Výstup na Veľký Tribeč z dediny Kostoľany pod Tribečom

Priznám sa, na Veľkom Tribeči som bol po prvý krát. Autom jazdím okolo často, panorámu poznám, vyraziť sem som mal v pláne už dlhé roky. Teraz som to konečne aj splnil. Samozrejme, hecla ma aj kniha a neskôr film Trhlina, ktoré sa mne osobne veľmi páčili. Dokonca som ju pribalil do batoha :)

velky tribec

Začiatok od horárne Jedliny

Na Veľký Tribeč (829 metrov), najvyššiu horu celého pohoria Tribeč sa vyráža najčastejšie buď z dediny Kostoľany pod Tribečom alebo z dediny Zlatno. Vybral som si Kostoľany pod Tribečom. Vyrazil som autom a tak som mal možnosť odparkovať až pri horárni Jedliny (288 metrov). Zrúcanina horárne je asi 2-3 kilometre za dedinou, čiže som ušetril dosť času. Hneď ako som vystúpil z auta, upútala ma zrúcanina hradu Gýmeš. Nádherne sa vypína nad krajinou. Hneď som si povedal, sem treba prísť aj na bicykli a spoznať okolité cesty, plus určite treba vybehnúť aj na samotnú zrúcaninu hradu. Tentokrát bol ale mojim cieľom vrchol Veľkého Tribeča.

horaren Jedliny

horaren Jedliny

horaren Jedliny

Ako som od horárne Jedliny zabočil po červenej značke do lesa, prakticky skoro hneď som stratil na telefóne signál. Samozrejme, to je dobre, no zároveň zvláštne. Tribeč nie je v žiadnej divočine, mimo civilizácie ani vo vysokej nadmorskej výške. No signál skončil prakticky hneď. Neskôr opäť miestami naskočil, no tu by som očakával, že bude stále. Žeby paranormálne javy? :)

Babova dolina

Cesta išla skoro stále cez hlboký les. Samotných chodník bol však veľmi výrazný, nakoľko v ňom boli vyjazdené koľaje od lesnej techniky. Postupne som sa tak dostal k lokalite Babova dolina (370 metrov). Na vrchol to podla značky ukazovalo 1:20 hodiny po červenej. Hneď oproti bola značka – Zákaz kladenia ohňa. Asi sa tu pre boom okolo románu Trhlina nakopilo za posledné dva roky veľa ľudí a bolo potrebné urobiť patričné opatrenia. Hoci, ja som zatiaľ na samotnom chodníku nestretol nikoho.

velky tribec

Babova dolina

velky tribec

Pripomeniem, že okolo mňa bolo hrozne veľa komárov a mušiek. Bol teplý, priam horúci deň a prítomnosť hmyzu bola dosť neznesiteľná. Určite teda odporúčam pri takejto lesnej turistike nezabudnúť na repelent.

Celkovo, značenie je veľmi dobre. No cesta často mení smer, odbočuje z hlavného chodníka na vedľajšie a preto treba dávať ustavične pozor. Rovnako aj pri ceste nazad, nakoľko odbočky je ľahké minúť.

Posledných 20 - 30 minút je cesta strmšia

Posledných približne 20 -30 minút bol chodník čoraz viac v prudšom svahu. Aj terén so dosť zhoršil, stal sa náročnejší. Na ceste kamene, chodník bol užší, vegetácia hustejšia Ale samozrejme, nič vážne. Konečne to začala byť turistika ako sa patrí. Postupne som sa dostal na krásnu trávnatú čistinu, ideálnu na táborenie. V minulosti sa tu určite hojne prespávalo. Na konci čistinky pokračuje cesta vľavo hore do kopca. Cesta ide aj rovno, tak tu pozor, vy choďte vľavo. Ešte niekoľko minút a bol som na vrchole Veľkého Tribeča.

velky tribec

velky tribec

velky tribec

velky tribec

Na samotnom vrchole ma neprivítali žiadne výhľady

Iba čistinka obkolesená lesom, ktorý bránil v panorámach. Je tu lavička, kríž, turistické značenie, ohnisko... Ale výhľady žiadne. Nepochybne, ak by boli okolité stromy nižšie, výhľad by bol krásny. No takto som bol trochu sklamaný.

Jozef Terem, Velky Tribec

Sadol som si a relaxoval. Bolo už chladnejšie, parádny vzduch, podvečer, ticho. O niekoľko minút prišli vôbec prví ľudia, ktorých som na tejto túre stretol. Traja Moraváci, ktorí vytlačili na vrchol aj bicykle. Niekoľko minút sme sa rozprávali o románe Trhlina, ktorý oni veľmi dobre poznali. Urobili sme si vzájomné fotky, rozlúčili a vydali na spiatočnú cestu. Ja späť k horárni Jedliny, oni sa vybrali smerom na Zlatno.

velky tribec

velky tribec

velky tribec

Cesta späť bola bez problémov

Iba... Nakoľko som sa s Moravákmi chvíľu rozprával o záhadných zmiznutiach na Tribeči, miestami som si uvedomoval, že som v tomto lese momentálne úplne sám... Magická sila tohto momentu trochu robila svoje... :) Zrýchlil som teda do kroku, nakoľko ani telefón mi stále nefungoval, zamrzol. K horárni Jedliny som dorazil za približne hodinku, niekoľko minút sa ešte kochal panorámou hradu Gýmeš a vyrazil na cestu domov. Pekný deň za mnou, Tribeč určite odporúčam, no na dlhšie.

  • Trasa: Kostoľany pod Tribečom – Horáreň Jedliny – Babova dolina – Veľký Tribeč
  • Čas výstupu: približne 1:45 hodiny
  • Zostup: približne 1:00 hodina
  • Celkovo aj s relaxom na vrchole a prestávkami: približne 4 hodiny

Odporúčania:

  • Zoberte si repelent
  • Myslite na dostatok vody, prameň som nevidel
  • Rátajte s tým, že po väčšinu cesty nemáte mobilný signál
  • Túto cestu odporúčam urobiť ako okruh. Vyraziť z dediny Kostoľany pod Tribečom a zostúpiť do dediny Zlatno. Cesta tak bude určite zaujímavejšia.
  • Choďte sem aspoň na dva dni. Určite sa oplatí preskúmať aj zrúcaninu hradu Gýmeš