd, aj keď ja by som to videl skôr na potôčik. Mesto má dosť kostolov, pamiatok, zoo, výborných hádzanárov, kultúrno-športovú arénu a letný festival. Juhozápadným smerom je Balaton, teda dosť toho, čo môže osloviť kompletnú rodinu. Centrum mesta ukrýva námestie dláždenné “mačacími hlavami”, kde sa každoročne v júli koná VeszprémFest. Tohtoročný s Dianou Krall, Marcusom Miller, Pacom de Lucia, Nigelom Kennedy a Craigom David.
 
 
Z barokovej veže kedysi hlásili požiare, dnes je z nej veľmi pekný výhľad na mesto a pohorie – Bakony. Kaplnka s ranogotickými freskami je zasvätená Svätej Gizele, manželke kráľa Štefana. Veszprému sa inak povie aj mesto kráľovien. Kým v Székesfehérvári korunovali uhorských kráľov, vo Veszpréme kráľovné a odštartovala to práve kráľovná Gizela.
V arcibiskupskom paláci je dnes moderná interaktívna expozícia, ktorá spája historickú, religióznu a kultúrnu pamäť mesta – Salesianum. Hlavne malým návštevníkom mesta je určená zoologická záhrada. Šesťdesiattisícové mesto je aj významným univerzitným centrom. Aj keď sa mesto pýši tisícročnou históriou, je stále mladé.
 
Západným smerom od Veszprému je Herend a v ňom továreň na porcelán, ktorá so 700 zamestnancami ponúka ručne maľované kúsky, ktorým neodolali ani na britskom kráľovskom dvore. Ktovie, čo dostane malý “Džordžinko”?
 

Zirc

 
Mestečko Zirc, podobne ako Pannonhalma, je známe opátstvom. Ešte cestou tam si vypočujem historku o lyžiarskom stredisku. Áno, je to pravda, v Maďarsku majú skiarénu! Dokonca nie hocijakú. V dedinke Eplény je 44 snehových kanónov, lanovka a niekoľko vlekov pripravených urobiť vám aspoň 100 dní zimu a pravú alpskú lyžovačku. V tomto období je to “downhill” aréna, ako my, “maďari”, s obľubou “spíkujeme”. Horské bicykle vám na kopec vyvezie lanovka, ktorá má špeciálny nosič. Ale ak ste vyznávačom ozajstnej horskej cyklistiky, tak sa po pripravených tratiach hore dopravíte silou svojich saganovských lýtok, stehien a zadok zo sedadla nezdvihnete ani v tom najprudšom stúpaní.
 
 
Opátstvo rehole cisterciánov (Ora et labora – v ich živote je na prvom mieste modlitba a potom ručná práca) obhospodaruje miestnu baziliku minor, teda kostol väčšieho významu. V areáli je prírodovedné múzeum a knižnica. Za bazilikou sú odkryté základy pôvodného románskeho kostola.
 

Pohorie Bakony

 
Je to krasové pohorie s prevahou bukových stromov, ktoré dali tomuto prírodnému územiu aj meno. Najvyšším kopcom je 700-metrový Kőris-hegy.
Chcete zbierať hríby, jazdiť na koni, alebo len tak sa oslobodiť od mestského stresu? Byť v prírode, cítiť spätosť s hospodárstvom a pritom mať vymoženosti kvalitného hotela? Tu je odpoveď – Hotel Szépalma, niekoľko kilometrov od Zirc v lesoch pohoria Bakony, na pozemkoch bývalých stajní rodiny Esterházy. Švajčiarskemu investorovi sa podarilo urobiť z rozpadajúceho sa, schátraného a komunistami vybývaného areálu moderný komplex služieb – hotel, stajne, jazdiareň, starostlivosť o zvieratá. Je to areál s programom pre každého.
 
A propos, hotely... Väčšinou štvorhviezdičkové, ktoré vďaka podpore turizmu môžu užívať aj rodiny s deťmi, ktoré by si ich inak nemohli dovoliť. Preto Maďara stretnete skôr v Maďarsku ako v Chorvátsku. Hostia využívajú štátom garantované výhody a hotelieri majú dostatok hostí. Takže maďarské “more” je v Maďarsku. Hotely sú nové alebo rekonštruované. Poväčšine s wellness, alebo aj s iným zážitkovým animačným programom. Také sú Forest Hills s bioprogramom a golfom, alebo Kapitány so stredovekými súbojmi a hrami šľachty. Zaujímavý program pre suchozemca ponúka hotel Marina Port v Balatonkenese – jachting.
 

V hlavnej úlohe víno

 
Aj keď oblasť kopca Somló je najmenšou vinárskou oblasťou Maďarska, nie je najmenej významnou. Čadičové a tufové svahové sute sú dobrým základom, ktorý spolu s kontinentálnou klímou južného svahu vytvárajú ideálne podmienky pre výnimočné biele vína. Pestuje sa tu hlavne Rizling vlašský, Furmint, Tramín alebo typický Juhfark (baraní chvost). 
Keďže niektorý Habsburg dlho nemohol mať dediča, dal na babské reči a išiel počas svadobnej noci  sem a požíval. Veštba sa vyplnila a do roka mal syna. Uvidím, ako bude o deväť mesiacov u nás, ale pre istotu toto víno svadobnej noci som si z pivnice Tornai pribalil aj domov.
 
 

Várpalota

 
Hovorí sa, že posledný nech zhasne. No našťastie, po komunistickom spriemyselňovaní agrárnych častí Maďarska, tak nerozmýšľali všade. Žiť sa musí, aj keď zostali prázdne továrenské haly a súmestie je opäť rozdelené na samosprávy. Pétfürdö oprášilo svoje kúpeľné základy a vo Várpalota začali postupne rekonštruovať hrad Thury. Tak postupne budú mať: múzeum, galériu, divadelný a kongresový priestor. Vytvárajú podmienky pre trvalo udržateľný stav života v meste pre obyvateľov i návštevníkov. Žiť sa bude aj po roku 2013, keď dotácie prestanú tiecť a hlavné mestá kultúry budú kočovať ďalej po Európe.
 

Zážitky jednou vetou

 
Som tak trochu jazzový barbar, ďakujem za facku od Diany Krall. Výborné kolená pečú v hoteli Szarvarkút. Po beťárskom (zbojníckom) zážitku v dobrodružnom parku Sobri Jóska, peňaženka bola na svojom mieste. Spanie v manželskej posteli s úplne cudzím človekom – poučenie - na výlet sa chodí s priateľkou alebo manželkou... Hladný balíček z pekárne Katica v Balatonkenese zachránil rodinu aj kolegov a chutil výborne. Malinovica, ktorá vonia aj chutí, akoby som si ju vypálil sám, je z Nemesvámos.
 
Cesta bola uskutočnená v spolupráci:
Turisticko-destinačný manažment mesta Veszprém
Oblasť Bakony a Balaton
Magyar Turizmus Zrt