Túra z Kraľovian cez Stoh a Rozsutce do Terchovej

Naplánoval som túru z Kraľovian cez Stoh, Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec do Terchovej. Trasa mala dĺžku 19,9 km a mala trvať necelých deväť hodín so stúpaním 1815 m a klesaním 1679 m.

Začínam

Moja cesta sa ako zvyčajne začala rýchlikom z Trenčína do Žiliny o 5:21. V Žiline som o 6:32 prestúpil na rýchlik do Košíc. Po vystúpení na stanici v Kraľovanoch o 7:15 som začal svoju túru na zelenej značke, ktorá začína hneď za železničnou stanicou.

Kraľovany stanica

Po chvíli stúpania nad stanicu, sa mi naskytli pekné výhľady na dolinu čiastočne prikrytú hmlou a vrch Zadný Šíp.

Kraľovany Zadný šíp

Nasledovalo pozvoľné stúpanie po širokej lesnej ceste. Približne po hodine sa mi začali ponúkať prvé výhľady na okolité kopce.

Prvé výhľady

Tesne pred vrcholom Žobrák som mohol cez medzeru v poraste vidieť vrcholy Steny a Chleb.

Steny a Chleb

Žobrák

Po vystúpení na Žobrák pokračovala cesta už otvorenejším terénom, kde sa striedala lúka s lesom a mohol som pozorovať ako sa približujem k vrchu Stoh.

Žobrák

Približujem sa k Stohu.

Približujem sa k Stohu

Počas asi hodinového stúpania zo Žobráka na Stoh som vďaka dobrému počasiu mohol obdivovať doliny podo mnou, v ktorých bola ešte stále ranná hmla.

Hmly v doline

Konečne na Stohu

Posledných dvesto metrov stúpania na Stoh bolo veľmi prudkých a dalo by sa prirovnať ku kráčaniu po schodoch. Odmenou po vystúpení na Stoh bol pohľad na nezameniteľný Veľký Rozsutec, moju ďalšiu zastávku.

Na Stohu som stretol prvých turistov od začiatku mojej túry. Úsek z Kraľovian na Stoh som prešiel asi za dve a trištvrte hodiny. Chvíľu som si vychutnával výhľady a občerstvil sa.

Pohľad na Rozsutec

Zo Stohu som zostúpil po červenej značke do Sedla Medziholie. Trasa viedla strmým klesaním väčšinou lesom. Terén bol trochu klzký vzhľadom na to, že predpoludním sa nachádzal v tieni a nestihol od rána vyschnúť. Cestou som už začal stretávať viac turistov.

Medziholie

Na Veľký Rozsutec

Zo Sedla Medziholie som ihneď pokračoval v mojej túre na Veľký Rozsutec. Stúpanie sa mi zdalo menej náročné ako posledných dvesto metrov na Stoh a to napriek skalnatému terénu. Počas stúpania som obdivoval skalné útvary a výhľady na moju doteraz prejdenú trasu.

Skalné útvary

Na Veľkom Rozsutci

O pol dvanástej som bol na vrchole Veľkého Rozsutca. Na vrchole bolo už dosť ľudí. Rýchlo som urobil niekoľko fotiek a vybral sa dole po červenej značke do Sedla Medzirozsutce.

Veľký Rozsutec

Zostup do sedla bol rýchly a bolo treba byť opatrný vzhľadom na klzký terén s kameňmi a koreňmi stromov. Do sedla som dorazil pred pol jednou. Nasledovalo rýchle občerstvenie a posledné krátke stúpanie na Malý Rozsutec.

Malý Rozsutec

Na Malom Rozsutci

Po pol hodine stúpania cez skalnatý terén, aj s využitím reťazí na trase, som bol na vrchole Malého Rozsutca. Trasa bola už dosť rušná a miestami bolo potrebné aj chvíľu čakať, kým sa uvoľní cesta. Odmenou bol výhľad na Veľký Rozsutec a dolinu, do ktorej som chcel zostúpiť.

Pohľad z Malého Rozsutca

Do Terchovej

Z Malého Rozsutca som sa teda vrátil rovnakou cestou do Sedla Medzirozsutce a po modrej značke pokračoval do doliny Hlbokého potoka. Cesta dolinou Hlbokého potoka bola v horúcom letnom dni veľmi osviežujúca.

Trasa dolinou Hlbokého potoka

Celá trasa vedie popri potoku a je popretkávaná mostami a rebríkmi. Je určite veľmi zaujíma pre rodiny s deťmi.

Rrebríky

V cieli

Pred treťou som dorazil do Bieleho Potoka (Terchovej). Celá túra mi trvala teda necelých osem hodín. Rýchlo som zbehol na zastávku autobusu do centra Terchovej. Víťazoslávne som dobehol minútu pred plánovaným odchodom autobusu, aby som na informačnej tabuli zistil, že môj spoj do Žiliny mešká asi desať minút. O štvrtej som bol na stanici v Žiline a o trištvrte na päť som už sedel v osobáku domov do Trenčína a premýšľal nad krásne stráveným dňom.

Trasa túry je na nasledujúcom linku: https://sk.mapy.cz/s/pujezuveje

  • O svoj zážitok z túry som sa rád podelil touto formou, ale chcel by som si nájsť kamarátku alebo kamaráta na podobné trasy ako bola táto.
  • Nejaké trasy, ktoré pôjdem nájdete aj v odkaze na linku nižšie. Chodím hlavne cez víkendy. Viac o mne v mojom profile. Ak sa bude chcieť niekto pridať na túru, tak napíšte a dohodneme sa.
  • Ďalšie plánované túry: https://sk.mapy.cz/s/nogusuzovu