Turistika na horách v Kazachstane a Kirgizsku s Dobrodruhom

Opäť sa chceme vybrať na hory do Strednej Ázie a hľadáme parťákov. Tentokrát do Kazachstanu aj Kirgizska a vychutnať si horské mňamky oboch týchto krajín. Pripravili sme tak výlet podľa našich chutí s programom, vďaka ktorému možno prežiť parádny čas na horách, no aj vystúpiť na najľahšiu štvortisícovku na území bývalej ZSSR - Peak Ucitel /4540 metrov/ v národnom parku Ala Archa. Výlet je určený pre milovníkov turistiky a krásnej prírody.

Bude to zážitková pecka, na ktorú už nikdy nezabudnete. Po celý čas budeme spolu a atmosféra + nálada bude taká, akú si ju sami urobíme. Čiže tak ako vždy - výborná v štýle Dobrodruh

1. DEŇ: Odlet do Almaty

Stretko na letisku vo Viedni a vyrážame smer Stredná Ázia. (V prípade výhodnejších leteniek možno letieť aj z Budapešti) 

2. DEŇ: skoro ráno prílet Almaty

Almaty je finančné a obchodné centrum krajiny. Ubytovanie v päťizbovom byte v centre mesta. Exkurzia po meste z juhu orámovaným štyritisíc metrovými zasneženými štítmi. Práva stredoázijská gastronómia.

almaty

3. DEŇ: Výstup na štít Shimbulak 3450

Skoro ráno sa vyvezieme ku vysokohorskému klzisku Medeo (1700 m.n.m). V sedemdesiatich rokoch minulého storočia to bola ľadová aréna z „najrýchlejším“ ľadom na svete.  

Následne sa lanovkou vyvezieme na Talgarské sedlo (3200 m.n.m). Výstup na štít Shimbulak 3450 m.n.m. alebo treking ku ľadovcu Bogdanoviča. Transfer minivanom do horolezeckého základného táboru v údoli Turgeň. Ubytovanie a plná penzia vo vybavenom tábore v  komfortných stanoch so skýtskou saunou.  

Shimbulak

Bogdanovič

4. DEŇ: Celodenný treking po kaňonoch Charyn a Temerlik.

Plná penzia. Ubytovanie v turistických stanoch v kaňone Temerlik

Charyn

turgen camping

5. DEŇ: Hiking po treťom kaňone Bestamak

Dopoludnia absolvujeme hiking po treťom kaňone Bestamak a vo večerných hodinách návrat do horolezeckého základného táboru v  údoli Turgeň. Ubytovanie v turistických stanoch, plná penzia. 

bestamak

6. DEŇ: Cesta do Biškeku, hlavného mesta Kirgizska

Ráno sa vydáme na 6 až 7 hodinovú cestu do kirgizského Biškeku. Ubytovanie v hoteli v národnom parku Ala Archa vo výške 2200 m.n.m.

biskek

7. DEŇ – Národný park Ala Archa

Po raňajkách nás čaká 5 hodinový výstup na vysokohorskú chatu Raceka vo výške 3300 m.n.m. Zdatní športovci výstup na chatu absolvujú do troch hodín. Ubytovanie na chate. 

Horolezecký základný tábor, súčasťou ktorého je aj chata Raceka bol na post sovietskom priestore jedným z najviac využívaných horolezeckých stredísk. Sovietske výpravy do Himalájí začínali svoju prípravu práve v tejto oblasti.   

ala archa

8. DEŇ – Výstup na štít Učiteľa

Výstup na štít Učiteľa 4527 m.n.m. sa považuje za jeden z najľahších výstupov na štít s takouto výškou. Po 6 hodinovom výstupe vás čakajú panoramatické scenérie na okolité štíty pohoria Ťaň-Šaň a zostanú vo vás krásnou trvalou spomienkou. (kto sa na výstup nebude cítiť, absolvuje alternatívny program)

Po 4 hodinovom zostupe na chatu Raceka si zaslúžime aj kirgizský koňak. Ten si každý našinec, počas pobytu v Kirgizsku vo veľkom pochvaľuje.  

ala archa

9. DEŇ – Plná penzia na chate Raceka

Voľný program alebo koordinovaný výstup ku vyššie položeným chatám Korona, prípadne Nauka alebo ľahká prechádzka po ľadovci Ak-Sai

Ak sai ladovec

10. DEŇ – Zostup 

Po neskorých raňajkách zostup dolu ku hotelu, krátka exkurzia po Biškeku a parádna večera v stredoázijskej reštaurácii. Transfer na letisko. Tu budeme čakať na nočný check-in, nakoľko lietadlo odletí v skorých ranných hodinách.

11. DEŇ – Odlet

Skoro ráno odlet.

POZOR: Informačná beseda k výletu sa koná v klubovni Dobrodruh 12. mája o 18.00Viac info tuTuristika na horách v Kazachstane a Kirgizsku s Dobrodruhom.

► Ak chceš aj ty vyraziť na hory do Kazachstanu a Kirgizska, píš nám na info@dobrodruh.sk alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžeš aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face.

-------------------------------------------------------------

Predpokladaná cena výletu:

  • Pri počte od 8 osôb 1 400 € + letenka cca. 500 €
  • Pri počte 10 osôb 1 300 € + letenka cca. 500 €  

Termín: okolo 10. júla 2022 /ešte upresníme podľa dohody/

V predpokladanej cene je v podstate všetko. To znamená komplet doprava, strava (mimo nealko nápojov a alkoholu! Ak budete dobre šlapať, sem tam nejakú fľašu kúpime...), ubytovanie, sprievodcovia (aj horskí), šoféri + ubytovanie v kempoch.

V cene nie je poistenie, vreckové a medzinárodná letenka (cca 600 euro)

Podmienky pre účastníkov výletu: Fyzická kondícia na vysokohorské túry, skúsenosti s pobytom v horách, odolnosť voči náhlym výkyvom počasia, zmysel pre humor, kolektívne povedomie a samostatnosť.

Ako sme sa mali na niektorých našich predošlých výletoch?

► Pre vyzbieranú skupinu pripravuje výlet Kirgizsko - slovenská asociácia a Trekking Club Kazakhstan.

POZOR: V prípade zmeny počasia, zmeny letov a podobne je možná aj zmena programu!