Spoznajte Cyprus zo sedla bicykla

Za posledných niekoľko rokov sa Cyprus stáva čoraz známejší popri klasickej dovolenke aj ako destinácia pre milovníkov cyklistiky. Navyše, ide o ideálny spôsob ako si vychutnať šport a zároveň preskúmať nekomerčné časti ostrova, kam bežne nesmerujú zástupy turistov.

Vietor vo vlasoch, slnečné lúče v chrbte, zvuk pneumatík na štrku, panoráma hôr, ale aj letmý pohľad na morské vlny v diaľke. A zároveň všade vôkol vôňa borovíc. Vpredu sa vypína malý stredoveký kostol a jeho chladné múry čakajú na vašu návštevu. Ak je toto vaša predstava o cestovaní na bicykli, tak Cyprus môže byť tým správnym miestom pre vás.

Najlepšie sem vyraziť od októbra do apríla

Ostrov má ideálne počasie pre cykloturistiku. Ak sa tu chystáte prežiť aktívnu dovolenku, tak najlepšie mesiace sú od októbra do apríla, kedy sa teploty pohybujú medzi 15 °C a 25 °C.  Zatiaľ čo ročný úhrn zrážok je pomerne nízky v porovnaní s európskymi krajinami. Je teda dosť pravdepodobné, že nezmoknete :) Čo je z praktického hľadiska pre cyklistov veľmi dôležité je skutočnosť, že vo vnútrozemí je pomerné zriedkavý silný vietor, čo môže byť pri dlhších cyklistických výletoch veľmi nepríjemné.

Európa v malom

Z prírodného hľadiska a z pohľadu atraktivity je výhodou ostrova Cyprus jeho kompaktnosť. Je to ako keby bol celý kontinent rozložený na malom priestore. Tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori ponúka kombináciu na jednej strane atraktívnych pláži, na strane druhej horské vrcholky pokryté borovicami, pokojné kamenné dediny, vinice, olivové háje ale aj starobylé ruiny. A to všetko na pomerne malej vzdialenosti. Veľmi rýchlo sa tak mení terén, pričom rovinky striedajú kopce, asfaltové cesty striedajú cesty štrkové. Samozrejme, ak by ste boli fanúšikom vyslovene iba cestnej turistiky alebo horskej turistiky, dajú sa vybrať aj špeciálne trasy. V pohorí Troodos je množstvo nádherných cyklistických chodníkov a na druhej strane, asfaltové cesty vo vnútrozemí nie sú veľmi frekventované, čo je výhodou pre vyznávačov cestnej cyklistiky. Výhoda Cypru je teda v tom, že ak sa ho rozhodnete celý spoznať zo sedla bicykla, máte tak šancu urobiť behom niekoľkých dní. Naskytne sa vám tak možnosť objaviť zákutia kam sa bežný turista nedostane, spoznať pohostinnosť domácich ľudí, športovo sa vyžiť, nabrať kondičku a na záver zrelaxovať pri mori. Nie nadarmo si vyberá Cyprus na svoju prípravu aj množstvo športovcov. Napríklad popri mnohých futbalových kluboch sú to aj vrcholový športovci ako český reprezentant v cross country na horskom bicykli Jaroslav Kulhavý, ktorý vyhral Olympiádu v roku 2012. V prípade, že premýšľate ako prežiť aktívnu dovolenku, dajte si do zoznamu destinácii aj Cyprus. Letenky nie sú drahé a ostrov poskytuje veľa zaujímavých možností. Ak sa chcete dozvedieť viac o aktuálnych cyklistických podmienkach na Cypre alebo zvážiť výber vhodnej trasy, odporúčam si pozrieť:  www.bikincyprusadventures.com.

Prípadne kontaktujte prevádzkovateľov webu. Majú na Cypre špičkovú požičovňu bicyklov od cestných až po špecializované horské bicykle a zaoberajú sa aj objavovaním vhodných cyklotrás, či organizovaním cyklistických podujatí.