Film Pavla Barabáša - Vábenie výšok

Minuloročný film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom sa stala najnavštevovanejšou snímkou roku 2016 v  distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov. Okrem toho získala po celom svete viac ako 20 ocenení. Teraz prichádza do kín jeho najnovší dokument. Vábenie výšok rozpráva o  histórii slovenského himalájskeho horolezectva.

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. V  snímke Vábenie výšok sa na jeho vývoj pozerá Pavol Barabáš cez pohľad jednej horolezeckej generácie. Tá diváka prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách, cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta. Pre dokument sú dôležité dve línie – Ivan Gálfy a  Mount Everest.

Ivan Gálfy zanechal výraznú stopu

V tatranskej žule, vo svetových veľhorách, v srdciach a pamätiach ľudí. Stál pri zrode Horskej služby, ktorej úroveň neskôr ako náčelník pozdvihol na európsku. Stal sa priekopníkom slovenského expedičného horolezectva - jeho výprava z roku 1971 na Nanga Parbat bola prvou úspešnou výpravou na osemtisícovku z východného bloku. Po nej viedol expedície na šesť ďalších. Vďaka nemu sme patrili medzi svetovú himalájsku elitu. V  tomto dokumente mu teda patrí zaslúžené miesto.

Vabenie vysok

Vabenie vysok

Film je zároveň aj svedectvom o nenaplnených snoch preliezť najťažšiu stenu Mount Everestu. V troch náročných expedíciách sa odohrali prelomové udalosti, ktoré vyvrcholili v najtragickejšie okamihy slovenského horolezectva. „Pri návrate z prvej expedície na osemtisícovku vítal horolezcov prezident a celá republika ich vnímala ako hrdinov. Prečo sme kedysi v Himalájach udávali trend? Bola to práve sila kolektívu, ktorá dokázala aj nemožné? Alebo možnosť dostať sa za hranice komunistického Československa? Dnes už nie je problém vycestovať do Himalájí a napriek tomu už v Himalájach neudávame trend. Prečo? Cez výpovede jednej generácie horolezcov zmapujeme vízie ľudí, ktorí šli za svojimi snami a dokázal nimi nadchnúť nielen seba...," hovorí o  filme režisér Pavol Barabáš, ktorý získal tento víkend v  Poprade na Medzinárodnom festivale horských filmov za Vábenie výšok Cenu divákov. 

Dokument prichádza do kín vďaka ASFK 19. októbra. 24. októbra o 19:00 ale môžete vidieť tento film na premietaní organizovanom Dobrodruh.sk v Stredisku kultúry na Vajnorskej 21.