Murtal – Štajerské Alpy nielen zo sedla bicykla

Keď sa slnko oprie do Štajerských Álp, v diaľke sa rozozvučia kravské zvony a v ruke držíte kus poctivého syra, zrazu si uvedomíte, že človek potrebuje k precíteniu šťastia len veľmi málo. S očami rozšírenými  eufóriou sadnete na bicykel a necháte sa viesť kľukatou modrou stuhou rieky Mur v ústrety ďalším krásam.

Do Rakúska som chodila za tými najvyššími horskými výzvami v rôznych ročných obdobiach, videla jeho rozmanitosť i z vrcholu Grossglocknera (3798 m), no až v dolinnom svete Murtalského údolia som si naplno uvedomila, že poklady možno nájsť i na samotných úpätiach hôr.

Aktívny duch Murtalského údolia

Údolie Murtal sa vinie pomedzi hradbu zelených kopcov, spoza ktorých vyčnievajú dominantné reťazce pohoria Taury, Nockbergu, Seetalských a Seckauských Álp. Pomenovanie dostalo podľa rieky Mur prameniacej v salzburskej časti Lungau vo výške 1898 m, ktorá pokojnému regiónu vnáša prvok dravosti a zároveň je ozdobou nejedného mesta, Graz nevynímajúc.

Už na prvý pohľad je to veľmi podmanivá oblasť, ktorá láka široké spektrum turistov – od obdivovateľov historických pamiatok, cez športovo založených ľudí až po nadšencov adrenalínu. Stačí sa len rozhodnúť, ktorej aktivite venujete svoj čas, pretože na výber je tu toho naozaj veľa. Môžete sa nechať uniesť prúdom rieky Mur na raftovom člne, objaviť panenské zákutia z konského chrbta, vystúpiť na niektorý z panoramatických vrcholov, či si len sadnúť v historickom jadre niektorého z miest na kávu a vdychovať vôňu hôr, rozkvitnutých lúk a dobrého jedla.

Murradweg – na bicykli za krásami Štajerska

Ja som sa v tomto prípade rozhodla vyskúšať  jednu z najkrajších cyklistických trás celého Rakúska – Murradweg. Celá trasa vedie z obce Muhr v rekreačnej oblasti Lungau do Bad Radkersburgu v štajerskej termálnej oblasti a pokračuje ďalej do Slovinska. No nakoľko meria až 457,3 km a to bez dodatočných odbočiek, horských variánt, potrebovali by ste na jej celé absolvovanie asi týždeň. Ak vás však táto dĺžka neodradí, s orientáciou, infraštruktúrou v podobe ubytovania, stravovania, servisu a najmä dobrých máp problém mať nebudete.

Celá koncepcia tejto nenáročnej cyklotrasy je premyslená do detailov a to až do takej miery, že pokiaľ ju chce s vami prejsť niekto, kto nie je na tom kondične dobre, no rád by vnímal svet po vašom cyklistickom boku, je možné prenajať si elektrický bicykel. Nie je nič výnimočné vidieť najmä Rakúšanov v pokročilejšom veku, ako si na ňom doslova uháňajú do kopca bez toho, aby sa zadýchali. Občas to na človeka, kúpajúceho sa vo vlastnej potnej šťave, pôsobí priam deprimujúco. Nabíjanie, resp. výmena batérií je na celej trase sofistikovane zabezpečené.

Keď je na cyklotúru len jeden deň

Pokiaľ však nemáte chuť a čas stráviť celý týždeň na dvoch kolesách, odporúčam prejsť si aspoň trasu z Tamswegu do Murau v dĺžke cca 33 km, ktorá patrí k tým najčarovnejším a z krajinárskeho hľadiska i najzaujímavejším častiam celej Murradweg. Vedie po spevnených asfaltových cestách a v tomto smere sa i mierne zvažuje nadol, nuž je o to jednoduchšia, aj keď nejakým tým strmším kopčekom sa ani tu nevyhnete. Pre ešte zintenzívnenie zážitku z tohto kraju si môžete cyklotúru spestriť úzkokoľajovou železnicou Murtalbahn, ktorá Vás aj s bicyklom odvezie buď na začiatok vášho putovania, alebo na jeho koniec. O bicykel bude v tomto smere veľmi dobre postarané, pretože vláčik má na to vyhradený samostatný vozeň.

Veľmi zaujímavou raritou je i fakt, že železničná trať vedie stredom jedného z najkrajších európskych golfových stredísk Murau-Kreischberg, preto nie je neobvyklé vidieť zaskočených golfistov v odpaľovacom postoji, trpezlivo čakajúcich na odplazenie železničnej súpravy. V zime sa táto oblasť zmení na typické rakúske lyžiarske stredisko s nekonečnými zjazdovkami, snežnými atrakciami a inteligentne prepojenými lanovkami a vlekmi. Lanovky sa navyše dajú využiť aj v lete, pokiaľ si chcete zjednodušiť výstup na niektorý z dvojtisícových vrcholov a pozrieť sa na krásu Murtalského regiónu z nadhľadu človeka, majúceho hlavu vo výšinách.

O samotnej turistike v tejto oblasti by bolo možné napísať celé strany textu, pretože turistickými chodníkmi rôznych obtiažností je to tu vzhľadom na krásnu panorámu doslova pretkávané. Za zmienku však určite stojí prírodná rezervácia Zirbitzkogel-Grebenzen, ktorá je najstaršou svojho druhu v celom Štajersku (tento rok oslavuje 30 rokov) či najvyšší vrchol Nízkych Taurov Hochgolling (2862 m), priam nedostupne sa týčiaci nad mestečkom Tamsweg.  

Región Murtal však neťaží len zo svojej prírodnej nádhery, ale i z historickej dôležitosti v dejinnom plynutí času jeho najvýznamnejších miest. Spomeniem aspoň dve z nich – Murau a Judenburg.

Mesto voňajúce drevom i lahodným pivom

Murau zaujme svojou stredovekou nostalgiou, ktorej hmatateľnými svedkami sú dodnes mnohé architektonické dominanty. Patrí k nim napríklad kamenná pevnosť Grünfels, pamätajúca si vznik prvých základov mesta, bieloskvúci zámok Murau, dodnes obývaný rodom Schwarzenberg či samotné srdce mesta na brehu rieky Mur, tvorené zástupom historických budov na Schillerovom námestí (Schillerplatz). Prechádzka mestom je najzaujímavejšia asi v podvečernom prítmí, kedy pouličné osvetlenie vnáša do ulíc nádych určitej tajomnosti, odrážajúcej sa i v riečnych vodách. Nábrežie nie je veľmi rozsiahle, no lemujú ho kamenné i drevené mosty a  nájdete na ňom zaujímavé sochy, svojím príbehom sa viažuce na dejiny mesta, ako sú Murna, Kráľovná mačiek, Anna Neumann. Zrak sa vám pristaví i pri nejednom z mnohých krásnych kostolov, pričom Kostol Sv. Leonharda je súčasťou krížovej cesty.

Murau sa však pýši i statusom pivovarníckeho mesta, ktorý získal v roku 2010, aj keď pivovar tu funguje už od roku 1910. Nielen v miestnych reštauráciách, ale ani v širokom okolí nečakajte na stole iné pivo než Murau, ktorého zlatistá farba a lahodná chuť ho už preslávili i za hranicami Rakúska. Veľmi zaujímavým špecifikom je možnosť nahliadnuť za dvere pivovarníckeho remesla nielen v podobe stálej muzeálnej expozície, ale i priestorov, v ktorých sa dodnes pivo varí vo veľkých medených kadiach.

Drevom priam voňajúcim múzeom je  Štajerské drevené múzeum – Holzmuseum, v ktorom sa môžete i na celý deň vnoriť do magického sveta výrobkov z dreva, prípadne si nejaký v dielni na to určenej i vyrobiť.

Podmanivosť Judenburgu z výšky 75 metrov

Pre Judenburg je charakteristický stredomorský šarm i napriek tomu, že je obklopený horami a na more nedovidieť ani z najväčšieho bodu v meste, ktorým je 75 metrov vysoká Mestská veža (Stadtturm). Súvisí to s jeho stredovekou minulosťou, kedy bolo toto mesto dôležitým obchodným centrom medzi Benátkami a Viedňou. Vplyv Stredozemia tu možno badať dodnes nielen v ponuke jedál, ale i v celkovej atmosfére mesta, ktoré si žije svojím vlastným rytmom. Judenburg získal mestské práva už v roku 1224 a sčasti to vidieť i na jeho architektonickom pôdoryse. Jeho krásu si najlepšie vychutnáte z Mestskej veže, na ktorú môžete vyjsť po 254 schodoch alebo zvolíte luxusnejšiu variantu v podobe skleneného výťahu s ničím nezastretým výhľadom na vnútornú podobu veže.

Okrem úžasnej panorámy v sebe tento stavebný monolit ukrýva i čosi iné – najmodernejšie európske planetárium, ktoré vás zoberie do mysteriózneho sveta planét, hviezd a galaxií v podobe rôznych 3D filmov, vrátane filmu o samotnom Judenburgu. A to všetko z pohodlia polohovateľných sedadiel a keď si k tomu dáte i pohár šampanského ako ja, cesta do vesmíru bude o to čarovnejšia.

Zaujímavosťou mesta je i Puch múzeum, v ktorom sa pod jednou strechou nachádzajú legendárne štvorkolesové i dvojkolesové tátoše značky PUCH, ktorej vyše storočnú históriu možno obdivovať na vyleštených starých autách, motorkách i bicykloch. Pôvodne som si myslela, že ma tento skôr mužský svet bude nudiť, no opak bol pravdou.

Horská klenba Murtalu ponúka toho oveľa viac a jediným skutočným obmedzením na jej spoznanie je čas, nuž buďte v tomto smere veľkorysí, pretože inak by vám mohlo uniknúť mnoho jeho krás.