Túra z Ľubochne cez Havran, Ostré a Zadný Šíp do Kraľovian

Naplánoval som túru z Ľubochne cez Havran, Ostré, Šíp, Zadný Šíp a Podšíp do Kraľovian. Trasa mala dĺžku približne 15 km so stúpaním 1171 m a klesaním 1167 m.

Začínam

Ako zvyčajne moja cesta začala na stanici v Trenčíne, odkiaľ som o 6:38 vyrazil rýchlikom do Kraľovian, kde som po pár minútach čakania o 8:40 prestúpil na osobák smerujúci do Ľubochne. Po krátkej jazde osobákom som vystúpil na stanici v Ľubochni, kde som sa napojil na žltú turistickú značku.

Na Havran

Túra z Ľubochne cez Havran, Ostré a Zadný Šíp do Kraľovian Po chvíli chôdze po chodníku vedúcom okolo železničnej trate som prešiel cez priecestie a začal stúpať do kopca cez les smerom na Havran.

Túra z Ľubochne cez Havran, Ostré a Zadný Šíp do Kraľovian Stúpanie viedlo serpentínami a chvíľami som mal výhľad na Ľubochňu.

Túra z Ľubochne cez Havran, Ostré a Zadný Šíp do Kraľovian Tesne pod Havranom bolo stúpanie prudšie a lemované skalami.

Túra z Ľubochne cez Havran, Ostré a Zadný Šíp do Kraľovian Po necelej hodine túry som dorazil na Havran, odkiaľ som mal pekný výhľad na Hubovú.

Túra z Ľubochne cez Havran, Ostré a Zadný Šíp do Kraľovian

Trasa ďalej viedla po hrebeni. Pri kráčaní som cez medzery v lesnom poraste mohol vidieť Hubovú a Svošov.

6

Po ceste som videl aj vrchol Zadný Šíp a pod ním ležiace Stankovany a Kraľovany.

9

Na Ostré

10

O 10:15 som dorazil do Sedla pod Ostrým. Po krátkej prestávke som rýchlo vybehol na Ostré. Trasa viedla prudkým stúpaním serpentínami a pod vrcholom bola zaistená aj reťazami. Reťaze som vďačne využil vzhľadom na klzký terén.

11

Vrchol Ostré je veľmi príjemné miesto na odpočinok. Je tam niekoľko lavičiek, z ktorých sa dá vychutnávať výhľad na okolie.

12

Z Ostrého bol pekný výhľad na Šíp a Zadný Šíp a v diaľke bolo dokonca vidieť aj Stoh a Veľký Rozsutec.

12

Na Zadný Šíp

15

Z Ostrého som zostúpil späť do Sedla pod Ostrým a pokračoval chodníkom lesom smerom na Šíp. Trasa viedla väčšinou lesom a chvíľami aj krásnymi čistinami.

16

Na poslednej lúke pred Šípom, v Žaškovskom sedle sa páslo aj stádo oviec.

17

Zo sedla som pokračoval ďalej vo výstupe na Šíp. Zo Šípu som mal opäť možnosť vidieť Stoh aj Veľký Rozsutec.

19

Po chvíli sa však hrebeň zahalil do oblakov a ja som stratil výhľad na okolie.

22

Trasa po hrebeni smerom na Zadný Šíp viedla aj cez náročnejšie skalné útvary ako na fotke.

23

Približne o 12:20 som dorazil na vrchol Zadný Šíp, na ktorom je vysoký kríž. Na vrchole už oddychovalo niekoľko turistov.

25

Zostup do Kraľovian

Po krátkej prestávke som zahájil rýchly zostup do Podšípu, v ktorom je niekoľko pekných dreveníc, ktoré spolu s výhľadmi na okolie vytvárajú príjemné miesto na oddych.

27

Z Podšípu som pokračoval po cyklotrase cez pekné lúky a les až na Rázcestie pod Šípom. Z rázcestia som pokračoval po neoznačenom chodníku smerom k rieke Orava.

28

29

31

Chodník bol úzky a viedol cez pomerne zarastený terén, ale po chvíli som dorazil k brehu Oravy a odtiaľ až k jej sútoku s Váhom pri železničnom moste.

33

Pri prechádzaní cez most som ešte poslednýkrát zahliadol aj Veľký Rozsutec.

34

V cieli

36

Po prejdení cez most som pokračoval po obecnej ceste cez samotné Kraľovany až na železničnú stanicu. Na železničnej stanici som svoju túru ukončil krásnym výhľadom na Zadný Šíp. Na stanicu do Kraľovian som dorazil približne o 13:20. Celá túra mi svižným tempom trvala teda necelých päť hodín. Trasa a výhľady sú veľmi pekné a jednoznačne odporúčam jej prejdenie.

Trasa túry je na nasledujúcom linku: https://sk.mapy.cz/s/cukomuheko

  • O svoj zážitok z túry som sa rád podelil touto formou, ale chcel by som si nájsť kamarátku alebo kamaráta na podobné trasy ako bola táto.

  • Nejaké trasy, ktoré pôjdem nájdete aj v odkaze na linku nižšie. Chodím hlavne cez víkendy. Viac o mne v mojom profile. Ak sa bude chcieť niekto pridať na túru, tak napíšte a dohodneme sa.

  • Ďalšie plánované túry: https://sk.mapy.cz/s/nogusuzovu