Vianočná Viedeň: Sviatočné sústo pre gurmánov jedla i zážitkov

Viedeň je úžasné miesto, ktoré nenásilne spája nové so starým a tradičné s moderným. Kde inde môžete vnímať vianočnú LED projekciu spolu s valčíkom Mozarta v pozadí?

Aj pokiaľ ste Viedeň už videli a ohmatali od hora dole, oplatí sa do nej stále vracať. Osobitne na Vianoce.

Výhodou sú prázdnejšie múzeá a čas objaviť aj skryté skvosty, o ktorých veľa ľudí netuší.

Prvá povinná zástavka je samozrejme zámok Schönbrunn, najznámejšia dominanta postavená za vlády Márie Terézie podľa vzoru francúzskeho zámku Ľudovíta XIV vo Versailles. Niekdajšie letné sídlo habsburských panovníkov dnes víta tisícky veľkých i malých návštevníkov, ktorí nikdy nevynechajú príležitosť pozrieť si slávnu a najstaršiu európsku ZOO s pandami, ľadovým medveďom, lamami, levmi či koalami. Počas Vianoc zámok navyše krásne svieti a hostí sviatočnými trhmi s vôňou viedenskej kávy, vareného vínka, punča, tradičnej štrúdle, medovníkov či briošiek za zvuku Mozartových a Straussových skladieb.

Vianočná Viedeň

Pod lustrom i s dídžejom

Schönbrunnom to zďaleka nekončí. Neobíďte ani námestie Freyburg so Starým viedenským vianočným trhom, ktorý sa na rovnakom mieste koná už od roku 1764. Ak máte chuť na komornejší zážitok, vyberte sa na niektorý z menších trhov rozmiestnených na uliciach ako Spittelberggasse, Schrankgasse a Gutenberggasse. Vianočnej atmosféry sa nabažíte aj na len nedávno zriadenom modernom trhu s LED projekciou a DJ-om v Museum Quartier či na uličke Graben s výzdobou z honosných lustrov – samozrejme najlepšie s horúcim punčom v ruke. „Viac či menej tradičné trhy sa konajú na viacerých miestach a sú nesmierne obľúbené medzi miestnymi i turistami. Za sezónu sa tu predá až 30 tisíc litrov varených nápojov,“ prezrádza David Gavaľa, majiteľ cestovnej kancelárie DAKA.

Po stopách Sisi a Freuda

Ak ste premrzli v uličkách či na niektorom z verejnosti dostupných otvorených klzísk, je čas sa zohriať. Pamiatky, galérie, kostoly a katedrály, ktoré v čase Vianoc nenavštevuje toľko ľudí, sú pre to ideálne miesto. Okrem klasiky ako je Dom motýľov, Múzeum Sisi, Kunsthistorické múzeum, Albertina či Belvedere s originálom od Gustava Klimta vás možno pritiahnu skôr viedenské rarity – v nedávno obnovenom Josephinum, v ktorom sa nachádzajú zbierky Lekárskej univerzity vo Viedni, je súčasťou aj pilník s ihlou, ktorou bola v roku 1898 zavraždená cisárovná Sisi, i ručne písaný životopis Sigmunda Freuda. Mimochodom, vedeli ste, že tento zakladateľ psychoanalýzy má vo Viedni aj vlastné múzeum?

Mesto tretieho muža

A zoznam menej známych lákadiel nekončí. „Milovníkov pochmúrna zaujme Múzeum pohrebníctva, Múzeum zločinu či Múzeum tretieho muža - britskej filmovej klasiky odohrávajúcej sa aj vo viedenskom kanalizačnom systéme, ktorý je cez leto prístupný aj verejnosti,“ uvádza David Gavaľa z CK DAKA. Späť do reality – presnejšie virtuálnej – vás dostane digitálna prehliadka nádherného kostola na Christkindl Markt am Karlsplatz. Počas jednodňového výletu do Viedne možno stihnete aj ďalší nenápadný poklad – druhý viedenský Práter, malý lunapark, ktorý zamrzol v čase. Tento jedinečný park sa zrodil vďaka istému Franzovi, majiteľovi hostinca, ktorý sa rozhodol, že pomocou hojdačiek a kolotočov z neho vytvorí miesto zábavy pre rodiny i deti. Ak sa vám nechce tlačiť v slávnejšom Prátri, neváhajte, tento je otvorený aj v decembri.

Videň