Deň v koži panovníka? Zámok Schloss Hof vás svojou pôsobivosťou a eleganciou vráti v čase!

Určite sa veľmi nepomýlim, ak napíšem, že baroko je jedným z tých nešťastnejších a ponurejších historických období. Ale každé pravidlo má výnimku – po tú barokovú ani netreba chodiť ďaleko. Len pár kilometrov od slovensko-rakúskych hraníc sa nachádza zámok Schloss Hof.

A práve Schloss Hof vás presvedčí o tom, že baroko môže byž aj krásne rozkvitnuté, farebné, romantické a najmä neskutočne pôsobivé.

Zamávajte princovi!

Poviem to na rovinu – tento palácový komplex má priam hmatateľnú atmosféru. Ani si nestihnete všimnúť a vtiahne vás priamo do (nie tak dávnych) dôb cisárov, princov a princezien, grófov a početného služobníctva. Sú to drobnosti, ale práve tie posilňujú dojem. Obrovské nádvorie s mramorovými sochami a fontánami, ktoré po vstupe víta turistov a vynovená žiarivá fasáda trojposchodovej budovy vám nedovolia myslieť na históriu. Všetko je nové. Ak sa vám zazdá, že práve okolo prešiel kočiar, z ktorého vám zamávalo jedno z detí Márie Terézie, azda ani nebudete ďaleko od pravdy...

Schlosshof Panovníci sa striedajú, zámok ostáva

Kniežací palác Schloss Hof sa začal stavať koncom 20. rokov 18. storočia. Pôvodným určením to bolo vidiecke letné sídlo princa Eugena Savojského, jedného z najväčších vojvodcov a turkobijcov pod habsburskou zástavou. Architektom projektu bol Johann Lucas von Hildebrandt, ktorý dostal pri práci voľnú ruku a už pri prvom pohľade na zámok je jasné, že sa inšpiroval slávnym zámkom vo francúzskom Versailles. Zámok sa po dokončení v roku 1730 stal obľúbeným miestom rakúskej šľachty a padol do oka aj samotnej Márii Terézii. Tá ho od dedičov Eugena Savojského získala roku 1755 a okrem iného sa postarala o nadstavenie jedného jeho podlažia. Počas nasledujúcich generácií však Schloss Hof postupne strácal na popularite, až ho koncom 19. storočia cisár František Jozef venoval armáde ako výcvikové stredisko. Zachoval si však duchaplnosť a väčšinu zariadenia dal odviezť do Viedne. Čo nedokonali čas, dážď a vietor, dokonávali vojská. Menili sa len uniformy. Po poslednej – červenej – armáde ostali len zabetónované fontány a zruinované miestnosti. S prvou veľkou, komplexnou rekonštrukciou sa začalo až po prelome tisícročí...

Schlosshof

Revitalizácia s veľkým R

...a táto rekonštrukcia pokračuje v podstate dodnes. A že sa odviedlo kus roboty, to musí byť jasné každému návštevníkovi. Všade v zámku to doslova žiari. Pôvodné zariadenie sa vrátilo na svoje miesto a prešlo precíznou rekonštrukciou. Vystavené expozície vám ukážu, ako sa veličenstvá pred 300 rokmi stravovali, zabávali, spali či umývali. Zrejme to nie vždy bolo veľmi zábavné, predsa len liezť do poldruha metra vysokého lôžka, či umývať sa raz za niekoľko týždňov je pre našinca viac než úsmevné... Súčasťou komplexu sú aj rozsiahle zámocké záhrady, po ktorých vás povozí konský záprah. A uvidíte tiež aj kúsok zoo – keďže princ Eugen Savojský mal záľubu v exotickej faune, v záhradách zámku sa okrem iného pasú ťavy či rôzne vzácne oslíky.

minizoo v Schlosshofe

Rozprávka naozaj pre všetkých!

Ak by som mal výlet do Schloss Hofu zhodnotiť, napíšem, že tento vynovený areál je vzácne vybalansovaný. Znamená to, že uvidíte veľa, ale nenachodíte sa. Naučíte sa veľa, ale v žiadnom prípade sa nebudete ani na okamih nudiť. Zámok maximálne vychádza v ústrety rodinám s deťmi – po prehliadke cisárskych komnát sa s ratolesťami môžete povoziť na poníkoch alebo si len tak spraviť piknik v parku. Súčasťou areálu sú tiež reštaurácia a cukráreň a nespornou výhodou je tiež vzdialenosť – z Devínskej Novej Vsi je to len pár kilometrov po prejdení Mosta slobody. V tomto kontexte je samozrejmosťou slovenský sprievodca, ktorý vám všetky zákutia tohto rozprávkového miesta ukáže. A navyše za veľmi príjemné ceny tak, ako je tomu pri všetkých službách v Schloss Hofe. No neberte to! :)

Úvodné foto: Nika Baráková